Προς το περιεχόμενο

Gibson 2015 models


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται πολύς λόγος για τις "καινοτομίες" των νέων μοντέλων...

Η αλήθεια είναι ότι τέτοιου είδους αλλαγές δεν γίνονται συχνά...

 

http://www2.gibson.com/Gibson-USA-2015.aspx

 

http://www.guitarcenter.com/Gibson-Month-g27493t0.gc?icid=401925

 

Ενδεικτικά:

 

-Zero-fret αντί για nut

-G-force (μηχανισμός κουρδίσματος) σε όλα σχεδον τα μοντέλα

-πιο φαρδυά ταστίερα

-pickguard χωρίς βίδες

-επετειακό logo 100 χρόνων les paul

-ολόγραμμα πίσω από headstock

-καλύτερη καλωδίωση

-οχι satin finishes

 

-αρκετά αυξημένες τιμές

-λιγότερα μοντέλα

 

Ακούω γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

SUPER μου φαινονται ειδικα οι jr-special με τις wraparound bridges.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρομπότ κουρδιστήρι πάντως είναι τραγικό...

Έχει φάει πολύ κράξιμο από τα προηγούμενα κιόλας μοντέλα, παρ'ολα αυτά φαίνεται ότι το καθιέρωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρομπότ κουρδιστήρι πάντως είναι τραγικό...

Έχει φάει πολύ κράξιμο από τα προηγούμενα κιόλας μοντέλα, παρ'ολα αυτά φαίνεται ότι το καθιέρωσαν...

 

 

Αλήθεια...? Says who? Καλά εντάξει, η λύση να κουβαλάς 2-3 κιθάρες στα live για διαφορετικά κουρδίσματα είναι πολύ πιο... αντρουά και  παραδοσιακή, δεν το συζητάω...  ::)

 

 

 

Περιμένω να δω τιμές λιανικής και να κρίνω. Αυτό που κυρίως αναρωτιέμαι είναι αν θα πειράξουν τις τιμές και στα (λεγόμενα) Custom Shop μοντέλα. Γιατί από κάποιο σημείο και μετά, δεν θα έχει νόημα να αγοράσεις LP Standard της σειράς, αν η διαφορά τιμής από CS Re-Issue είναι μικρή. Πολύ πιθανόν να το κάνουν όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ αντιφατικος κατασκευαστης παντως, απο την μια δεν κανει τον κοπο να βελτιωσει το headstock  που αμα πεσει σπαει ακομα και στην σκληρη θηκη, για να μην χαλασει την παραδοση, και απο την αλλη φορτωνει την κιθαρα με το πιο αχρηστο χαζογκατζετ που εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ αντιφατικος κατασκευαστης παντως, απο την μια δεν κανει τον κοπο να βελτιωσει το headstock  που αμα πεσει σπαει ακομα και στην σκληρη θηκη, για να μην χαλασει την παραδοση, και απο την αλλη φορτωνει την κιθαρα με το πιο αχρηστο χαζογκατζετ που εχω δει

 

+1000

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το κουρδιστήρη μου αρέσει σαν ιδέα αλλά είναι πολύ άσχημο..

Και οι τιμές μου φαίνονται πολύ τσιμπημένες,ειδικά αν είναι οι τελικές τιμές πώλησης.

 

Θα χτύπαγα πάντως μια κόκκινη jr special και μια goldtop deluxe αν μπορούσα να χωνέψω αυτό το καβούκι του tuner..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλήθεια...? Says who? Καλά εντάξει, η λύση να κουβαλάς 2-3 κιθάρες στα live για διαφορετικά κουρδίσματα είναι πολύ πιο... αντρουά και  παραδοσιακή, δεν το συζητάω...  ::)

 

Τι αντρουά μωρέ, η κιθάρα δεν είναι απλά ένα εργαλείο, έχει και μία φιλοσοφία-αισθητική. Έχεις δίκιο φυσικά για το θέμα του κουρδίσματος στα live... αλλα γιατί να γ@#%με την κιθάρα... κρίμα είναι. Aς βρουν άλλο τρόπο, όχι να κολλήσουν ένα gameboy πίσω από το headstock...

 

 

πολυ αντιφατικος κατασκευαστης παντως

 

Ναι εντελώς. Πάντως τρώει τρελό κράξιμο στα Gibson-forums... κράζουν τα πάντα σχεδόν...

Η πιο φαρδυά ταστιέρα το zero fret και μερικά άλλα πάντως, μπορεί να βγουν καλές ιδέες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ rosewood βλέπω..

Τι έγινε;Ανακαλύψαν κάνα δάσος;  ;D

Δε μας λέγαν οτι δεν υπάρχουν ξύλα,για να προωθήσουν εκείνα τα "σύγχρονα" υλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ το αυτόματο κουρδιστήρι πολύ χρήσιμο. Όχι πως θα δώσω τόσα λεφτά για Gibson αλλά λέμε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου