Προς το περιεχόμενο

Drum Repaint..... The hard way!!


juamx214

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τουλαχιστον εχουν ξαναερθει στη μοδα οι 24αρες & 26αρες μποτες και ακουμε παλι ηχο.... ;)

 

Δεν την παλευω. Αν δεν εισαι τουλαχιστον διμετρος δεν μπορεις να στησεις με την καμια σε 24αρα η 26 αρα κασα και πρεπει να καθεσαι ορθιος (ωραιο αντιφατικο σχημα ε?)

 

Εχω καταληξει οτι η ιδανικη κασα ειναι η 20" (αν και εχω 22").

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να στησεις με την καμια σε 24αρα η 26 αρα κασα και πρεπει να καθεσαι ορθιος

 

κατι δεν κανεις σωστα....εκτος κι αν εισαι ...καρεκλας και παιζεις με 2 τομ... ;D και τα θελεις πανω στην κασα (αν και παρα πολλοι ντραμμερ που παιζουν με 2 τομ πανω στην κασα εχουν 24αρες και δεν ειναι...2μετροι...)

 

εγω ειμαι 1.78 και ποτε μου δεν ειχα προβλημα με την 24αρα μου (καθομαι χαμηλα).

 

παντα βεβαια στηνω ετσι (στη φωτο το κιτ εχει 26αρα κασα)

 

LudwigCentennailKit.jpg

 

 

Εχω καταληξει οτι η ιδανικη κασα ειναι η 20"

 

αυτο ειναι...ξαπλωμενο βαθυ οχι κασα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερναω τον ωραιο αστεισμο με την 20"

 

Αλλα αντικειμενικα αν μπει τομ πανω απο την κασα, (που θα μπει διοτι παρα πολλοι ντραμμερ και αναμεσα τους κ εγω παιζουν με 2 τομ), δεν γινεται να καθεσαι σε νορμαλ θεση. Σιγουρα τα γονατα σου θα κανουν μεγαλη γωνια κατι που δεν ειναι καθολου βολικο.

 

Βεβαια επιχειρηματα "ολοκληρος μποναμ επαιζε με ενα τομ... και εσυ θελεις δυο " ειναι ακυρα

 

Αλλα και στην τελικη η 24 αρα τι φοβερο προσφερει στον ηχο? Και βεβαια τα πεταλια σε 22" φτανουν οριακα στο κεντρο του δερματος στην 24" θα ειναι πιο κατω...

 

Στην τελικη....περι ορεξεως 26" αλλα δεν βρισκω κανενα ουσιαστικο λογο για αυτο ( το οτι ο μποναμ επαιζε 24 ή 26 δεν ειναι λογος)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αντικειμενικα αν μπει τομ πανω απο την κασα, (που θα μπει διοτι παρα πολλοι ντραμμερ και αναμεσα τους κ εγω παιζουν με 2 τομ), δεν γινεται να καθεσαι σε νορμαλ θεση. Σιγουρα τα γονατα σου θα κανουν μεγαλη γωνια κατι που δεν ειναι καθολου βολικο.

 

αυτο δεν ισχυει,ο  ντραμμερ μου παιζει με 2 τομ (8X12 & 10X14) και 24αρα και οταν καθομαι στο κιτ του τα....μπουτια μου... ;D ειναι απολυτως παραλληλα με το πατωμα

 

 

Βεβαια επιχειρηματα "ολοκληρος μποναμ επαιζε με ενα τομ... και εσυ θελεις δυο " ειναι ακυρα

 

πλακα εκανα

 

Αλλα και στην τελικη η 24 αρα τι φοβερο προσφερει στον ηχο?

 

αν προσφερει λεει...πολυ περισσοτερο ογκο και πολυ περισσοτερο "ζεστη" στον ηχο.ειδικα σε ηχογραφηση.

 

Και βεβαια τα πεταλια σε 22" φτανουν οριακα στο κεντρο του δερματος στην 24" θα ειναι πιο κατω...

 

και ποιος σου ειπε οτι το ιδανικο ειναι το κεντρο?ισα ισα αν χτυπας ακριβως στο κεντρο χανεις πολυ ηχο και resonance..

 

 

Στην τελικη....περι ορεξεως 26" αλλα δεν βρισκω κανενα ουσιαστικο λογο για αυτο

 

ενταξει η 26αρα ειναι dream come true αλλα ποιος την κουβαλαει....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν ισχυει,ο  ντραμμερ μου παιζει με 2 τομ (8X12 & 10X14) και 24αρα και οταν καθομαι στο κιτ του τα....μπουτια μου... ;D ειναι απολυτως παραλληλα με το πατωμα

 

μηπως ομως για να πετυχεις το τομ το χερι σου ειναι σα να κατεβαζεις βαζο απο το ραφι. Θελω να πω οτι δεν αρκει το σκαμπο να ειναι χαμηλα (παραλληλα μπουτια) αλλα και να μπορεις να φτανεις ανετα και αβιαστα σε ολο το σετ

 

πλακα εκανα

 

Προφανως! και εγω επισης

 

αν προσφερει λεει...πολυ περισσοτερο ογκο και πολυ περισσοτερο "ζεστη" στον ηχο.ειδικα σε ηχογραφηση.

Για ηχογραφηση πασο! Δεν εχω αποψη. Σε live παιξιμο ομως δεν χανει αρκετα σε ατακα?

 

και ποιος σου ειπε οτι το ιδανικο ειναι το κεντρο?ισα ισα αν χτυπας ακριβως στο κεντρο χανεις πολυ ηχο και resonance..

 

Εδω τωρα...τι να πουμε?? Γιατι η μποτα διαφερει απο τα υπολοιπα τυμπανα τα οποια χτυπαμε στο κεντρο? Θαρρω οτι αυτο για το εκκεντρο χτυπημα στερειται επαρκους τεκμηριωσης

 

ενταξει η 26αρα ειναι dream come true αλλα ποιος την κουβαλαει....

 

φορτηγακι με roadie (χα καλο ε)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η μποτα διαφερει απο τα υπολοιπα τυμπανα τα οποια χτυπαμε στο κεντρο?

 

κακως τα χτυπας στο κεντρο... ;)

 

στο κεντρο των τυμπανων ειναι το nodal point τους,το σημειο δηλ. με τα λιγοτερα vibrations,αν θες πιο γεματο ηχο πρεπει να τα χτυπας off center.

 

δες και τι λεει ο μαγκας εδω (απο το 2.55 και μετα)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το σκεφτόμουν... Ας το πάρω γύρο γύρο

έχετε δει τις 48 κάσσες της συμφονικής? Πόσο γαμάτα πρέπει να είναι να έχεις μια 48άρα κάσα στο σετ

Νομίζω ότι το παράχεσα ;D ;D ;D ;Dcheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MΠΡΑΒΟ !!!!ωραιο σετ !!!Για ροκ 70-80ς.Αν εισαι και καλος ντραμμερ τοτε δυο φορες μπραβο!!

Αλλα αν ειχες τη δυνατοτητα να κρατησεις το σετ αβαφτο τοτε θα ησουν ο μοναδικος ισως στην Ελλαδα με original Tama fiber set.Παντως τα χερια σου πιανουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου