Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία τελε με ένα διπλό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν χαιρετώ τα μέλη του νοιζ . έχω το εξής πρόβλημα , έχω μια τελε (παρτκαστερ )οπού της έχω βάλει ένα παφ 57 (η 59 δεν θυμάμαι είναι πάντως διπλός που έχει 2 καλωδιακά όχι 4 )στη neck θέση .τι ποτ  πρέπει να βάλω για να είναι καλός ο ήχος συνδυαστικά με τον bridge που είναι κλασικός μονός ? έψαξα για κανένα σχέδιο αλλά δε βρήκα στο νετ .επίσης έχω αυτή τη στιγμή  2 250 ποτ επάνω στη κιθάρα ,πρέπει να αλλάξω κάποιο με 500 και ποιο ? αν υπάρχει κανένα σχέδιο με τέτοια συνδεσμολογία ευπρόσδεκτο .τέλος αυτή τι στιγμή έχω 1 ποτ 500 μπορώ μόνο με αυτό να κάνω δουλειά ?(να αλλάξω δηλαδή μόνο το ένα από τα δυο 250 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι τα 5 ευρω που κανει ενα ποτ ειναι πολλα αλλα...ζησε και λιγο...Large...μια ζωη την εχουμε.... ;D

 

 

γιατι ακουγετε τοσο χαλια με 250 ποτ η κιθαρα

 

γιατι humbucker & 250k ειναι συνταγη για...λασπη οχι για κιθαρα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινω αλλα εδω που ειμαι ειναι λιγο δυσκολο να βρω αμεσα δευτερο 500 ποτ .υπαρχει κανενα σχεδιο για μονο στη bridge θεση και διπλο στη neck σαν του αλμπερτ κολινς δηλαδη στο νετ γιατι δε βλεπω σε κανενα site ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια αφελης ερωτηση ,αφου το tone και to volume οταν ειναι ανοιγμενα η τιμη τους ειναι 0 , δηλαδη ειτε ενα 250 ειτε ενα 500 αμα ειναι ανοιγμενα εχουν τιμη 0 ,πως και επιρεαζουν τον ηχο και τα 250αρια δεν ακουγονται καλα με τους humbuckers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν έχεις ανοιγμένο το volume τέρμα στην ουσία παρεμβαλλεις μεταξύ της γης και του σήματος μια αντίσταση 500 ή 250 Κ. Η τιμή αυτή της αντίστασης επηρεάζει κάπως τον ήχο και όσο πιο χαμηλή είναι κάποιο σήμα (ψηλές συχνότητες) δραπετεύει προς τη γη :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου