Προς το περιεχόμενο

Drum Repaint..... The hard way!!


juamx214

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσοι απο εμας δεν εχου σκευτει να βαψουν τα τυμπανα τους? Ειναι λιγο μανικι. Αλλα παλευεται. Εχω μια Tama Fibrestar (ναι πολυ παλια) και πηρα την μεγαλη αποφαση να την βαψω... Την τελειωσα κατα την διαρκεια της στρατιωτικης μου θητειας. Εκανα ριζικη αλλαγη Βαφοντας και τα σιδερα (των τυμπανων μονο...). Επειδη δεν ηταν ξυλιλα τα τυμπανα (απο fibreglas) τα εβαψα με λαδομπογια λευκη αρκετα αραιωμενη, και περαστικαν 3 χερια. Οι ριγες εγιναν μετα απο πολυ μετρημα, με ταινια μοντελισμου και spray gloss. Αυτο ηταν το ευκολο κοματι....

Τωρα στα δυσκολα... Τα σιδερα..... στην πρωτη προσπαθεια μου πεταξαν το χρωμα....!!! Γιατι? Διοτι θελουν τριψιμο πολυ σε ΟΛΑ τα σημεια. Σε ολες τις καμπυλες που κανουν τα κλειδια και σε ολες τις καμπυλες των στεφανιων. (Οπως φαινεται στην εικονα.... Κατι τετοι εγινε και στα κλειδια. Σαν βαω και φωτο απο τα δυο Floor Tom. Θα ανεβασω και ολοκληρωμενο το σετ. Οποιος το τολμησει ειμαι στην διαθεση του για ερωτησεις!!

38746_1576091481086_1199556296_31659405_6366607_n.jpg.3d89d43b04bfaff39634a55679cb8d11.jpg

brass_hoop.jpg.0226bbf3079e96f5d678e2e9e98dfde8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και πηρα την μεγαλη αποφαση να την βαψω...

όντως μεγάλη απόφαση ... το κιτ είναι τουλάχιστον σπάνιο....

προσωπικά δε θα το πείραζα....

φαίνεται πάντως σα να έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά...

έχεις και φώτος πως ήταν το κιτ πριν.... ?

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι ΤΑΜΑ ειναι φοβερες (ειναι φτιαγμενες απο fiberglass & wood composite) & ΠΟΛΥ σπανιες...αν και διαφωνω με το βαψιμο τοσο σπανιων τυμπανων (πεφτει η αξια τους)....εκανες πολυ καλη δουλεια.

Εχεις και το King Beat Snare Drum που πηγαινε παρεα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οσον αφορα τη δουλεια που εκανες ..μπραβο φαινεται πολυ καλη.ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΜΠΑΝΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΦΟΥΝ ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΤ ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΚΛΠ ΗΘΕΛΕ ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΦΙΒΕΡΓΚΛΑΣ (ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ)ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΗΘΕΛΑΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΠΙΝΙΚΕΛΩΜΑ Η ΧΡΩΜΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΙΧΕΣ ΤΟ ΣΠΑΝΙΟ ΑΥΤΟ ΣΕΤ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ.Πιστεψε με εχω ενα γνωστο μου που κανει Ανακατασκευες σε πιανα Fender rhodes και βλεποντας το αποτελεσμα πραγματικα

μενεις αφωνος διοτι το οργανο ερχεται σε εργοστασιακη κατασταση μεσα εξω .Το ιδιο ισχυει και για τα τυμπανα .Παντως αν ηταν ξυλινα θα δυσκολευοσουν περισσοτερο ...Γαβριλος ο μεγας

Ο μαστορας ..εχει κανει κυριολεκτικα ΘΑΥΜΑΤΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ -ΕΠΑΝΑΦΟΡΕΣ-ΑΛΛΑΓΕΣ ΧΡΩΜΑΤΩΝ ΣΕ ΤΥΜΠΑΝΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυμπανα τα ειχα αγορασει απο γνωστο γνωστου. Ηταν σε αθλια κατασταση οταν τα πηρα γιατι ηταν παρατημενα σε ενα μπαρ (ειχαν καταληξει ντεκορ για καμια 20αρια χρονια). Τα σιδερα ηταν σκουριασμενα και το wrap σπασμενο και θωλο. Τα περασα με μια αλοιφη για nickel (τη CHIC) αλλα δεν τα επανεφερε πληρως. Απλα καθαρισε λιγο την θολουρα. Επειδη δεν ειχα και πολα χρηματα να διαθεσω και ηθελα μια Drums στα μετρα μου (αν δεν ηξερα την αξια της θα την ειχα σπρωξει γιατι οι διαστασεις ειναι τεραστιες) πηρα την μεγαλη αποφαση! Γι αυτο κρατησα τα logos. Περιμενω το δερμα της κασας να μου ερθει (ειναι 24" και εψαχνα ατρυπητο....) και θα ανεβασω το σετ. Ποιο πολυ θέλω να βοηθήσω αυτους που θα το πάρουν αποφαση! Κάθε σχολιο δεκτο!

Υ.Γ. Δεν είχε το αυθεντικο ταμπουρο γιατι ο μεγάλος που την ειχε ηταν ροκας και ειπε στην εταιρια (τοτε...) να το κρατησει, και πηρε ενα Imperial Star 14χ6,5...

38746_1576091521087_1199556296_31659406_7410835_n.jpg.fe2ffc21678b12283620b53751cf6cb5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι ετσι τοτε καλα εκανες ,μια ερωτηση αν επιτρεπεται τα τυμπανα παιζουν  η αλλαξε ο ηχος μετα την επεμβαση τα δοκιμασες ; Παντως τα fiber εχουν δικο τους ηχο .Ακουσε τον John Bonham-Led zepellin -ludwing ,Billy Cobham -mahavishu orchestra -Fibes,Tomas Lang -Sonor κλπ.

Τελος παντων καλη επιτυχια και στα υπολοιπα που ισως φτιαξειςκαι κυριως στο κουρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αυτές οι Tama θεωρούνται υποτιμημένες και λέγεται ότι έχουν πολύ καλό ήχο.

Εξαιρετική ανακαίνιση!

occasion14.gif

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι ο ηχος δεν επηρεαστικε καθολου. Οντως ο ήχος τους ειναι παρα πολυ καλός και μπορεις να παιξεις παρα πολυ με το κουρδισμα τους! Εχουν ενα εξαιρετικο βαθυ. Με το μονο που αντιμετοπιζω προβλημα ολα αυτα τα χρονια που την εχω ειναι με το ενα tom (το 14χ13) που μου φευγει η πιστη να το ταιριαξω με το υπολοιπο σετ (στο κουρδισμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι σαν άγραφος νόμος. Όταν έχεις πάνω από δύο τομ, πάντα κάποιο ακούγεται σαν κουβάς! Δεν ξέρω ποιος τους γράφει αυτούς τους ...άγραφους νόμους, αλλά έχει αρχίσει να με εκνευρίζει!

 

Επίσης, 14x13 ήταν διαστάσεις για τομ τη δεκαετία του '80. Σήμερα είναι για βαθύ!  ;D

 

Αναμένουμε εναγωνίως φωτογραφίες με όλο το σετ! 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είναι για βαθύ!

 

για αυτο και ακουγονται ολα τα τομ σαν...τουμ(π)ερλεκια... ;D ;D

 

μακαρι να ξαναερθουν στη μοδα τα μεγαλα τομ .....(ή εστω τα βαθια)

 

τουλαχιστον εχουν ξαναερθει στη μοδα οι 24αρες & 26αρες μποτες και ακουμε παλι ηχο.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου