Προς το περιεχόμενο

site για επίλυση infections των windows και ότι άλλο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέμα: site για επίλυση infections των windows και ότι άλλο...

 

Ψάχνοντας να απαλλαχτώ από διάφορα προβληματάκια με τον explorer έπεσα σε ένα site, το Geeks To Go.

Αφού διάβασα, γράφτηκα, κατέβασα freeware/demo προγράμματα κτλ οι άνθρωποι μου απάντησαν και μου έλυσαν όλα τα προβλήματα μέσα σε δύο μέρες, μετά από δύο μέρες αναμονή.

 

Εάν έχετε τέτοια προβλήματα ή απλά θέλετε να τσεκάρετε μήπως τυχόν κάτι σας ξέφυγε:

 

Πρώτα χρειάζεται να διαβάσετε αυτό και να κάνετε αυτά που λέει.

Εγώ έκανα όσα λέει το παραπάνω link , έδωσα τα στοιχεία που ζητούσανε και μετά από 2 μέρες άρχισαν οι απαντήσεις.

Από εκεί και πέρα η ανταπόκριση ήτανε σχεδόν άμεση.

Μιλάς αποκλειστικά με 1 άτομο και σου λέει step by step τι και πως να το κάνεις... όλα δωρεάν.

Έχει donation link και θα το χρησιμοποιήσω γιατί εάν δε με είχανε κατατοπίσει ακόμα θα έψαχνα.

 

Κάτι που δεν πρέπει να κάνει κάποιος είναι να διαβάσει άλλα posts του site και να κάνει ότι προτείνεται σε κάποιον άλλο με παρεμφερές πρόβλημα....εκτός φυσικά αν ξέρετε τι κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα και το firefox, το avant και άλλα είναι καλύτερα αλλά δε μου αρέσουν...προτιμώ να 'οχυρώνομαι' και να χρησιμοποιώ το microsoft γιατί το έχω συνηθίσει. Ούτως ή άλλως κανένα δεν είναι άτρωτο οπότε κάλο είναι να προσέχουμε.

 

Εάν δε θέλετε να καταβάσετε και να εγκαταστήσετε τόσα προγράμματα αρκεί να γραφτείτε και να κατεβάσετε το hijackThis και μετά να τους στείλετε το log για να τσεκάρουνε μήπως κάτι δεν πάει καλά. Ύστερα, θα σας πούνε εάν χρειάζεται κάτι για να το κατεβάσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως (και δεν το λέω σαν προσωπική αντίρρηση προς τον Κώστα), καλό θα είναι να εντοπίσει κανείς τους λόγους για τους οποίους καταλήγει να έχει τέτοια προβλήματα, παρά να ψάχνει να βρει εκ' των υστέρων τρόπους για να απαλλαγεί από αυτά. Η μέχρι τώρα (εκτενέστατη) εμπειρία μου λέει ότι τα Windows XP Professional (όχι οι παλαιότερες εκδόσεις) λειτουργούν άψογα από μόνα τους, ειδικά αφού εγκατασταθεί και το SP2. Όλο αυτό το software στη σελίδα για την οποία μιλάμε - χωρίς να ξέρω το σκεπτικό με το οποίο διατίθεται - δεν κάνει καλό στα Windows, παρά μόνο αν έχουν ήδη πάθει σοβαρή ζημιά. Οπότε...

 

Υ.Γ. Η παλιά οδηγία που λέει ότι αποφεύγουμε το πολύ surfing με το "μουσικό" μας μηχάνημα, εξακολουθεί να ισχύει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Έχεις δίκιο Wow!. Tα προγράμματα αυτά αφορούν λειτουργικά που έχουνε προσβληθεί από κάτι και έχουν ως στόχο την απομάκρυνση των πολύ διαδεδομένων προβλημάτων πριν αρχίσεις τη συζήτηση με τους τεχνικούς.

Για το λόγο αυτό σου λέει να διαβάσεις πριν ξεκινήσεις. Firewalls, antiviruses, spyware blasters/guards είναι προγράμματα στάνταρ αλλά τι να κάνεις όταν γίνεται η στραβή και δεν την αντιμετωπίζουνε. Και το sp2 έχει τρύπες πάντως.

 

Δεν αμφιβάλλω ότι τα ξέρεις καλύτερα από εμένα αλλά κράτα το link 1)γιατί αυτοί οι άνθρωποι ασχολούνται αποκλειστικά με αυτά τα θέματα και είναι ενημερωμένοι και 2) γιατί είναι δωρεάν και μπορείς άνετα να το προτείνεις σε κάποιον άλλο ή να το χρησιμοποιήσεις για να λύσεις προβληματάκια κάποιου άλλου κομπιούτερ που για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν προστατεύεται επαρκώς.

Ο λόγος που το παρέθεσα έιναι για να βοηθηθεί και κάποιος άλλος εάν έχει πρόβλημα.

 

Δεν έχω τα μουσικά μου εδώ γιατί ξέρω ότι για τέτοια θέματα δεν είναι διατεθημένος να αφιερώσω ούτε λεπτό...πέραν των προβλημάτων που δημιουργούνε τα αντιμέτρα (και το sp2 δυστυχώς) άλλα και διάφορα άλλα πραγματάκια στις μουσικές εφαρμογές.

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος με firefox(και extensions, πχ ad blocker για να μην μου σπανε τα νευρα), το protowall που ειναι free για ip blocker και blockarei τα "κακα" ip που ειναι πολλα δεκαδες εκκατομυρια πια, firewall και γενικα "σωστο" setup sto pc, δεν εχω κολλισει ποτε τιποτα. Ενοιτε πως δεν το πεζω guru του setup hehe, μπορει να ειμαι απλος τυχερος.

 

Το protowall δουλευει και μαζι με διαφορα αλλα tools(που μπορεις να κατεβασεις γνωστα "κακα" ip, χωρισμενα σε κατηγοριες, adware, corp,malware,spy,ktl ktl) και καθεται πανω στο network interface αρα δεν κανει καθολου slow down το receive/send.

 

To firefox παντος το δουλευω και λογο tabbed browsing που κανει τη ολη διαδικασια του νετ πολυ πιο γρηγορη και ευκολη.

 

cya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πολύ καλή και τσάμπα λύση...

 

www.free-av.com δωρεάν αντιβιοτικό με ενημερώσεις ανα ώρα... δεν του ξεφεύγει τίποτα και πολύ ελαφρή.. με αυτό έχω απαλλαγεί απο πληθώρα προβλημάτων

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το avast (www.avast.com) είναι πολύ καλό ελαφρύ antivirus και λίγο antispyware. Δωρεάν για προσωπική χρήση και -κατα την γνώμη μου- πολύ καλλίτερο απο τα Norton και άλλα "επωνυμα".

 

Το adaware (www.lavasoft.de) πολυ καλό για spyware και επίσης δωρεάν για προσωπική χρήση.

 

Απο εκει και πέρα με Windows XP SP2 και τακτικές ενημερώσεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανείς κάτι άλλο και είναι και νόμιμος.

 

... αρκει βέβαια να μη περνάει την ώρα του σε warez και xxx sites ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι με τους υπολογιστές και επαγγελματικά, έχω να προτείνω τα εξής καλούδια(...μετά από πολύ ψάξιμο):

 

Browsers:

----------------

Mozilla Firefox

 

Antispyware - antimalware:

--------------------------------

Adaware

Spybot Search & Destroy

Spyware Blaster

 

Firewall

---------

Zonealarm

 

Antivirus

----------

avast! antivirus

 

Με τη σωστή ρύθμιση όλων των παραπάνω πρέπει να προκαλέσει κάποιος αρκετά την τύχη του για να κολλήσει κάτι ;) Βέβαια δεν πρόκειται να είναι κάποιος 100% ασφαλής (ποτέ δεν θα γίνει αυτό) αλλά σίγουρα θα αποκτήσει ένα αρκετά καλά οχυρωμένο σύστημα.

 

Α! παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι:

 

1) Είναι πανάλαφρες σαν εφαρμογές και δεν γονατίζουν το σύστημα (βλέπε Norton κτλ.)

2) Είναι όλα free ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου