Προς το περιεχόμενο

M-Audio Profire 2626


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί κύριοι θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το εξής θέμα

Λέω να πάρω το M-AUDIO PROFIRE 2626.

 

Ο βασικός στόχος είναι το drum recoding….

 

Θεωρείτε ότι η συγκεκριμένη M-AUDIO μπορεί να δουλέψει πολύ καλά (εννοώ να παίρνω πολύ καλό καθαρό σήμα και καθόλου μουντό) και με επάρκεια (εννοώ να μην ανακαλύψω στη πορεία ότι χρειάζομαι extra προενισχύσεις) ή πρόκειται για κάρτα που θα μας δώσει μάλλον μέτρια αποτελέσματα…. ????

 

Θα με ενδιέφεραν επίσης δοκιμασμένες προτάσεις αντίστοιχου εξοπλισμού σε λογικά χρηματικά πλαίσια

 

Ευχαριστώ…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπαιρνα αυτή

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_40.htm

 

 

Αν δεν έχεις παράλογες απαιτήσεις, πιστεύω μια τέτοια κάρτα σε καλύπτει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κάρτα είναι η 2626. Γενικά οι κάρτες σε αυτή την κατηγορία είναι αξιόλογες και μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα αν δεν μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπέστατο και βάλε αποτέλεσμα με μια κάρτα των 500 ευρώ.

 

Πάντως θα προτείνω και την παρακάτω Mackie, στην οποία όλα τα λεφτά είναι τα preamps που έχει: http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_blackbird.htm

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις-προτάσεις...

 

και μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα αν δεν μπορείς να βγάλεις αξιοπρεπέστατο και βάλε αποτέλεσμα με μια κάρτα των 500 ευρώ.

δεν έχω δοκιμάσει τη κάρτα...απλά σκοπεύω να την αγοράσω asap.

Οι επιφυλάξεις μου έχουν να κάνουν με το κατά πόσο πιστά εισάγει στο software τον ακουστικό ήχο των τυμπάνων ... (μιλάμε πάντα για πολύ πολύ καλά ντραμς,πιάτα,χώρο,mics κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα τον...εισαγει....μην ανησυχεις..... ;D,δεν θα σου δωσει τον ηχο των προενισχυτων μιας Neve μιας SSL  ή μιας Helios αλλα οι προενισχυτες της δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα απο τους προενισχυτες αλλων (και πολυ ακριβοτερων) καρτων...

 

Δυστυχως αν θες να εχεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ ηχο τυμπανων θα χρειαστεις και ΠΟΛΥ καλες προενισχυσεις (δεν υπαρχει καρτα στη αγορα με τοσο καλες προενισχυσεις οσο οι κορυφαιες stand alone)

 

Οι κονβερτορες της ειναι παρα πολυ καλοι (ειδικα για την τιμη της)....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε….. εντάξει δεν είπα με 500ευρώ να αντικαταστήσω εξοπλισμό χιλιάδων …. απλά δε θέλω να βαράω K custom και μετά να ακούω 101.... ::)

 

Οι κονβερτορες της ειναι παρα πολυ καλοι (ειδικα για την τιμη της)....

 

νομίζω συνεννοηθήκαμε ...  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερή επιλογή η 2626 αλλά νομίζω ότι η Blackbird που λέει ο Alchemist (αν έχει σταθερούς drivers) θα είναι ακόμη καλύτερη.

 

Ο λόγος? Είχα την 2626 και τώρα έχω την mackie 400f που την θεωρώ ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει under 1000€.

Φαντάσου λοιπόν ότι η Blackbird έχει +4 preamps και καλύτερους (θεωρητικά) converters από την δική μου.

Άρα θα ανέμενα καλύτερη απόδοση από την 400f και φυσικά από την 2626.

 

Είναι πάρα πολύ καλές επιλογές και οι 2 πάντως. Θα σε καλύψουν απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερή επιλογή η 2626 αλλά νομίζω ότι η Blackbird που λέει ο Alchemist (αν έχει σταθερούς drivers) θα είναι ακόμη καλύτερη.

ευχαριστώ....

 

ο λόγος που αναφέρομαι στη m-audio είναι ότι από την εμπειρία με άλλη κάρτα της εταιρίας που είχα  είδα ότι είχε άψογη συνεργασία με το nuendo που χρησιμοποιούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε απασχολεί αυτό γιατί το nuendo/cubase είναι από τα πρώτα προγράμματα που τεστάρουν οι εταιρείες πριν βγάλουν μια κάρτα ήχου στην αγορά.

Έχουν περάσει πάνω από 10 κάρτες από τα χέρια μου και καμία δεν είχε πρόβλημα συνεργασίας με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου