Προς το περιεχόμενο

Epiphone SG Απο EMG Σε Rio Grande


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Εδώ και καιρό είχα στην κατοχή μου 2 μαγνήτες Rio Grande, ένα Muy Grande και έναν Talboy, μετά απο αρκετή σκέψη είπα να τους βάλω στο "ταυράκι" μου όπου για πολλά χρόνια είχε πάνω ένα σετάκι EMG 85-85.

Με την ευκαιρία της αλλαγής, άλλαξα και όλα τα ποτενσιόμετρα με καινούρια Fender 500άρια.

Να επισημάνω οτι στην αλλαγή με δυσκόλεψε λίγο ο neck μαγνήτης (Talboy) καθώς είχε μεγαλύτερο ύψος απ'το EMG και έτσι χρειάστηκε να ρουτάρω λίγο το cavity (2 χιλιοστά), ο brdige (Muy Grande) μπήκε εύκολα, αν και για τους δύο προβλημτίστηκα με το πλαστικό της βάσης τους, αφου με την πρώτη προσπάθια να βιδώσω το μαγνήτη στο ring τα πάσα τα

"έπαιξαν" και αναγκάστηκα να βάλω πιο χοντρές βίδες.

 

Anyway μερικά κλιπς απο direct και presets της RP500, εδώ να σημειώσω οτι δεν έχω αλλάξει τίποτα όσον αφορά τις εντάσεις εισόδου εξόδου, ούτε στην πεταλιέρα, αλλά ούτε και στην κάρτα ήχου.

 

Εν αρχή οι παλιοί EMG...

 

EMG_Direct_B-M-N.mp3

EMG_AC_SIM_B-M-N.mp3

EMG_BassMan_OD_B-M-N.mp3

EMG_Twin_Clean-Crunch_B-M-N.mp3

EMG_JMP_OD_B-M-N.mp3

EMG_JMP_Lead_B-M-N.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και συνέχεια με τους Rio Grande.

 

Αν προλάβω μπορεί να ανεβάσω και κομμάτι απο backing track.

 

Περιμένω γνώμες!

RioGrande_Direct_B-M-N.mp3

RioGrande_AC_SIM_B-M-N.mp3

RioGrande_BassMan_OD_B-M-N.mp3

RioGrande_Twin_Clean-Crunch_B-M-N.mp3

RioGrande_JMP_OD_B-M-N.mp3

RioGrande_JMP_Lead_B-M-N.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα od και lead parts, που υποτείθεται ότι είναι το δυνατό σημείο για τους EMG , οι Rio μου φάνηκαν προσωπικά πολύ πιο σωστοί σε EQ, μπάσσες και γενικά είχαν πιο "γεμάτο"/full ήχο, αν μπορώ να το εκφράσω έτσι. Oi Emg στα ίδια κλιπάκια ακούγονται λίγο πιο thin και το αποτέλεσμα πιο "στακάτο".

Φαίνεται, τουλάχιστον από τα κλιπ, ότι ήταν μια καλή αναβάθμιση!

Μεγειές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα od και lead parts, που υποτείθεται ότι είναι το δυνατό σημείο για τους EMG , οι Rio μου φάνηκαν προσωπικά πολύ πιο σωστοί σε EQ, μπάσσες και γενικά είχαν πιο "γεμάτο"/full ήχο, αν μπορώ να το εκφράσω έτσι. Oi Emg στα ίδια κλιπάκια ακούγονται λίγο πιο thin και το αποτέλεσμα πιο "στακάτο".

Φαίνεται, τουλάχιστον από τα κλιπ, ότι ήταν μια καλή αναβάθμιση!

Μεγειές!

Ακριβώς αυτό! Μάλιστα την παρατήρηση σου, την είχα διαβάσει και σε ξένα site, που έλεγαν το ίδιο ακριβώς πράγμα. Τελικά είχαν δίκιο.

Thanks man!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου