Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένο setup ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα μιλώντας πάντοτε..

Περισσότερα τύμπανα, πιατινια και κουδούνες...

Περισσότερες δυνατότητες σε ενορχηστρωση και σε διαφορετικα ηχοχρωματα..

Αλλα ενα paradiddle όπου και να το παίξεις ή όπως και να το ενορχηστρωσεις δεν παύει να ειναι paradiddle..

Αυτό που χρειάζεται ένας drummer είναι ΙΔΕΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το γκρούβ έχει να κάνει με πολλά διαφορετικά πράγματα και δεν είναι απαραίτητα ομαδική δουλειά. Ο καθ' ένας πρέπει να γκρουβάρει από μόνος του πρώτα και μετά με την μπάντα. Αλλά τι σχέση έχει το γκρουβ και η κουβέντα για τους drummers και τους κιθαρίστες απ' τη στιγμή που μιλάμε για setup?? ??? ???

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γκρούβ έχει να κάνει με πολλά διαφορετικά πράγματα και δεν είναι απαραίτητα ομαδική δουλειά. Ο καθ' ένας πρέπει να γκρουβάρει από μόνος του πρώτα και μετά με την μπάντα.

Διαφωνώ......εν μέρει

 

Αλλά τι σχέση έχει το γκρουβ και η κουβέντα για τους drummers και τους κιθαρίστες απ' τη στιγμή που μιλάμε για setup?? ??? ???

Συμφωνώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά τι σχέση έχει το γκρουβ και η κουβέντα για τους drummers και τους κιθαρίστες απ' τη στιγμή που μιλάμε για setup?? ??? ???

  Κατα τη γνώμη μου,έχει μεγάλη σχέση,διότι μόνο σε ένα λειτουργικό και άνετο setup μπορείς να έχεις καλή αίσθηση του οργάνου και να γκρουβάρεις.Και εξηγούμαι, εάν για το χαι χατ για παράδειγμα έχεις μια καλή λειτουργική θέση,που λειτουργούν άψογα τα πόδια και τα χέρια σου,σε πολύ άνετη χαλαρή θέση και για να βολέψεις ένα τομ παραπάνω,ξεβολεύεσαι ο ίδιος,γιατί το χατ πρέπει να έρθει πιο πίσω και αριστερά,χάνεις την ισορροπία σου και την χαλαρή θέση που είχες και παίζεις πιο σφιγμένος.Τα ίδια και με τα υπόλοιπα βασικά,κάσσα,ταμπούρο,ράιντ.Κάθε παραχώρηση χώρου και θέσης σε οδηγεί σε όλο και μεγαλύτερο ξεβόλεμα με συνέπεια να παίζεις όλο και πιο τεντωμένος,όλο και πιο σφιγμένος!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κατα τη γνώμη μου,έχει μεγάλη σχέση,διότι μόνο σε ένα λειτουργικό και άνετο setup μπορείς να έχεις καλή αίσθηση του οργάνου και να γκρουβάρεις.Και εξηγούμαι, εάν για το χαι χατ για παράδειγμα έχεις μια καλή λειτουργική θέση,που λειτουργούν άψογα τα πόδια και τα χέρια σου,σε πολύ άνετη χαλαρή θέση και για να βολέψεις ένα τομ παραπάνω,ξεβολεύεσαι ο ίδιος,γιατί το χατ πρέπει να έρθει πιο πίσω και αριστερά,χάνεις την ισορροπία σου και την χαλαρή θέση που είχες και παίζεις πιο σφιγμένος.Τα ίδια και με τα υπόλοιπα βασικά,κάσσα,ταμπούρο,ράιντ.Κάθε παραχώρηση χώρου και θέσης σε οδηγεί σε όλο και μεγαλύτερο ξεβόλεμα με συνέπεια να παίζεις όλο και πιο τεντωμένος,όλο και πιο σφιγμένος!

 

Το πώς θα στήσεις τη drums σου ναι. Ας γίνει κουβέντα. Αλλά νομίζω ότι ξέφυγε λίγο... Anyway.

 

Διαφωνώ......εν μέρει

 

Πρώτα μόνος σου θα μάθεις να γκρουβάρεις και μετά με την μπάντα. Η κίνηση και η κινησιολογία στη drums (μεγάλο θέμα - το ανοίγω ευθύς αμέσως σε άλλο thread  ;D) είναι πολύ σημαντικό κομμάτι. Αυτό δε θα το μάθεις με τη μπάντα αλλά μόνος σου. Αυτό ήθελα να πω. Προφανώς και αν παίζεις σε μια μπάντα μαθαίνεις πολλά και να γκρουβάρεις συγχρόνως. Το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να το μάθεις και μόνος σου ώστε σ' ένα σόλο να γκρουβάρεις και ας μένεις μόνος σου. Να μην "σέρνεις" το κομμάτι.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς μόνος σου, δεν μπορείς και με το γκρουπ.

Αν μπορείς μόνος σου, δεν είναι απαραίτητο ότι μπορεί(ς) και (με) το γκρουπ.

Και αν δεν μπορεί το γκρουπ αλλά μπορείς εσυ (ή το αντίθετο), γκρούβα του γκρουπ δεν υπάρχει.

 

Απλά. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον εχω εγω αλλα δεν στον δινω... ;D

 

 

Ωραίος drummer, ωραίος ήχος. Το ένα αναδεικνύει το άλλο.

Specs του drumset? Μου άρεσε πολύ ο ήχος της μπότας, δέρματα/κούρδισμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου