Προς το περιεχόμενο

Marshall Class 5 vs VOX AC15C1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως να ήταν σημαδιακό που η τελετή για την παρουσίαση του Class 5 ήταν ένα λάιβ με τον Μποναμάσα, πιθανόν για να θυμίσουν το γεγονός πως αν υπάρχει καλό PA μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί...

 

 

 

Όμως από αξιοπιστία δεν έχω ιδέα πώς τα πάει. Και προφανώς δεν θα τον αγοράσει κανείς για να τον χρησιμοποιήσει για τα ανύπαρκτα καθαρά του - δεν είναι αυτός ο σκοπός του άλλωστε... ο Vox είναι όντως πολύ διαφορετικός ηχητικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι διαφορετική φάση το ξέρω και πολύ περισσότερο το φανταζομαι (το VOX είπα δεν τον έχω ακούσει πρόσφατα). Και πέρα από τα τεχνικά είναι διαφορετικοί και στο θέμα χροιας (μάλλον το πιο σημαντικό απ'όλα). Ωστόσο μιλάμε για έναν γκαζάτο blues rock ήχο που μοιράζεται σε 70%-30% overdrive καθαρα. Και, μεταξύ μας τώρα, από τη μια είναι ο Gallagher κι από την άλλη ο Clapton (Bluesbreakers και τα ρέστα). Και last but not least είναι και η σύγχρονη εποχή και ο ήχος της (το blues rock στις μέρες μας μάλλον είναι πιο πολύ αυτό:

 

 

      )

 

Δε λέω ότι ψάχνω ΑΥΤΟΝ τον ήχο συγκεκριμένα απλά το δίλημμα των ηρώων και του εξοπλισμού τους (Marshall o  Clapton, o Page κλπ -VOX ο Rory) από τη μία και του (προσωπικού ίσως) άγχους να μην είμαι κι εκτός εποχής συνθέτουν το μπερδεμένο σκηνικό του εγκεφάλου μου που, ακόμα κι οταν γίνεται λέξεις, νομίζω κανείς άλλος δεν καταλαβαινει.... :-\ ??? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η μόνη ομοιότητα με blues (rock) είναι η πεντατονική (πάντα ΙΜΗΟ)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η μόνη ομοιότητα με blues (rock) είναι η πεντατονική (πάντα ΙΜΗΟ)

 

Πολύ πιθανό, αλλά από την άλλη το ίδιο μπορεί να λέγαν και για τον Clapton σε σύγκριση με το Muddy waters στα 60's όταν κράζαν τους Cream για κάθαρο θόρυβο. Πιο πολύ προχωράει η μουσική με αντιθέσεις παρά με μιμήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλα λέτε να μπαίνει κι ο Laney Cub12 στο παιχνίδι του γκαζωμένου "βρετανικού" blues rock?? Τον άκουσα στο test που κυκλοφορεί στο forum και κάτι κινείται μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλα λέτε να μπαίνει κι ο Laney Cub12 στο παιχνίδι του γκαζωμένου "βρετανικού" blues rock?? Τον άκουσα στο test που κυκλοφορεί στο forum και κάτι κινείται μου φαινεται...

 

αφού εισαι και συναδελφος μηχανολόγος, αμα θες πέρνα καμια φορά να τον ακούσεις και απο κοντα ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου