Προς το περιεχόμενο

pc recording


riverman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω το εξής: Τι εξοπλισμο θα μου προτεινατε να αγορασω, ουτως ωστε να ηχογραφησω μουσικη στον υπολογιστη? Δηλ. τι software, hardware, καλωδια, μικροφωνα και λοιπα παρελκομενα? Αυτά που διαθετω προς το παρον, είναι ενας pentium 500αρης (δεν θυμαμαι τι καρτα ηχου έχει επανω), και απ'την αλλη πολλα μουσικα οργανα. (κιθαρες, μπασο, πληκτρα, σαξοφωνο, ακορντεον και μερικα κρουστα). Μιας και η μονη μου εμπειρια με recording, ειναι μεσω ενος ταπεινου τετρακαναλου κασετοφωνου, θα ηθελα την βοηθεια σας για να ξεκινησω.

ευχαριστω

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Riverman (Nick Drake?)

 

Ο Pentium ο 500ρης που έχεις, μπορεί να σε "βγάλει" για πολύ λίγα κανάλια audio, ενώ, εαν καταφέρεις να τρέξεις κανένα vst instrument (αυτά τα synths που τρέχουν στον υπολογιστή μας) θα είσαι πολύ πολύ τυχερός. Βέβαια, προκειμένου να σκεφτούμε αυτό το σενάριο, θα πρέπει να αναζητήσεις παλιό software με, όχι και τοσο καλές, αποδόσεις σε σύγκριση με τους σύγχρονους απογόνους του.

 

Αν σκεφτούμε την λύση του καινούριου, μάλλον θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη σου, αλλα, πιστεψέ με, θα αξίζει πολύ.

 

Θα χρειαστείς:

 

Ενα pc (σώπα).

Μια κάρτα ήχου (εγώ προτείνω RME, αλλα είναι ακριβές. Μπορείς να κοιτάξεις και κάτι σε M-audio, πάντως κοίτα να έχει πάνω phantom power για να μην χρειαστείς extra προενισχύσεις για τα μικρόφωνά σου).

Ενα software sequencer (αυτό είναι το πρόγραμμα στο οποίο θα καταγράφεις τις συνθέσεις σου, είτε μέσω μικροφώνων, είτε μέσω midi, είτε παίδες ελλήνων. Προτείνω Nuendo2 ή Cubase SX2).

Ένα midi keyboard (με αυτό θα καταγράφεις midi πληροφορίες στο sequencer).

Κάποια μικρόφωνα (εγώ, προς το παρόν χρησιμοποιώ ενα shure 58 που είναι ενα normal all purpose μικρόφωνο).

Ηχεία (μπορείς να χρησιμοποιήσεις hifi ηχεία, αλλά, εάν θέλεις να κάνεις μίξεις αξιώσεων, θα πρέπει να πάρεις τίποτα monitor ηχεία. Εγω χρησιμοποιώ Tannoy, αλλά μάλλον θα πρέπει να βρείς κάποια αυτοενισχυόμενα για να αποφύγεις την αγορά ενισχυτή).

Καλώδια (Για μικρόφωνα, κιθάρες, συνθεσάιζερ, κτλ).

 

Αυτά, μάλλον.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

terumi, thanx a lot για την βοήθεια. (και ναι, όντως μεγαλος fan της μουσικής του Nick Drake!)

Γοητεύομαι ιδιαίτερα στην ιδέα όλου αυτού του εξοπλισμού στο σπίτι μου, αλλά φοβάμαι ότι συγκεντρωτικά μιλάμε για αρκετά μεγάλο κονδύλι. Αν εξαιρέσουμε τον υπολογιστή, ποσο μπορεί να φτάσει το ποσό για όλα τα υπόλοιπα?

P>sunshine where we once laid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

 

Μιdi keyboard: ...(εάν έχεις κάποιο synth με midi out στο σπίτι σου, τότε δεν χρειάζεσαι, εαν όχι)... Από 150 - 500 €

Κάρτα ήχου: περίπου 500 με 1000 (RME) €

Software: από 0,60€ (για το cd) μέχρι 1000€. Κάτι ενδιάμεσο (από πειρατή εννοώ) ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ! ΣΠΑΣΕ ΤΟΥ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!

Ηχεία: με 600€ περίπου παίρνεις τα yamaha MSP5 που είναι πολύ αξιπρεπή ηχεία. Εδώ, όπως και στις κάρτες ήχου, the sky is the limit.

Μικρόφωνο: 150€ (κάπου τόσο κάνει το 58ρι) μέχρι ... άστο!

Καλώδια: Χονδικά, 100€

 

Οπότε:

 

Με 1500€ ίσως και να κάνεις ενα πολύ αξιοπρεπές setup.

 

Παρεπιπτώντως επιδή τα περισότερα που προτείνω τα φέρνει ο Νακα, προσπάθησε να τα πάρεις από το εξωτερικό, και όχι απο τον εν λόγω κύριο.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου