Προς το περιεχόμενο

3 TELES!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοοον...

 

Έβγαλα τα συμπερασματά μου πριν διαβάσω την αποκάλυψη...

 

Εγώ είμαι κουφός! Διαφορά μεταξύ της 1 και της 2 ΔΕΝ άκουσα! Μου άρεσε περισσότερο όμως η 3, δηλαδή οι fralin blues μαγνήτες!

 

Συμπέρασμα: ότι τέλε και να πάρω, πάνω-κάτω ίδια θα μου ακούγεται! :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eλπιζω να μη σας μπερδεψε η παρεμβαση του JAM μια και τα γραφει λιγο μπερδεμενα.Σε ΚΑΘΕ ενα link ΠΑΙΖΟΥΝ & ΟΙ 3 TELECASTER ,η καθεμια αρχιζει εκει που τελειωνει η αλλη,υπαρχει ενα μικρο κενο..

 

Πολυ ενδιαφεροντα τα αποτελεσματα.

 

Ειδικα για την «επιπτωση του ξυλου» στον ηχο.

 

Η πρωτη τελε ειναι η stock 1972,εχει ενα πολυ ελαφρυ alder σωμα,ενα μεσαιου μεγεθους round lam rosewood μπρατσο,1 MEG ποντεσιομετρα & τους πλεον «αδυναμους» μαγνητες απο τις τρεις.

 

Ενω κανονικα θα επρεπε να ειχε τον πιο «μεσαιο» ηχο βαση των claims των γκουρου των κουρδισμενων κιθαρων,εχει σαφως τον πιο πριμο & σκαστο και απο τις τρεις τελε,ενω παραλληλα ειναι και πολυ «γλυκια» στα ανοιχτα ακκορντα,ενω εχει τρομερο twang (αποκλειστικο προνομοιο των ash/maple neck telecaster τις οποιες ΠΑΤΑΕΙ κατω στον συγκεκριμενο τομεα,τετοιο Twang δεν εχω ξανακουσει!!) .

 

Η δευτερη τελε ειναι η light swamp ash Warmoth,υποτιθεται οτι πρεπει να εχει τον πιο μπασο-πριμο ηχο απο τις τρεις ομως ειναι σαφως η πιο χαμηλο-μεσαια κιθαρα στο γκρουπ παρα τους «αδυναμους» vintage style μαγνητες & το χοντρο boatneck μπρατσο,το δυνατο σημειο της ειναι σιγουρα τα μπαρε-ακκορντα οπου ακουγεται πιο γλυκα απο τις αλλες τρεις.

 

Η τριτη τελε (η βαρια ash με το κτηνωδες μπρατσο με το 2 way trussrod & τη βαρια μοντερνα γεφυρα GOTOH) συμπεριφερθηκε πιο «αναλογα» με τα expectations μας δηλ. ειχε πολυ πιο πριμο ηχο (λογω βαρους),εντονη παρουσια στις single notes,πιο κομπρεσσαρισμενα ακκορντα & βεβαια το περισσοτερο sustain απο τις 3 (λογω βαρους & γεφυρας) ειναι αυτο που λεμε «ροκ τελε» οχι τοσο κλασσικη στον ηχο της αλλα εξαιρετικη για αγριοτερες καταστασεις (ειδικα για lead παιξιμο με distortion)

 

Προσωπικα μου αρεσουν και οι 3 αλλα πρωτα απο ολα μου αρεσει η 72αρα μια και εχει τον πλεον κλασσικο 60’s tele ηχο που προτιμω (χωρις πολυ sustain & με εντονο σκασιμο & πριμα) ,μετα η Warmoth Light (που εχει χαρακτηριστικο 50’s ηχο πιο γεματο & γλυκο) & τελευταια η heavy Warmoth.

 

H προτιμηση σας ομως στην 3η βαρια τελε επιβεβαιωνει το οτι ειναι αυτη που ο περισσοτερος κοσμος που παιζει ροκ γουσταρει μια και αυτην προτιμανε ολοι οι αλλοι κιθαριστες που την εχουν δανειστει για ηχογραφησεις (ηδη εχει "παιξει" σε 5 cd!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη τελε ειναι η stock 1972' date='εχει ενα πολυ ελαφρυ alder σωμα,ενα μεσαιου μεγεθους round lam rosewood μπρατσο,1 MEG ποντεσιομετρα & τους πλεον «αδυναμους» μαγνητες απο τις τρεις.

 

Ενω κανονικα θα επρεπε να ειχε τον πιο «μεσαιο» ηχο βαση των claims των γκουρου των κουρδισμενων κιθαρων,εχει σαφως τον πιο πριμο & σκαστο και απο τις τρεις τελε,ενω παραλληλα ειναι και πολυ «γλυκια» στα ανοιχτα ακκορντα,ενω εχει τρομερο twang (αποκλειστικο προνομοιο των ash/maple neck telecaster τις οποιες ΠΑΤΑΕΙ κατω στον συγκεκριμενο τομεα,τετοιο Twang δεν εχω ξανακουσει!!) .

[/quote']

 

Λογικό είναι να έχει πιο πολλά πρίμα λόγω των 1MΩ ποτενσιομέτρων, σωστά? Αν όμως σε αυτή έβαζες τα κλασσικά 250kΩ, τι επίδραση θα είχε στον ήχο???

 

Προσωπικα μου αρεσουν και οι 3 αλλα πρωτα απο ολα μου αρεσει η 72αρα μια και εχει τον πλεον κλασσικο 60Άs tele ηχο που προτιμω (χωρις πολυ sustain & με εντονο σκασιμο & πριμα) ' date='μετα η Warmoth Light (που εχει χαρακτηριστικο 50Άs ηχο πιο γεματο & γλυκο) & τελευταια η heavy Warmoth.[/quote']

Ξεφορτώσου την heavy βρε αδερφέ αφού δε σου αρέσει και τόσο!!! :lol::lol:

Προτείνω μάλιστα να την πουλήσεις σε τιμή...Crucianelli!!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να έχει πιο πολλά πρίμα λόγω των 1MΩ ποτενσιομέτρων, σωστά? Αν όμως σε αυτή έβαζες τα κλασσικά 250kΩ, τι επίδραση θα είχε στον ήχο???

 

εκανα το αναποδο (γιατι βεβαια ΠΟΤΕ δεν πειραζουμε τις κολλησεις σε μια vintage custom color κιθαρα!) εβαλα 1MEG POTS στις αλλες 2 και κοντεψα να χασω τα μαλλια μου απο το ξυσιμο!! 8O :lol: χαλια μαυρα σου λεω ειδικα στην βαρια ....καμμια σχεση με τη γλυκα της 72αρας,παντως οντως με τα 1 meg εχεις περισσοτερα πριμα (ισως ομως χρειαζονται παλιωμενους & υπερμικροφωνικους μαγνητες πολυ χαμηλης εξοδου οπως στις περισσοτερες early 70s teles)

 

Ξεφορτώσου την heavy βρε αδερφέ αφού δε σου αρέσει και τόσο!!!

Προτείνω μάλιστα να την πουλήσεις σε τιμή...Crucianelli!!!

 

μπα εχει υπερβολικα"αντρικο" μπρατσο θα τρομαξεις!!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα εχει υπερβολικα"αντρικο" μπρατσο θα τρομαξεις!!! :lol: :lol:

 

Δε κατάλαβα!!! Υποννοείς κάτι για τον ανδρισμό μου???

 

kamal-virumandi01.jpg

 

:lol::lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα εξηγειται το μπερδεμα που εφαγα. για να γραψω ποια ειναι ποια δεν ακουσα ολοκληρα τα κλιπακια και απαντησα σωστα. μετα ομως που τα ξαναακουσα με προσοχη δεν ηξερα τι μου γινεται :lol: :lol: :lol: και για να πω και την λαλακια μου, νομιζα οτι ηταν η κιθαρα που μαντευα σε ολες τις θεσεις :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry σας ψιλομπέρδεψα...επειδή τα είχαμε γραψει όπως είπα πριν...ενώ μετά τα άλλαξα βάζοντας riff-riff με κάθε κιθάρα... :lol:

 

Πάντως ο κάτω μαγνήτης της tele '72 είναι αριστούργημα , ενώ μου αρέσει πολύ και ο μπασος της warmoth με το χοντρό μπράτσο (αν θυμάμαι καλά...)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου