Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένο setup ντραμς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη σφιγγεις πολυ τη χορδιερα,ετσι κι αλλοιως οσο πιο χαλαρη ειναι τοσο καλυτερος και ο ηχος.

 

  Είσαι φοβερός ρε Superfunk,ό,τι έχω διαβάσει απο εσένα είναι γκαραντί,είσαι ολόσωστος και πολλές φορές είναι πράγματα που τα έχω διαπιστώσει και ο ίδιος.

  Πολύ μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει και κάτι που είχες γράψει σε άλλο θρέντ σχετικά με τον παραγόμενο ήχο σε συνάρτηση με τον τρόπο χτυπήματος του παίχτη.Οφτόπικ,αλλά θα ήθελα να το αναλύσεις λίγο εκτενέστερα

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ippex εψαξα τα ...αρχεια μου και βρηκα μια εγγραφη με μικροτερη κασα και το set up που σου ειπα παραπανω (coated ambassador batter,coated ambassador front,felt strips,no hole,νομιζω πρεπει να ειχα και ενα..τυλιγμενο ξεσκονοπανο στην front head )

 

τα drums ειναι μια Slingerland του 66 (22Χ14,9Χ13,16Χ16) & δυστυχως....παιζω ...εγω..... ;D

slingerland.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σφιγγεις πολυ τη χορδιερα,ετσι κι αλλοιως οσο πιο χαλαρη ειναι τοσο καλυτερος και ο ηχος.

 

επισης βαλε ενα felt strip ή καποιο αλλο ελαφρυ muffling (π.χ.μια τυλιγμενη μικρη πετσετα) στο μπροστινο δερμα (αυτο που βλεπει ο κοσμος)

 

Εγω γενικά εκτός απο την χορδιέρα που λες, παρατήρησα πως όταν η βαση του ταμπούρου δν πρέπει να πνίγει το ταμπούρο ο ήχος είναι τρομερός..

Γενικά αποφεύγω οποιοδήποτε είδος muffling..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Είσαι φοβερός ρε Superfunk,ό,τι έχω διαβάσει απο εσένα είναι γκαραντί,είσαι ολόσωστος και πολλές φορές είναι πράγματα που τα έχω διαπιστώσει και ο ίδιος.

  Πολύ μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει και κάτι που είχες γράψει σε άλλο θρέντ σχετικά με τον παραγόμενο ήχο σε συνάρτηση με τον τρόπο χτυπήματος του παίχτη.Οφτόπικ,αλλά θα ήθελα να το αναλύσεις λίγο εκτενέστερα

 

Δεν βαράμε όλοι το ίδιο..

Σίγουρα όσοι βαράνε σωστά χρησιμοποιούν επαναφορά..Δηλαδή τις ίδιες universal αρχές...

Οπως λεέι και ο grubber υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να παίξεις το ίδο πράγμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην feygoyme poly off τοπικ ας πω και εγω την αποψη μου..

Στις μινιμαλιστικες μου φασεις..

22χ18,12χ9,14χ14,14x6,5

Ένα ride, hi hat, 2 crash

 

Moυ είναι υπεραρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το αγαπημένο μου set είναι αυτό που έχω... Διότι δε μπορώ να πάρω άλλο! ;D Είμαι ευτυχισμένος λοιπόν-προς το παρόν... χιχιχι...

Premier Olympic Rock set...

snare 14'x5.5',

toms 12'x9', 13'x10',

floor 16'x16',

bass 22'x16'.

hi-hats 14' medium paiste alpha

metal ride 20' paiste alpha

crash stagg sh 16' medium

crash stagg myra 15' rock

china stagg sh 14'

splash stagg 10' medium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαράμε όλοι το ίδιο..

Σίγουρα όσοι βαράνε σωστά χρησιμοποιούν επαναφορά..Δηλαδή τις ίδιες universal αρχές...

Οπως λεέι και ο grubber υπάρχουν χίλιοι τρόποι για να παίξεις το ίδο πράγμα...

 

 Ο Fredie Gruber είναι πραγματικά γκουρού στα ντράμς,αλλά τον τυλίγει μεγάλο μυστήριο... .Δεν υπάρχει πουθενά βίντεο που να παίζει ή που να αναλύει εκτεταμμένα τις τεχνικές του.Η κινησιολογία όμως που διδάσκει(απο τα λίγα που βλέπουμε) είναι πραγματικά απίστευτη!

  Επίσης έχω μεγάλη απορία σχετικά με το σετάπ που χρησιμοποιούσε

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks SF!

Το ιδανικό σετ για μένα θα ήταν:

10-12 toms, 22 BD, 14x 5.5 ή 6.5 snare και 14 (ίσως και 16 το πολύ) floor toms

Απο πιάτα σίγουρα hh-2 crash-ride-china και ίσως ακόμα 1-2 εφέ splash ή μικρό china (το οποίο με έχει καταβολέψει)

Έχω ανεβάσει εδώ φώτο του σετ μου:

http://www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=144

Πάντως γενικότερα το setup έχει να κάνει με το σώμα του καθένα, το είδος και τους τρόπους που παίζει, το χώρο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks SF!

Το ιδανικό σετ για μένα θα ήταν:

10-12 toms, 22 BD, 14x 5.5 ή 6.5 snare και 14 (ίσως και 16 το πολύ) floor toms

Απο πιάτα σίγουρα hh-2 crash-ride-china και ίσως ακόμα 1-2 εφέ splash ή μικρό china (το οποίο με έχει καταβολέψει)

Έχω ανεβάσει εδώ φώτο του σετ μου:

http://www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=144

Πάντως γενικότερα το setup έχει να κάνει με το σώμα του καθένα, το είδος και τους τρόπους που παίζει, το χώρο κτλ

 

Εγω πιστέυω έχει να κάνει περισσότερο με θέμα ενορχήστρωσης και διαφόρους ήχους που θες να χρησιμοποιησεις.

Ενταξει αμα εισαι 1.50 τα μισα πιάτα και tom δεν τα φτάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο Fredie Gruber είναι πραγματικά γκουρού στα ντράμς,αλλά τον τυλίγει μεγάλο μυστήριο... .Δεν υπάρχει πουθενά βίντεο που να παίζει ή που να αναλύει εκτεταμμένα τις τεχνικές του.Η κινησιολογία όμως που διδάσκει(απο τα λίγα που βλέπουμε) είναι πραγματικά απίστευτη!

   Επίσης έχω μεγάλη απορία σχετικά με το σετάπ που χρησιμοποιούσε

 

Δες στο 1.10 τι demonstration κάνει όταν μιλάει για τεχνική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου