Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πλήκτρων


ljim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα ένα Yamaha psr-s710, αν και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από ήχους και δυνατότητες δε θα μπορούσα να πω τα ίδια και για τι ποιότητα τον πλαστικών και των πλήκτρων του. Ήθελα να πάρω γνώμες κατά πόσο εφικτό είναι να αλλάξω τα πλήκτρα του και πόσο περίπου θα μου στοίχιζε?

 

Δεν είμαι γενικά πολύ απαιτητικός σε αυτό που ψάχνω εκτός από το psr έχω και ένα juno di κάτι σε αντίστοιχη ποιότητα με το juno θα με ικανοποιούσε.

 

Ευχαριστώ, Δημήτρης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορέσεις να του αλλάξεις κλαβιέ.

Φοράει το δικό του σύστημα συνδεσιμότητας,φούσκες, κτλ.

Και εφικτό να ήταν ,που μπορεί,είναι τόσο το κόστος,όσο ένα midi keyboard.Δεν αξίζει.

 

Εφικτό..αν βρείς από παλαιότερη σειρά psr ..που να μπορεί να τοποθετηθεί και να σου κάνει ως κλαβιε.

Από άλλες εταιρίες..χλωμό σε βλέπω.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν εξαιρέσουμε το κόστος, το θέμα είναι εάν αξίζει να κάνεις κάτι τέτοιο σε ένα τέτοιο όργανο, όποιο όργανο. Εξαρτάται καθαρά από τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη?...καταρχήν...γίνεται να αλλαχθεί το κλαβιε?

Γίνεται. Όμως, αυτό θα εξαρτηθεί από την απόφαση του χρήστη και φυσικά του συνολικού κόστους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,παίρνω από το 73αρι το αναλογικό μου συνθ, του 84 παραγωγής ,το κλαβιέ και το βάζω σε ένα άλλο 73αρι?

Παίζει ρόλο να ταιριάζει ο/οι κονέκτορας/ες μόνο?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι. Καθόλου έτσι.

Υπάρχουν ορισμένα που ταιριάζουν, άλλα όχι, άλλα θέλουν μετατροπή κλπ.

Επίσης δεν είναι μόνο το ηλεκτρονικό αλλά και το μηχανικό μέρος.

Άμα ήτανε έτσι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας, όπως είπατε παραπάνω το κόστος παίζει σημαντικό παράγοντα για το αν αξίζει η όχι, πόσο θα μπορούσε να μου στοιχήσει μια τέτοια αλλαγή δεδομένου ότι δεν ψάχνω για κάποια πολύ extreme ποιότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι πολύ γενική η ερώτηση.

Εξαρτάται από τον τύπο του κλαβιέ που φοράει το δικό σου και από τον τύπο του κλαβιέ που θες να βάλεις. Εάν δεν είναι κοντά αυτά τα δύο, πρέπει να γίνει προσεκτικός έλεγχος για την μετατροπή - ταίριασμα τόσο στο ηλεκτρονικό μέρος όσο και στο μηχανικό έτσι ώστε να ταιριάξει σωστά δίχως προβλήματα. Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.

 

Πιστέυω πως αυτή η συζήτηση είναι στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου