Προς το περιεχόμενο

Πως μπορούμε να "απομονώσουμε" όργανα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να κάνω κάποια remix οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποιο vst ή κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στα eq ώστε να μπορώ να απομονώσω κάποια track από ένα τραγούδι... Κυρίως τη φωνή θα ήθελα αλλά και κάποια άλλα tracks όπως χαρακτηριστικές μελωδίες... Μήπως μπορείτε να πείτε καμιά ιδέα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά θέλω να κάνω κάποια remix οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποιο vst ή κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στα eq ώστε να μπορώ να απομονώσω κάποια track από ένα τραγούδι... Κυρίως τη φωνή θα ήθελα αλλά και κάποια άλλα tracks όπως χαρακτηριστικές μελωδίες... Μήπως μπορείτε να πείτε καμιά ιδέα?

Δηλαδή κάτι σαν Karaoke ?

 

Από ένα stereo track με τις απλές διαδικασίες είναι δύσκολο να απομονώσεις τελείως τη φωνή. Μπορείς όμως να την μειώσεις αρκετά. Συνήθως παραμένουν τα εφφέ της φωνής και επίσης θα μειωθούν και άλλα πράγματα που υπάρχουν στον κέντρο όπως για παράδειγμα snare.

 

Εξαρτάται. Τί είναι αυτό από το οποίο θέλεις να μειώσεις την φωνή, έχεις κάποιο δείγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω κάποια remix οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποιο vst ή κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στα eq ώστε να μπορώ να απομονώσω κάποια track από ένα τραγούδι... Κυρίως τη φωνή θα ήθελα αλλά και κάποια άλλα tracks όπως χαρακτηριστικές μελωδίες... Μήπως μπορείτε να πείτε καμιά ιδέα?

Για vst δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο

Για να αφαιρεσεις την φωνη υπαρχουν χιλιαδες ετοιμα karaoke  ;) (εκτως και αν ειναι τοσο ΜΗ γνωστο το κομματι που θελεις)

Για συγκεκριμενη ρυθμιση στο eq παλι δεν νομιζω να υπαρχει

 

με λιγα λογια το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις μεσω του eq τις συχνοτητες που ακουγονται αυτα τα οργανα που θες να αφαιρεσεις και να τις χαμηλωσεις φυσικα επειρεαζοντας ολα τα υπολοιπα γιατι σχεδον ΠΟΤΕ κανενα μερος κομματιου δεν ακουμπαει σε συχνοτητα το ενα με το αλλο

οπως εχει πει και ο neeq σε παρομοιο θεμα "τρεχα γηρευε" και......."αστο καλυτερα"  ;D

 

Υ.Γ. γιατι δεν τα ανακατασκευαζεις ? (επισης "τρεχα γηρευε")

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να τα κάνω Καραόκε... Το ακριβώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ θέλω... Και θέλω να απομονώσω κάποιες μελωδίες ώστε να μπορέσω να τις χρησιμοποιήσω σε remix... Η ανακατασκευή είναι πολύ δύσκολη γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να λειτουργήσω με midi και υπάρχουν κάποια όργανα (πχ πνευστά) που πρέπει να έχεις ΠΟΛΥ καλά vst ή να είσαι ΠΑΙΧΤΟΥΡΑ ώστε να μην ακούγονται πολύ ψεύτικα... Αν όμως δε βρω άκρη, αυτό θα κάνω...

Όταν λέω remix εννοώ κάτι τέτοιο (αν και αυτό ήταν πολύ εύκολο γιατί ήταν μονοφωνικός ήχος)

http://soundcloud.com/miloop/03-miloop-lullaby

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν εννοείς την μελωδία που παίζει από πίσω εγώ θα σου έλεγα να την γράψεις Midi. Και πιό καθαρή θα βγεί και πιό ελεγχόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς την μελωδία που παίζει από πίσω εγώ θα σου έλεγα να την γράψεις Midi. Και πιό καθαρή θα βγεί και πιό ελεγχόμενη.

+10

 

Επισης η ανακατασκευη δεν ειναι τοσο δυσκολη οσο φανταζει σε μερικους......προσωπικα την βρισκω και ευχαριστη διαδικασια αν εχω να κανω με midi ;D (ο χαζός γραφών  :D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου