Προς το περιεχόμενο

Digitech ipb 10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις αποψη για την Digitech ipb 10 απο πλευρας ηχου? Σκεφτομουν το Axe fx 2 Αλλα τα χρηματα ειναι πολλα και σκεφτομαι εναλλακτικες (444 ευρω+ 430 ευρω το Ipad2 με 24 ατοκες δοσεις,σαφος πιο κατω). Με ενδιαφερει για απευθειας συνδεση με computer h PA. Το θεμα ειναι αν οι παραμορφωσεις του ειναι αξιολογες χωρις να κατσει πανω σε λαμπατο ενισχυτη.

Ευχαριστω και υγεια σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω. Όχι για το 900αρι που βγαίνουν (αν δεν έχεις ipad) δεν θα στην πρότεινα. Αν είχες ipad θα άλλαζε το θέμα. Αν το πάρεις και για άλλους λόγους, αλλάζει το θέμα επίσης. Σαν πεταλιέρα είναι η πιο εύκολη και αξιοποιήσιμη ever. Λόγω ipad είναι παιχνίδι στον προγραμματισμό της. Direct στο pc γράφει αξιόλογα. Μπορείς να βγάλεις πολλούς ήχους, αλλά με λιγότερα λεφτά (πάντα σαν πακέτο ipad-ip10) μπορείς να έχεις παραπλήσια αποτελέσματα.

 

Πάρτην αν:

-Θα αγόραζες ούτως ή άλλως το ipad

-Θες την πιο εύκολη πεταλιέρα από πλευρά προγραμματισμού που κυκλοφορεί

-Θες αξιόλογους ήχους, μεγάλη ποικιλία εφέ και ευκολία ηχογράφησης

-Έχει καταπληκτικό 4cm αν ποτέ τη χρησιμοποιήσεις με ενισχυτή (εγώ έτσι την χρησιμοποιώ)

 

Μην την αγοράσεις αν:

-Δεν χρειάζεσαι το ipad για άλλο λόγω

-Δεν σκοπεύεις να τη χρησιμοποιήσεις με λαμπάτο ενισχυτή κάποια στιγμή αργότερα

-Δεν έχεις τσεκάρει τις υπόλοιπες επιλογές για recording που έχεις (p.x Line6, Eleven Rack)

-Είσαι σφιγμένος από χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Σταυρο. Εχω ενα Nova system που χρησιμοποιω για live με λαμπατο ενισχυτη(Το οποιο δεν το αλλαζω) και τωρα που χρειαζομαι για το home studio αλλα και για live direct σε Pa (παιζω σε ενα ξενοδοχειο)μια πεταλιερα γιαυτο σκεφτηκα αυτην. Δεν σου κρυβω οτι μου αρεσει και η ιδεα να παρω και ενα Ipad. Πιστευεις οτι ειναι καλυτερη απο πλευρας ηχου απο lie 6 pod hd 500 η καμια Boss gt 100? Χρηματα τελικα δεν θα βρω για axe fx2 οποτε πρεπει να πεσω σε κατι πιο χαμηλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος λογικος ανθρωπος θα δοσει 450ευρω για ενα cage module του ipad.....πραγματικα δεν μπορω. ::)

 

λογικα εχει τον ηχο ενος macbook με onboard καρτα ηχου μεσα απο vst....και γιατι να μην παρεις ενα mac/pc με ενα midi controller? μα γιατι το ipad το ξερουν ολοι ενω τον midi controller οχι :P :P :P

 

περα απο την πλακα. δεν το εχω ακουσει απο κοντα οποτε μπορει να εχει αξιοπρεπεστατο ηχο αλλα δεν παυει να ειναι αλλο ενα gadget για ipad victims με οτι αυτο συνεπαγεται (κινησεις εντυπωσιασμου και οχι ουσιας).  Στα 900 ευρω μπορεις να βρεις καλυτερα και ποιο εξειδικευμενα μηχανιματα....eleven rack, hd500, gt-100 κτλ

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Σταυρο. Εχω ενα Nova system που χρησιμοποιω για live με λαμπατο ενισχυτη(Το οποιο δεν το αλλαζω) και τωρα που χρειαζομαι για το home studio αλλα και για live direct σε Pa (παιζω σε ενα ξενοδοχειο)μια πεταλιερα γιαυτο σκεφτηκα αυτην. Δεν σου κρυβω οτι μου αρεσει και η ιδεα να παρω και ενα Ipad. Πιστευεις οτι ειναι καλυτερη απο πλευρας ηχου απο lie 6 pod hd 500 η καμια Boss gt 100? Χρηματα τελικα δεν θα βρω για axe fx2 οποτε πρεπει να πεσω σε κατι πιο χαμηλο...

 

To GT100 δεν το ξέρω. Δεν έχω άποψη. Το hd500 το έχω ακούσει αλλά δεν το έχω δουλέψει. Καταρχήν μην συγκρίνεις το axefx με οτιδήποτε άλλο :) Δεν είναι μόνο το χρηματικό, είναι εντελώς "αλλού" από ότι συζητάμε εδώ. Λίγο πάνω από το budget σου μπορείς να βρεις το Ultra μεταχειρισμένο, ή στο budget σου το standart. Πολύ καλύτερη επιλογή από ότι έχεις αναφέρει μέχρι τώρα. Το έχω και ξέρω τι σου λέω. Από εκεί και πέρα, αν μείνουμε σε πιο συμβατικές λύσεις, και αφού καλοβλέπεις το ipad, πάρε την ip10. Θα βγάλεις ευκολότερα καλό ήχο από άλλες, αφού είναι πιο εύχρηστη λόγω ipad.

Φαντάζομαι ότι αυτό το βίντεο το έχεις δει:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω σε αυτα τα λεφτα που κοστιζει (συνολικα μαζι με το ipad), το eleven rack ειναι καλυτερη λυση.

 

Τα έχω και τα δύο. Το eleven rack λόγω και του xlr input είναι πιο ολοκληρωμένο σύστημα ηχογράφησης (γράφεις τα πάντα, και έχει και phantom για πυκνωτικό). Αντιθέτως το ipb10 είναι αμιγώς κιθαριστικό. Σε επίπεδα ήχου.. είναι το ίδιο πράγμα στα αφτιά μου, το elevenrack ίσως και υποδεέστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω και τα δύο. Το eleven rack λόγω και του xlr input είναι πιο ολοκληρωμένο σύστημα ηχογράφησης (γράφεις τα πάντα, και έχει και phantom για πυκνωτικό). Αντιθέτως το ipb10 είναι αμιγώς κιθαριστικό. Σε επίπεδα ήχου.. είναι το ίδιο πράγμα στα αφτιά μου, το elevenrack ίσως και υποδεέστερο.

Ευχαριστω ολους. Ισως πρεπει να κανω υπομονη λιγακι ακομαγια το Axe 2. Παντως οι ηχοι που ακουω απο το IPB 10 ειναι αξιολογοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω και τα δύο. Το eleven rack λόγω και του xlr input είναι πιο ολοκληρωμένο σύστημα ηχογράφησης (γράφεις τα πάντα, και έχει και phantom για πυκνωτικό). Αντιθέτως το ipb10 είναι αμιγώς κιθαριστικό. Σε επίπεδα ήχου.. είναι το ίδιο πράγμα στα αφτιά μου, το elevenrack ίσως και υποδεέστερο.

 

 

Σταυρο,σε αισθηση στο χερι ποιο ειναι πιο ρεαλιστικο?

Οχι σε extreme gain καταστασεις που ουτως ή αλλως ισοπεδωνονται ολα,αλλα σε πιο ηπια επιπεδα γκαζιου.

Ρωταω γιατι εδω και καιρο μου ειχε κανει αρκετα καλη εντυπωση το 11r σε αυτο τον τομεα (την καλυτερη για την ακριβεια σε σχεση με line6 και digitech) και ισως καποια στιγμη παρω ενα για καταστασεις που δεν μπορω να κουβαλησω ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα βασικά για μένα είναι το Axefx και όλα τα υπόλοιπα... Θα σε γελάσω.. Αν θες μπορώ να κάτσω το απόγευμα να τα κάνω ένα τεστ και αν σου πω. Σε high gain καταστάσεις κανένα από τα δύο δεν ξαφνιάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου