Προς το περιεχόμενο

Ποια εταιρια πιστεύετε πως ειναι πιο εμπορικη σε μεταλ



Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως και ναχει, πρόκειται για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ οργανα για όλα τα μπάτζετ, και πιστευω ειναι αδικη η αντίληψη που κυριαρχεί οτι σεκτερ=16years old metal.

Είμαι περήφανος κάτοχος της c1 classic και πρόκειται για φοβερό όργανο για ολες τις μουσικες που παιζονται με διπλους. Απλά, δε ξέρω γιατί αλλά και η ίδια η εταιρια προβάλλεται κυρίως ως μεταλλοεταιρια και αδικεί τα όργανά της.

 

O david schecter όταν ξεκίνησε την εταιρεία στην καλιφόρνια, έβγαζε μόνο πολύ ακριβές κιθάρες οι οποίες ήταν fender copies (μάλλον καλύτερα πολύ ακριβά parts στην αρχή)

 

...και τις έπαιζαν κάποιοι πολλοί διάσημοι μουσικοί όπως αυτός πχ...

http://www.hendrixguitars.com/Va511.htm

 

Όταν λοιπόν είσαι κάτι ανάλογο του suhr και του anderson* και ξαφνικά αποφασίζεις να κάνεις στροφή 180μοιρών αποβλέποντας σε τελείως διαφορετικό κοινό και μεταφέροντας την γραμμή παραγωγής στην ασία, είναι λογικό να κυριαρχήσει αυτή η αντίληψη που είπες...

Σαν εμπορική κίνηση ήταν σίγουρα επιτυχημένη, χάθηκε όμως η αίγλη της εταιρείας.

 

*Για την ακρίβεια ο anderson απο την schecter άρχισε την καρριέρα του και όταν αυτή άλλαξε χέρια έφυγε και άρχισε την δική του εταιρεία... ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις δικιο για την αιγλη, πιστεύω όμως πως ακόμα και τώρα κάτι θα μπορουσε να γίνει για να ανέβει "class" η εταιρια.

 

Λίγο τα γκοθικ γραμματα, οι γκοθο-μεταλλο-φατσες στο ...διαστημικό σάιτ τους, τα αξεσουαρ shedevil και δε συμμαζευεται δεν σ'αφηνουν να επιλέξεις σεκτερ αν είσαι κλασσικος τύπος.

 

Επίσης οι πιο βινταζοκιθάρες οπως και οι MIJ που παρεθεσα πιο πανω, ειναι τελείως θαμμενες (απο το ιαπωνικο σαιτ μπορεις να πας στο αμερικάνικο, αλλα όχι το ανάποδο)

 

τέλοσπάντων, φτιάχνει αξιολογα οργανα, οργανάρες θα έλεγα, αλλα δε νομιζω πως τα πάει καλά με το να διαλέξει σε ποιο κοινο θα απευθυνθει. Ίσως η πίτα ήταν ήδη μοιρασμένη όταν έπρεπε να παρουν τις αποφασεις τους οι μαρκετιναδες... :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο για την αιγλη, πιστεύω όμως πως ακόμα και τώρα κάτι θα μπορουσε να γίνει για να ανέβει "class" η εταιρια.

 

Λίγο τα γκοθικ γραμματα, οι γκοθο-μεταλλο-φατσες στο ...διαστημικό σάιτ τους, τα αξεσουαρ shedevil και δε συμμαζευεται δεν σ'αφηνουν να επιλέξεις σεκτερ αν είσαι κλασσικος τύπος.

 

Μα δεν θέλουν κάτι τέτοιο βρε Ηρακλή... :)

Έχουν βρει το κοινό τους και στοχεύουν πλέον σε αυτό το target group (και καλά κάνουν, εμπόριο είναι)..

Απλά όλοι αυτοί που είναι λίγο μεγαλύτεροι σε ηλικία και έχουν συνδυάσει το όνομα schecter με κάτι το εξαιρετικό ενθυμούμενοι το παρελθόν της , είναι λογικό να αντιμετωπίζουν έτσι όπως περιγράφεις την εταιρεία σήμερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και απο μενα, ψηφισα την bc rich. ιστορικη εταιρια και αγαπημενη απο τα εφηβικα μου χρονια. και ποιος δεν ξερει τα μοντελα της κτλ απο glam , μεχρι black.

 

και της jackson αλλα καταλαβαινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η εμπορικά από όσες είδα είναι μακράν η Ibanez χωρίς να ξεχωρίζει ποιοτικά από τις υπόλοιπες,απλά από τις αρχές '90 και μετά είχε την καλύτερη και ακριβότερη καμπάνια διαφήμισης.Ένας ακόμα λόγος είναι πως πλέον η γκάμα της είναι τεράστια και δύσκολα κάποιος δε θα βρεί ένα όργανο να του ταιριάζει τουλάχιστον σε specs,από όλα τα φάσματα της μουσικής.Όσον αφορά σε ποιά θα ήθελα να έχει την πρωτιά,έχω μια αγάπη απο παλιά στις Esp.Πλέον πάντως εκτός αν μιλάμε για τα top όργανα κάθε εταιρίας,δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος συγκρίσεων σε χαρακτηριστικά,παρά μόνο σε αίσθηση στο χέρι και προτιμόμενη εμφάνιση.Κλασσικό παράδειγμα ας πούμε Ibanez Sz series(discontinued,πλέον βγαίνει szr σειρά νομίζω),Cort K series,schecter C series και δεν ξέρω πόσες άλλες ακόμα που ουσιαστικά ειναι το ίδιο όργανο απο το ίδιο εργοστάσιο με ίδια ακριβώς ξυλεία από τους ίδιους εργάτες σε περίπου ίδια τιμή,καμιά φορά με ακριβώς τους ίδιους μαγνήτες κλπ κλπ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον κατάλογο πρέπει να λειπει μια εταιρία που λέγεται fender ??? ??? ???

κι αλλη μια που λεγεται telecaster ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Άρη,

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την επεξήγηση όσον αφορά το θέμα της ψηφοφορίας που άνοιξες-αυτός ήταν και ο λόγος που σου απεύθυνα τον λόγο και δεν προσπέρασα. Όπως είδες από τις απαντήσεις που έλαβες, μάλλον δεν ήταν σε όλους κατανοητό το θέμα.Θα απαντήσω στην ψηφοφορία παρακάτω.

 

Όσον αφορά τις παρατηρήσεις για τον τόνο σου, τις κάνω διότι θεωρώ ότι σε αδικεί το να προσπερνά κάποιος τα ποστ σου επειδή είναι πολύ δύσκολο να διαβαστούν (πολλές φορές το έχω κάνει κι εγώ και το θεωρώ κρίμα). Αν παρόλα αυτά αισθάνεσαι ότι καταπιέζεσαι σε αυτήν την προσπάθεια, φαντάζομαι δεν σε εμποδίζει κάτι από το να γράφεις όπως εσύ καταλαβαίνεις, απλώς έχε στο νου σου την περίπτωση κάποιοι να μην σε διαβάζουν ακριβώς γι αυτόν τον λόγο.

 

Όσον αφορά δε το σχόλιο για το flamebait: δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν μεταξύ σας ανταλλάσσετε φιλικά πμ, παρόλα αυτά θεώρησα σκόπιμο να το παρατηρήσω καθώς μου φάνηκε ότι θα εκτροχίαζε το thread το οποίο ο ίδιος άρχισες. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το συνεχίσω, άλλωστε εσύ ξέρεις καλύτερα ποιος και τι θα σου απαντήσει εν προκειμένω.

 

Για να επιστρέψουμε on-topic, και αφού κατάλαβα το ζήτημα, θεωρώ τις Ibanez υπερβολικά διαφημισμένες για την ποιότητά τους, ειδικά οσον αφορά τα μπράτσα και την "προσωπικότητα" των οργάνων (τουλάχιστον αυτών που έχω δοκιμάσει). Στη θέση τους μάλλον θα έβλεπα την gibson ως καλύτερη σε ποιότητα οργάνου και 'απόδοση', όσον αφορά τη συγκεκριμένη μουσική κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός νικόλα σχετικά με τη συνοχή και τα αποσιωποιητικά, δεν είμαστε φιλόλογοι, η λογική είναι όσο μπορεί ο καθένας να γράφει καλύτερα για να συννενοούμαστε. Μια χαρά ήταν το ποστ του άρη

 

Επίσης είναι λίγο καφρίλα να φτιάχνει κάποιος ένα θεματάκι για να χαβαλεδιάσουμε κιολας και να πουμε και μια αποψη και εσυ να τον γειώνεις έτσι. Αμα δε θες, μη γραφεις. Ουτως ή άλλως δε γίνεται να μιλάμε πάντα για φιλοσοφικα ζητήματα εδώ στο νόιζ, και  τα περισσότερα τεχνολογικά με ενα σερτσ λύνονται ;)

Θα εκτιμούσα πολύ περισσότερο την επισήμανση εαν δεν συνοδευόταν από συγκαταβατικό γελάκι στο τέλος της-τώρα απλώς με κάνει να αισθάνομαι σαν να προσπαθείς να με γειώσεις. Δεν θέλω να επεκταθούμε και να χαλάσουμε το θέμα, αλλά ο καθένας έχει την άποψή του και η δική μου λογική λέει ότι εαν την εκφράσουμε χωρίς να προσβάλλουμε ο ένας τον άλλον, πάλι μια χαρά θα συνεννοηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τον κατάλογο πρέπει να λειπει μια εταιρία που λέγεται fender ??? ??? ???

κι αλλη μια που λεγεται telecaster ??? ??? ???

 

και άλλη μια που λέγεται Les Paul...διαμαρτύρομαι, η λίστα είναι κατευθυνόμενη και αρνούμαι να συμμετάσχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι ειναι η esp αφου πλεον καλυπτει πολλα ειδη μουσικες και βγαζει το 95% ολων των σχηματων και οι κιθαρες της εχουν μεγαλη ευρος τιμης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου