Προς το περιεχόμενο

Tele Rosewood Natural


jimkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομιζω να αξιζει τοσα λεφτα η συγκεκριμενη (9 κατοσταρικα).

Χιλιες φορες μια πιο φτηνη δοκιμασμενη Fender Tele, οπως η Baja.

 

Aν τωρα θες οπωσδηποτε rosewood σωμα, βαλε λιγα παραπανω και φτιαξε partcaster με ΚΑΝΟΝΙΚΟ rosewood σωμα, oχι μουφα, και λοιπα υλικα της επιλογης σου. Ειχα δοκιμασει NS rosewood strat και το κοστος της δεν ηταν τρομερα παραπανω απο αυτο της συγκεκριμενης fender (και η κιθαρα ειχε πανω Haeussell, φοβερο hardware και λοιπα καλουδια - οχι απλα το rosewood σωμα).

 

Υποψην βεβαια οτι ειναι βαριες λογω του σωματος και ο ηχος δεν ειναι ακριβως ο κλασσικος fender ηχος. Παντως με warm μαγνητες εμενα μου αρεσει πολυ το αποτελεσμα (και εμφανισιακα ειναι πανεμορφες), οποτε give it a thought.

 

Υπαρχει φυσικα και το ενδεχομενο "την επαιξα, την ερωτευτηκα και δε με νοιαζει τι ειναι και ποσο κανει", οποτε φυσικα και αγνοεις το τι σου λεμε εμεις.

 

Αλλα εγω στη θεση σου μαλλον θα εφτιαχνα rosewood partcaster. Η θα επαιρνα μια πιο φτηνη fender. Την επιλογη partcaster την ανεφερα? ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα που την δοκιμασα παντως γουσταρα πολυ να την ειχα την κιθαρα,αλλα μπορω μετα απο 3-4 ωρες παιξιματος να δω οτι ειναι πολυ ιδιαιτερι περιεργη κτλπ και επειδη μου λετε και εσεις εδω οτι δεν αξιζει τα λεφτα της κτλπ το σκεφτομαι

 

Εσυ φιλος που εφτιαξες ns μπορεις να στειλεις foto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ φιλος που εφτιαξες ns μπορεις να στειλεις foto?

Τι θα καταλάβεις από τις φωτογραφίες?...εάν παίζει καλά η κιθάρα?

Στο site του NS τις έχει όλες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δικη μου η κιθαρα, αλλα αν πας στο site του NS μαλλον θα την βρεις.

Ολες βεβαια η rosewood strat/tele πανω κατω την ιδια εμφανιση εχουν. Αντε να ειναι λιγο πιο glossy το φινιρισμα σε ορισμενες (στην fender ειναι αρκετα glossy νομιζω - ειχα παιξει μια πολυ παλια αλλα δε θυμαμαι και πολλα οποτε δε κοβω το χερι μου).

 

Και οπως ειπε ο marathon, δε θα καταλαβεις και πολλα για την κιθαρα απο τις φωτο και μονο. Αν θες κλασσικη τελε, υπαρχουν πολλες. Αν θες rosewood tele, οι επιλογες αν δεν απατωμαι ειναι μονο 2 : η συγκεκριμενη fender ή καποια parts. Εγω παντως 900 ευρω για mexican(edit: japan ειναι ?) (re-edit: μπα mexican ειναι) tele με χυμα στο κυμα hardware, μετριους μαγνητες και μουφα rosewood σωμα δε δινω. Καποιος αλλος ισως να δινει.

 

 

Update: Βρηκα και μια γιαπωνεζικη εκδοση, με basswood/rosewood venneer σωμα και maple μανικι με matching headstock. Φαινεται λιγο πιο προκοπης, σε παρομοιο κοστος.

http://cgi.ebay.co.uk/Fender-Japan-Special-ROSEWOOD-Finish-Telecaster-TL-ROSE-/250723347027?pt=Guitar&hash=item3a6046aa53

Και υπαρχει και το real thing, με rosewood σωμα/μανικι αλλα κοστιζει λιγακι :p

http://cgi.ebay.co.uk/1968-FENDER-ROSEWOOD-TELECASTER-ORIGINAL-HARRISON-/260593643622?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item3cac977066

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 oxi 900(Καπου εχει φυγει το χρωμα κτλπ για αυτο)

δεν βρισκω πουθενα στο ns rosewood.

 

Πω καλα που μου το πες θα παρω την δευτερη κιθαρα που ανεβασες(του john harrison) ειναι ευκαιρια  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitars.gr/el/guitars/elgtr/nscustom/ns-custom-guitars/ns-custom-strat

 

Προς το τελος εχει μια, λιγο ακριβη αλλα εχει διαφορα καλουδια πανω που ανεβαζουν την τιμη περαν του σωματος.

Αν ειναι 700 και δεν ειναι σοβαρη η ζημια, τη δοκιμασες και σου αρεσει, ισως και να αξιζει...your choice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα τις δοκιμασα με μια baja διπλα διπλα.Η baja ειχε πολυ καλο ηχο το κλασσικο ηχο της tele με γματο μπρατσο.Η αλλη ομως ειχε κατι το διαφορετικο και σ ομορφια κ σε ηχο.Τα καθαρα της ηταν γμτα για μενα αλλα μετα εβαλα κ τα βρομικα κ δεν μ αρεσαν πολυ μουντος ηχος δεν ξερω και τωρα ειμαι σε διλλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου