Προς το περιεχόμενο

Vox Night Train + Epiphone Valve Jr. Cab?


jonn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι εδώ και κάποιες εβδομάδες ένας ευτυχισμένος κάτοχος του Vox NT15. Απόλυτα ευχαριστημένος με τον ήχο του και με τις εντάσεις που δίνει, οι οποίες είναι υπεραρκετές στις πρόβες ώστε ο ενισχυτής να μην "σπάει", με το gain στο 4 και το volume μεταξύ 5 και 6 και πάντα στο bright κανάλι. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μια 2x12 Μarshall 1936 καμπίνα με 2 Celestion G12/75 (75 Watt) μεγάφωνα, δανεική από το προβάδικο.

 

Πριν μερικές μέρες όμως δοκίμασα σε σπίτι φίλου την καμπίνα του Valve Jr. της Epiphone με το 70άρι Eminence Lady Luck με την κιθάρα και την κεφαλή μου. Η Epi είναι 1x12'' και δουλεύει στα 16Ω ενώ η Marshall στα 8, γεγονός που στα αυτιά μου μεταφράστηκε σε πιο "σφιχτό" ήχο με λιγότερα μπάσσα. Η hollow body που χρησιμοποιώ κυρίως έχει ήδη αρκετές χαμηλές συχνότητες από μόνη της και ακούγοντας την πάνω στον Vox και την Epi το αποτέλεσμα ήταν κατά τη γνώμη μου καλύτερο από αυτό στην 2x12'' καμπίνα που ενίοτε βγάζει μια κάπως χαοτική και "λασπωμένη" bottom-end φασαρία ειδικά όταν παίζω καθαρά στις τυλιχτές χορδές.

 

Είμαι σε σκέψεις να την αγοράσω μιας και η τιμή της (110-120 ευρώ) βοηθάει στο να μην το σκέφτεται κανείς παρά πολύ. Έχω όμως αμφιβολίες ως προς το κατά πόσον ο ήχος θα έχει πλέον επαρκή αντιληπτή ένταση για τις πρόβες. Την Epi την δοκίμασα αποκλειστικά σε εντάσεις δωματίου όπως καταλαβαίνετε.

 

Ψάχνοντας όμως παλιότερα πόστ και γενικά στο web έφτασα στο συμπέρασμα πως το Lady Luck και τα G12/75 έχουν διαφορά στην ευαισθησία (99 και 97 dB αντίστοιχα) και άρα η διαφορά στην αντιληπτή ένταση (με την κεφαλή στις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις) θα είναι περίπου 1-2dB λιγότερα με την Epi, παρά το γεγονός ότι μιλάμε για 1 μεγάφωνο αντί για 2!  :-\  Φαντάζομαι λοιπόν πως μιας και δεν παίζω με τον ενισχυτή τερματισμένο ανεβάζοντας κάπως το volume και μόνο, η διαφορά αυτή καλύπτεται και δεν θα έχω πρόβλημα με τις εντάσεις.

 

Αυτό που δεν ξέρω πως να προσπαθήσω να υπολογίσω είναι πόση απώλεια θα υπάρχει στο headroom του ενισχυτή (αν θα υπάρχει)...

 

Θα ήθελα λοιπόν την άποψη πιο έμπειρων συμφορουμιτών μιας και η δική μου εμπειρία με ευαισθησίες μεγαφώνων και εντάσεις είναι περιορισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες όμως δοκίμασα σε σπίτι φίλου την καμπίνα του Valve Jr. της Epiphone με το 70άρι Eminence Lady Luck με την κιθάρα και την κεφαλή μου. Η Epi είναι 1x12'' και δουλεύει στα 16Ω ενώ η Marshall στα 8, γεγονός που στα αυτιά μου μεταφράστηκε σε πιο "σφιχτό" ήχο με λιγότερα μπάσσα.

 

Δεν μπορείς να κάνεις απευθείας σύγκριση, γιατί ακούς διαφορετικά μεγάφωνα σε τύπο, σε αριθμό και σε διαφορετική καμπίνα... Tα Ohm μπροστά στην επίδραση όλων των άλλων παραγόντων παίζουν αμελητέο ρόλο. Επίσης, είναι πολύ φυσικό να σου δίνει την εντύπωση πιο "αεράτου" ήχου η open back από την closed back, όπως επίσης και η δεύτερη να ακούγεται πιο boomy και "λασπερή", ειδικά κοντά σε τοίχους και σε μικρούς χώρους προβάδικων.

 

Ψάχνοντας όμως παλιότερα πόστ και γενικά στο web έφτασα στο συμπέρασμα πως το Lady Luck και τα G12/75 έχουν διαφορά στην ευαισθησία (99 και 97 dB αντίστοιχα) και άρα η διαφορά στην αντιληπτή ένταση (με την κεφαλή στις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις) θα είναι περίπου 1-2dB λιγότερα με την Epi, παρά το γεγονός ότι μιλάμε για 1 μεγάφωνο αντί για 2!  Undecided  Φαντάζομαι λοιπόν πως μιας και δεν παίζω με τον ενισχυτή τερματισμένο ανεβάζοντας κάπως το volume και μόνο, η διαφορά αυτή καλύπτεται και δεν θα έχω πρόβλημα με τις εντάσεις.

 

Αυτό που δεν ξέρω πως να προσπαθήσω να υπολογίσω είναι πόση απώλεια θα υπάρχει στο headroom του ενισχυτή (αν θα υπάρχει)...

 

Καμία. Οι ευαισθησίες τους είναι σχεδόν ίδιες. Φαντάσου όμως την διαφορά που θα είχες αν έβαζες δυο ανθρώπους να τραγουδήσουν το ίδιο αντί για έναν...  ;)  Εν πάσει περιπτώσει, πιστεύω πως θα είσαι μια χαρά, και αν όχι τότε μπορείς να βάλεις κάποιο μεγάφωνο που να είναι ακόμη πιο δυνατό από το Lady Luck (πχ. ένα Tonker ή ένα EV12L - τα έχω και τα δυο και είναι εξαιρετικά, αν και διαφορετικά στον ήχο). Το Lady Luck το είχα πάντως στο παρελθόν και δεν υστερεί καθόλου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην Epi valve jr την έχω σε ένα στούντιο για κάποιους 5W combo/heads όπως epi Jr., Blackheart bh5h και fame tube5.

Είναι πολύ δυνατή με αρκετό όγκο και έχει σχεδιαστεί για να δίνει το μέγιστο δυνατό volume σε dB από μικρούς λαμπάτους. Πρακτικά, η ευαισθησία του συνόλου καμπίνας-μεγαφώνου είναι πολύ υψηλότερη από κάποιες 1Χ12" που έχω δοκιμάσει.

Ας μη ξεχνάμε ότι η καμπίνα συμβάλλει ιδιαίτερα στο τελικό EQ και στα dB μαζί με το μεγαφωνο,  είναι π.χ. εντελώς διαφορετικός ο ηχος του ιδιου μεγαφώνου σε μια μικρή νοβοπάν open back καμπίνα και άλλος σε μια oversized κοντραπλακέ semi-closed ή closed καμπίνα... Αλλο EQ, άλλος όγκος, άλλη ενίσχυση σε dB σε άλλες συχνοτητες(οι κατασκευαστές μετρούν συνήθως τα max dB στο 1ΚΗΖ).

Συνεργάζεται και με μεγαλύτερους ενισχυτές αλλά τους μικρούς τους βοηθά πραγματικά.

Eχοντας δοκιμάσει τους ίδιους ενισχυτές σε καμπίνες randall 1Χ12" ,2X12" και μια line6 1X12", με Celestion 70-80 όλες, μπορώ να πω ότι η Valve Jr συνεργαζόταν καλύτερα με τα 5W. Είχε περισσότερο headroom και κατ'εμέ πιο σωστό EQ και χαμηλό.

Την epi Jr την έχω δοκιμάσει και με ένα μικρό marshall MS-2 που είχα κάνει mod. Στο 1W, η ένταση ήταν μεγάλη για δωμάτιο...

Η τιμή της είναι πολύ καλή για την ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμά της. Είναι αρκετά solid καμπίνα με birch κοντραπλακέ/plywood και δε συγκρίνεται με άλλες που είναι από νοβοπάν/μοριοσανίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην Epi valve jr την έχω σε ένα στούντιο για κάποιους 5W combo/heads όπως epi Jr., Blackheart bh5h και fame tube5.

Είναι πολύ δυνατή με αρκετό όγκο και έχει σχεδιαστεί για να δίνει το μέγιστο δυνατό volume σε dB από μικρούς λαμπάτους. Πρακτικά, η ευαισθησία του συνόλου καμπίνας-μεγαφώνου είναι πολύ υψηλότερη από κάποιες 1Χ12" που έχω δοκιμάσει.

 

Αυτό είναι το ζήτημα που με απασχολεί... ;-) Βλέπω όμως ήδη δύο απόψεις που συγκλίνουν με την δική μου. Και τα μαθηματικά και η κοινή λογική μου λένε πως θα έχω επαρκή ένταση για τις πρόβες!  8)

 

Η τιμή της είναι πολύ καλή για την ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμά της. Είναι αρκετά solid καμπίνα με birch κοντραπλακέ/plywood και δε συγκρίνεται με άλλες που είναι από νοβοπάν/μοριοσανίδες.

 

Αυτό το διαπίστωσα κι εγώ, με αρκετή έκπληξη πρέπει να ομολογήσω, και είναι φυσικά ο επιπλέον λόγος που με κάνει να είμαι έτοιμος να την αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το topic μόνο για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου μετά από τις 4 πρώτες ώρες πρόβας με την καμπίνα της Epi. H καμπίνα και ιδιαίτερα το μεγάφωνο είναι φτιαγμένο για λαμπάτους ενισχυτές. Δεν ξέρω πως λειτουργεί με κεφαλές μεγαλύτερης ισχύος, αλλά στα 15W του Nighttrain το Lady Luck έχει καταπληκτική απόκριση ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις.

 

Προσωπικά βλέπω σιγά-σιγά πως με κερδίζει η ιδέα του 1x12'' λόγω του σφιχτού ήχου και η συγκεκριμένη καμπίνα προτείνεται ανεπιφύλακτα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις εντάσεις, ο ενισχυτής έπαιζε με gain 11 o'clock και το volume 12-1 o'clock (με drummer που αρέσκεται στα...κοπανίδια  ;D) και ο συνδυασμός κεφαλής - καμπίνας έδινε ακριβώς τον πριμομεσαίο chimey vox ήχο που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου την εχω κ εγω την καμπινα αυτη , ειναι πραγματικα value for money. Bεβαια για περισσοτερο headroom εβαλα πανω το eminence delta pro. Δεν καταλαβαινει τιποτα πλεον!!!!! Αν μαλιστα ηταν τελειως open back κ οχι semi θα μου αρεσε καλυτερα υποθετω λογω ''απλωματος'' του ηχου κ κυριως των χαμηλων!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Delta Pro είναι και για μένα πάντοτε στα υπ' όψιν αν κάποια στιγμή (περισσότερο σε live υποθέτω μπορεί να συμβεί) δεν με καλύπτει πλέον το Lady Luck από άποψη headroom. Το έχω ακούσει το συγκεκριμένο μεγάφωνο σε 2-3 διαφορετικές καμπίνες γνωστών και φίλων και έχω την αίσθηση ότι είναι απλά ότι πιο καλό παίζει αυτή τη στιγμή.

 

Πάντως για την ώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και με τον ήχο και με την ένταση που δίνει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

ξεθαβω αυτο το θεμα απλα γιατι ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου ;D

Λοιπον ειμαι κατοχος εδω και μερικους μηνες της συγκεκριμενης καμπινας και τυχαινει να τη χρησιμοποιω με τον vox nt15 ,την πηρα σε μια ανταλλαγη και πιστευα οτι θα τη δωσω ή θα αλλαξω το μεγαφωνο

  Περασε ομως ο καιρος(ο 1ος κατοχος μαλλον την ειχε καινουρια) και αρχιζοντας να σπαει, πηρε να γλυκαινει και να φευγει η σκληραδα που ειχε στα ψηλα, δεν εχω τη μεγαλη εμπειρια σε καμπινες, αλλα δε το πιστευω ακομα οτι μπορει μια τοσο οικονομικη καμπινα να παιζει τοσο καλα...

Μηπως μεγαλωνοντας χανω την ακοη μου τι να πω δε ξερω, στα καθαρα και ειδηκα στα μπλουζ ειναι χαρμα .

 

 

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθαβω αυτο το θεμα απλα γιατι ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη χαρα μου ;D

Λοιπον ειμαι κατοχος εδω και μερικους μηνες της συγκεκριμενης καμπινας και τυχαινει να τη χρησιμοποιω με τον vox nt15 ,την πηρα σε μια ανταλλαγη και πιστευα οτι θα τη δωσω ή θα αλλαξω το μεγαφωνο

   Περασε ομως ο καιρος(ο 1ος κατοχος μαλλον την ειχε καινουρια) και αρχιζοντας να σπαει, πηρε να γλυκαινει και να φευγει η σκληραδα που ειχε στα ψηλα, δεν εχω τη μεγαλη εμπειρια σε καμπινες, αλλα δε το πιστευω ακομα οτι μπορει μια τοσο οικονομικη καμπινα να παιζει τοσο καλα...

Μηπως μεγαλωνοντας χανω την ακοη μου τι να πω δε ξερω, στα καθαρα και ειδηκα στα μπλουζ ειναι χαρμα .

 

 

 

Την έχω κι εγώ τη Jr και τη χρησιμοποιώ με 5W λαμπάτους (epi valve, fame tube5, blackheart bh5h, ibanez valbee) αλλά και με έναν solid state H&K club reverb. Είναι πολύ ωραία καμπίνα και μάλλον δεν φταίει το αυτί σου! Βέβαια, το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό καθώς σε άλλον αρέσουν οι μπάσες κι ο όγκος, σε άλλον οι μεσαίες για lead κλπ και σε άλλους το attack στις πρίμες... Η epi cab έχει το σωστό όγκο και τις πιο mellow πρίμες, ώστε να αναδεικνύει τις χαμηλής ισχύος κεφαλές με τους μικροσκοπικούς μετασχηματιστές εξόδου.

Η epi valve jr μπορεί να είναι πάμφθηνη αλλά έχει προσεγμένη κατασκευή κοντραπλακέ, ιδιαίτερη σχεδίαση με μεγάλη οπή χαμηλών στην πλάτη(σαν semi-open meets bass-reflex) και ηχητικά ταιριασμένο εκ σχεδίασης 12" eminence USA (όχι chinese OEM) μεγάφωνο. Γιατί να ακούγεται άσχημα?

Από άλλο forum, η epi-σημη θέση της eminence:

 

OK, here's the specs on the Lady Lucks right from Eminence:

 

Thank you for your inquiry. Eminence and Epiphone engineers collaborated to

develop the Lady Luck speaker specifically for the new line of Epiphone

Amplifiers. The development and testing of this speaker has been in process for

about two years. The speaker is a 16 ohm model and is rated for 70 watts RMS.

Each speaker sports a custom Epiphone/Eminence finish in Mustard Yellow along

with the Lady Luck label on the back. The speaker has a stamped steel frame, a

front rear sealing gasket, a 34 oz magnet, 1.75" voice coil, a full paper cone

with paper edge, and a cloth dust cap. This speaker has a sensitivity of 99dB

and a useable frequency range from 80Hz-5kHz. It has a very smooth response

from the low-end through the mid range. It also has a very nice top end sparkle.

The speaker was engineered to exhibit very warm, and smooth break-up modes. The

tonality of the amp is such that very little tonal coloration from the speaker

was desired. Consequently, the speaker was engineered to provide a subtle, yet

effective compliment to the amplifier.

 

It's a pretty good descripton of the speaker. They have an even response accross the tonal spectrum. Solid lows, soft mids, and clear, clean highs. They really don't have much of a character on their own, so they won't color an amps natural tone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου