Προς το περιεχόμενο

Gibson 2015 models


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/2015/Les-Paul-Traditional.aspx

 

Νομίζω ότι το 2015 μπήκε η ταφόπλακα σε ένα ιστορικό μοντέλο με το όνομα les paul. Αφού καταφέρανε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να καταστρέψουν - εκμοντερνισουν και την traditional με g-force tuning system και τα σχετικά τι να πω? δηλ οποίος θέλει μια κλασική les paul πρέπει να σκάσει 3,500-5,500 χιλιάρικα για να παει στα custom shop μοντέλα.

 

R.I.P. Gibson

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κακά τα ψέμματα, οι εταιρείες πρέπει με κάποιο τρόπο να τραβήξουν την προσοχή του κοινού, κι αυτό πρέπει να το κάνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα, αλλιώς το χάνουν το παιχνίδι.

 

Στο παρελθόν το 'χουν κάνει με την εισαγωγή νέων μοντέλων από πλευράς σχεδίασης, με παταγωδώς αποτυχημένα αποτελέσματα. Οπότε το μόνο που μένει είναι η εισαγωγή μικρολεπτομερειών, gadgets, και αλλαγών σε μη εμφανή σημεία.

 

Δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί ταφόπλακα για το ιστορικό μοντέλο. Ωραία, έγινε μια φορά το '59, από τότε έχουν βγει δεκάδες reissues (επιτυχημένα ή μη), και στα 50+ χρόνια ιστορίας του, έχει γεμίσει ο κόσμος από εκατοντάδες χιλιάδες Les Pauls. Γιατί να βγάλουν άλλη μία από τα ίδια?

 

Edit: 60+ χρόνια ιστορίας...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δε νομίζω ότι αυτό αποτελεί ταφόπλακα για το ιστορικό μοντέλο. Ωραία, έγινε μια φορά το '59, από τότε έχουν βγει δεκάδες reissues (επιτυχημένα ή μη), και στα 50+ χρόνια ιστορίας του, έχει γεμίσει ο κόσμος από εκατοντάδες χιλιάδες Les Pauls. Γιατί να βγάλουν άλλη μία από τα ίδια?

 

Edit: 60+ χρόνια ιστορίας...

 

Συμφωνώ αλλά..... Τουλάχιστον μέχρι και πέρσι υπήρχε ένα μοντέλο απο τα 10αδες που κυκλοφόρησε με τα "παραδοσιακά" specs (les paul traditional). Φέτος το μάμησε και αυτό. Γι αυτό λέω όσο αφορά τη Gibson USA les paul σειρά και όχι την Gibson les paul Custom, κάνε ότι λαλακίες θες να κάνεις με τα μοντέλα σου, αλλά κράτα κι ένα μοντέλο με τα παραδοσιακά specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ αλλά..... Τουλάχιστον μέχρι και πέρσι υπήρχε ένα μοντέλο απο τα 10αδες που κυκλοφόρησε με τα "παραδοσιακά" specs (les paul traditional). Φέτος το μάμησε και αυτό. Γι αυτό λέω όσο αφορά τη Gibson USA les paul σειρά και όχι την Gibson les paul Custom, κάνε ότι λαλακίες θες να κάνεις με τα μοντέλα σου, αλλά κράτα κι ένα μοντέλο με τα παραδοσιακά specs.

Δεν νομιζω να τα σταματησουν ποτε...δοκιμη κανουν που αν δεν τους βγει θα κοτσαρουν αλλη μια σειρα tribute οπως το 2013, πιο παραδοσιακη,και απο του χρονου θα ξαναγυρισουν στα κλασικα μονοπατια με κανα δυο προσθαφαιρεσεις.Ουτως η αλλως παντως με το stock που υπαρχει παντου σε Gibson πιστευω πως θα μπορεις να βρεις την traditional του 14 μεχρι και τα μεσα του 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε διάφορα fora του εξωτερικού, όσοι δοκίμασαν τα νέα μοντέλα δηλώνουν απογοητευμένοι λόγω αίσθησης στο παίξιμο και λόγω τιμών. Βέβαια δεν τους πολυπιστεύω όσον αφορά το πρώτο, γιατί δεν έχω δει πουθένα fans κιθάρων που να χάρηκαν ή να καλωσόρισαν έστω διαφορετικά μοντέλα.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο παραπάνω λινκ στην traditional είναι πώς βγαίνει κάτω από 3 κιλά χωρίς weight relief; Έχουν μειωθεί οι διαστάσεις του σώματος;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο παραπάνω λινκ στην traditional είναι πώς βγαίνει κάτω από 3 κιλά χωρίς weight relief; Έχουν μειωθεί οι διαστάσεις του σώματος;

 

 

Μάλλον αυτό δεν είναι το συνολικό βάρος της κιθάρας αλλά μόνο του σώματος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον αυτό δεν είναι το συνολικό βάρος της κιθάρας αλλά μόνο του σώματος.

 

 

 

ναι ρε συ,δεν υπαρχει LP που να ζυγιζει 6 lbs.... ;D..η πιο ελαφρια που εχω δει ηταν η 68αρα μου Custom (7,7 lbs)  

 

παντως ξαναδιαβαζοντας προσεκτικα τα specs πρεπει να ομολογησω οτι ειναι ισως οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ κιθαρες που εχει βγαλει εδω και 20 χρονια (μιλαμε για σειρα παραγωγης) η Gibson και με ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ απεικονηση ΟΛΩΝ των specs (βλεπεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι παιρνεις)

 

αυτη παντως ειναι κουκλα

 

 

να και αυτη που θα παρω

 

 

;D

 

και η αδελφουλα της μαμει και δερνει

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου