Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία Home Studio. Συμβουλές για αρχάριο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μιας και βλέπω κι εδώ και στο youtube, οτι με λίγο προσπάθεια και με κάποια μηχανηματάκια, μπορείς να κάνεις ωραίες ηχογραφήσεις για ηλεκτρική κιθάρα και να πετύχεις κάτι αξιόλογο. Αποφάσισα με τη σειρά μου, να φτιάξω ένα home studio με τα απαραίτητα που χρειάζοντε.

 

Κατ'αρχάς απ΄οτι ξέρω, χρειάζομαι μια κάρτα ήχου, τύπου USB M-Audio, Alesis, κλπ. 2 Monitors, ένα μικρόφωνο και κάποιο πρόγραμμα ηχογράφησης.

Επίσης, ξέρω (νομίζω) οτι ίσως να χρειάζοντε και κάποια plug-ins για μιξάρισμα, μάστερινγκ και ίσως κάποια για κρούστα, έτσι ώστε να υπάρχει ένα πλήρες κομμάτι.

 

Το setup που θέλω να φτιάξω είναι κάτι οικονομικό και κυρίως για το "σπίτι", 8α χρησιμοποίησω κατά 80% τον ήχο που θα έχω απο τα πετάλια και τον ενισχυτή μου. Άν ψάξω και λίγο ίσως να δοκιμάσω, προγράμματα τύπου amplitube, ίσως και το Pod Studio UX 2, αλλά βέβαια δεν είμαι σίγουρος ως προς το τί να κινηθώ.

 

Ο υπολογιστής μου είναι 4πύρηνος με 4.00 GB Ram.

 

Νομίζω στο θέμα υπολογιστή είμαι καλυμένος.

 

Οι επιλογές μου για κάρτα ήχου είναι η Μ-Αudio Fast Track Pro ή Μ Audio Fast Track Ultra (η οποία βέβαια είναι πιο ακριβή).

 

η 1η

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

 

και η 2η

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_ultra.htm

 

Για μικρόφωνο πιστεύω θα πάω με την επιλογή του Shure M57.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι monitors, και πάνω απο όλα Active ή Passive?

 

Επίσης, έχω διαβάσει για κάποιες προενισχύσεις για ηχογραφήσεις, θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε αυτό γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Είναι σαν κάρτες ήχου όπως οι M Audio? ή χρειάζεται και κάρτα ήχου και προενίσχυση??

 

Όσο για τα προγράμματα ηχογράφησης, ξέρω μερικά όπως Cubase, Pro Tools, κλπ.

 

Το budget που θα χρησιμοποίησω για την δημιούργια όλου αυτού θα είναι περίπου 600-800 ευρώ, τουλάχιστον για τo hardware μέρος.

 

Ευχαρίστω για τον χρόνο σας. Όλες οι συμβουλές είναι καλοδεχούμενες.  ;D

 

Να τονίσω οτι έχω διαβάσει τα stickies, απλά το post μου είναι πιο συγκεκριμένο, νομίζω.

 

 

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού το pc σου είναι ok πάμε παρακάτω.

 

Θα χρειαστείς μια κάρτα ήχου με προενισχυση για να συνδέσεις το μικρόφωνο σου και για να κάνει ψηφιοποίηση του σήματος τόσο AD όσο και DA. Η M-Audio Fast Track Pro είναι μια χαρά για τα λεφτά της και υπεραρκετή για να ξεκινήσεις.

 

Στη συνεχεια με κάποιο DAW θα γραφεις στο pc. Πολύ καλο και φτηνό είναι το reaper ( www.reaper.fm ).

 

Για monitor θα σου πρότεινα μονο active και από 5 ίντσες και πάνω. Tσέκαρε τα KRK RP-6G2.

 

Όσον αφορά στο μικρόφωνο το Shure SM57 είναι καλή επιλογή για να γραφεις τον ενισχυτή σου.

 

Κάτι άλλο που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο είναι ένα di, ώστε να μπορείς να γραφεις και τον ενισχυτή και το καθαρό σήμα της κιθάρας ταυτόχρονα ώστε να το επεξεργαστείς με κάποιο amp simulator.

 

Με λίγο πρόχειρο ψάξιμο όλα αυτά θα σου κοστίσουν 675 e που σημαίνει ότι σου μένουν και λεφτά για τα απαραίτητα καλώδια, βάσεις ηχείων και μικροφώνου.

 

Σου δίνω και τα link για να πάρεις μια ιδέα:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3783

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=554

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7921

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

θα ήθελα να μάθω, τι διαφορά έχουνε τα Active απο τα Passive.

Επίσης, να μην πάρω κονσόλα, εννοώντας mixer με 4 κανάλια?

Outboard Preamp δεν προτείνεις?

 

Συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις.  :-[

 

Κάτι άλλο που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο είναι ένα di, ώστε να μπορείς να γραφεις και τον ενισχυτή και το καθαρό σήμα της κιθάρας ταυτόχρονα ώστε να το επεξεργαστείς με κάποιο amp simulator.

 

DI να φανταστώ εννοείς, digital interface? Όπως το POD π.χ?

 

 

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα active monitors έχουν τον ενισχυτή μέσα στο ηχείο, ενώ τα passive θέλουν ξεχωριστό ενισχυτή.

 

Κονσόλα δεν σου χρειάζεται αν έχεις σκοπό να ηχογραφείς μέχρι δυο κανάλια, όσες δηλαδή οι είσοδοι της κάρτας που σου πρότεινα.

 

 

Τώρα για εξωτερική προενισχυση το budget ανεβαίνει πολύ για να πάρεις κάτι που θα έχει ουσιαστική διαφορα σε σχέση με τις προενίσχυσεις της κάρτας.

 

Το DI που σου έγραψα φαντάσου το σαν ένα signal spliter. Η διαδικασία για να γράψεις ταυτόχρονα τον ενισχυτή και το clean σήμα της κιθάρας σου είναι η εξής:

 

Συνδέεις την κιθάρα στο DI. Την balanced έξοδο του DI με καλώδιο XLR στην κάρτα ήχου και την unbalanced με καρφί στον ενισχυτή σου. Έτσι γραφεις δυο κανάλια μαζί και μιξάρεις ανάλογα με τον ήχο που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για το χρόνο σου.

 

Πιστεύω, έχω πάρει μία ιδέα πως να αρχίσω!  ;D

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνδέεις την κιθάρα στο DI. Την balanced έξοδο του DI με καλώδιο XLR στην κάρτα ήχου και την unbalanced με καρφί στον ενισχυτή σου. Έτσι γραφεις δυο κανάλια μαζί και μιξάρεις ανάλογα με τον ήχο που θέλεις.

 

Αν καταλαβα καλά εδώ εννοείς οτι στην ουσία γράφεισ τον ήχο του ενισχυτή σου ψηφιοποιώντας τον μεσω του DI.Το μικρόφωνο μετά που κολλάει σε όλη αυτή τη διαδικασία?

Ή μήπως παρεμβάλλεται και αυτό κάπου εκεί μέσα?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου