Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση με tonelab st


BATHORAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.

ειμαι κατοχος μια tonelab st. υπαρχει laptop, υπαρχει ενισχυτης και εχω κατεβασει και τους drivers απο το site tis vox.

 

μπορω να κανω ερασιτεχνικη ηχογραφηση στο σπιτι μονο με την st;;;

πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα ηχογραφησης;;

αν μπορειτε να μου προτεινετε κανα 2 προγραμματα σχετικα ευκολα στη χρηση λογω του οτι ειμαι αρχαριος.

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

προσπάθω να ηχογραφήσω με μια tonelab st,έχοντας επιλέξει ένα απλό daw όπως το audacity,

αλλά αντιμετωπίζω θέματα με το latency.

Έχω διαβάσει αρκετά thread στο forum της vox,αλλά γενικά υπάρχει ένα θέμα με τα windows 7 64 bit..

 

Διάβασα και αυτό:

"There are a lot of people experiencing this problem with windows 7.

Google "latency win 7" or "latency win 7 mic input" and you´ll see what I mean.

There´s no way to eliminate the latency, even lowering the buffers on the Asio Control Panel.It seems there´s no solution yet for this issue..."

 

Nα πω ότι το pc είναι δυνατό,έχω ήδη δοκιμάσει να πειράξω buffer και συχνότητα δειγματοληψίας,αλλά δεν...

Ο διακόπτης πίσω είναι στο line.

Το librarian συνεργάζεται μια χαρά με την πεταλιέρα,το μόνο θέμα είναι το latency.

 

Υπάρχει κάποιο daw που να συνεργάζεται καλύτερα η συγκεκριμένη πεταλιέρα,πάντα στα  windows 7 64 bit ή καμιά ιδέα γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Audacity δεν υποστηρίζει ASIO, για αυτό έχει καθυστέρηση, και γενικά δεν αξίζει να ασχοληθείς ιδιαίτερα μαζί του. Κατέβασε το Studio one free για δωρεάν και ευχρηστο, ή το Reaper το οποίο είναι φουλ κομπλέ, δύσκολο να το μάθεις αλλά μετά θα κάνεις τα πάντα, και χρειάζεται 60 δολλάρια για να είναι νόμιμο μετά από ένα μήνα, αλλά τα αξίζει με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.

ειμαι κατοχος μια tonelab st. υπαρχει laptop, υπαρχει ενισχυτης και εχω κατεβασει και τους drivers απο το site tis vox.

 

μπορω να κανω ερασιτεχνικη ηχογραφηση στο σπιτι μονο με την st;;;

πρεπει να κατεβασω καποιο προγραμμα ηχογραφησης;;

αν μπορειτε να μου προτεινετε κανα 2 προγραμματα σχετικα ευκολα στη χρηση λογω του οτι ειμαι αρχαριος.

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

 

Oπως ειπωθηκε  ενα daw (προγραμμα ηχογραφησης) ειναι απαραιτητο αλλα η tonelab st(η οποιαδηποτε πεταλιερα) οχι.Πετυχαινεις καλυτερη ποιοτητα ηχου ακομα και με δωρεαν vst αυτη την εποχη,ασε που εχεις μεγαλυτερη ευελιξια και στην ηχογραφηση καθως γραφεις dry με τα vst και μπορεις να αλλαξεις ανα πασα στιγμη τον ενισχυτη, το πεταλι, το εφφε κτλ κτλ κτλ στα vst σε ηδη ηχογραφημενο track.Kαλυτερος ηχος,μεγαλυτερη ευελιξια,μεγαλυτερη ποικιλια και ..δωρεαν.Κρατα την ST για κανα live.Για το σπιτι υπαρχουν καλυτερες και τζαμπε λυσεις 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με cubase sx δουλεύω και σε windows xp και σε 64μπιτα 7ρια. Συγκεκριμένα με τη πεταλιέρα σου έχω κάνει κάποιες πολύ ωραίες ηχογραφήσεις, καρφί στη πεταλιέρα..αλλά σε sx, όχι σε 7ρια, εκεί δεν το δοκίμασα.

 

Αν θες να έχει το κεφάλι σου ήσυχο παρε μία εξωτερική κάρτα ήχου να τη χρησιμοποιήσεις σαν ενδιάμεση μεταξύ της πεταλιέρας και του λάπτοπ. Αυτή φυσικά θα πρέπει να είναι συμβατή με το σύστημά σου. Εχω πάρει για τα 7ρια στο λάπτοπ μου την πιο φτηνή της steinberg απο το Νάκα, και μάλιστα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΚΑΡΤΑ!

Μόνο που σε αυτή τη περίπτωση θα χρησιμοποιήσεις την αναλογική έξοδο της πεταλιέρας, στην είσοδο της κάρτας ήχου, και όχι την usb έξοδο της. Ξέρω ότι ακούγεται παράλογο να αγοράσεις μία κάρτα ήχου απο τη στιγμή που έχεις ήδη μία (τη πεταλιέρα σου), αλλά αν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας, πράγμα συχνό, είναι η μόνη λύση...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα 'στε καλά.

 

@manosx Το audacity το έβαλα γιατί σκέφτηκα ότι θα με βοηθούσε που είναι ελαφρύ,αλλά όντως,χωρίς ASIO που πάω..

 

@degdekis  Σε θυμάμαι να εκθειάζεις ειδικά τα καθαρά της συγκεκριμένης πεταλιέρας και να την προτείνεις για οικιακή χρήση.Απλά σκέφτομαι αυτά που θα τραβήξει αυτό το σήμα περνώντας ουσιαστικά από 2 εξωτερικές κάρτες..

 

Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το studio one ή όποιο άλλο daw μου κάνει τελικά την δουλειά με την συγκεκριμένη πεταλιέρα,δεν μπορεί,με κάποιο θα βγαίνει άκρη..

Η κύρια χρήση είναι σε συνδυασμό με έναν λαμπάτο 5 watt,απλά θέλω να κατεβάσω/πειραματιστώ λίγο με τα patches γιατί τα εργοστασιακά δεν..

 

 

Y.Γ.Να 'σαι καλά Μάνο,τελικά με το studio one δεν έχω καθόλου latency. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα 'στε καλά.

 

@manosx Το audacity το έβαλα γιατί σκέφτηκα ότι θα με βοηθούσε που είναι ελαφρύ,αλλά όντως,χωρίς ASIO που πάω..

 

@degdekis  Σε θυμάμαι να εκθειάζεις ειδικά τα καθαρά της συγκεκριμένης πεταλιέρας και να την προτείνεις για οικιακή χρήση.Απλά σκέφτομαι αυτά που θα τραβήξει αυτό το σήμα περνώντας ουσιαστικά από 2 εξωτερικές κάρτες..

 

Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το studio one ή όποιο άλλο daw μου κάνει τελικά την δουλειά με την συγκεκριμένη πεταλιέρα,δεν μπορεί,με κάποιο θα βγαίνει άκρη..

Η κύρια χρήση είναι σε συνδυασμό με έναν λαμπάτο 5 watt,απλά θέλω να κατεβάσω/πειραματιστώ λίγο με τα patches γιατί τα εργοστασιακά δεν..

 

 

Y.Γ.Να 'σαι καλά Μάνο,τελικά με το studio one δεν έχω καθόλου latency. :)

Είμαι και εγώ κάτοχος της ST.Δυστυχώς, δεν την αναγνωρίζει ούτε το Librarian.Έχω Windows 7 (64bit).Μήπως ξέρεις τι να κάνω;Φυσικά έχω εγκαταστήσει όλους τους drivers από το επίσημο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ κάτοχος της ST.Δυστυχώς, δεν την αναγνωρίζει ούτε το Librarian.Έχω Windows 7 (64bit).Μήπως ξέρεις τι να κάνω;Φυσικά έχω εγκαταστήσει όλους τους drivers από το επίσημο site.

 

Εμένα την είδε πολύ εύκολα.

Εγκατέστησα τους αντίστοιχους drivers και το librarian από το site της Vox,έκανα restart το pc,συνέδεσα την πεταλιέρα,την άναψα και την βρήκε κανονικά ως "Tonelab ST".

 

Πάντως κλικάρωντας τους ήχους του librarian δεν αναπαράγεται ήχος αν αυτό περιμένεις.

Όμως φαίνεται αν επικοινωνεί ή όχι,γιατί κάθε φορά που κλικάρεις άλλον ήχο,ανταποκρίνονται διαφορετικά τα ledάκια στο πάνελ της πεταλιέρας.

Ο ήχος θα βγει μέσω daw,όπως ακριβώς το περιγράψαμε παραπάνω.

 

Υ.Γ.Αν κάνω κάποιο λάθος,ας με διορθώσει όποιος την έχει δουλέψει πάνω σε pc .

Σε εμένα έτσι συμπεριφέρεται για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου