Προς το περιεχόμενο

Αποφορτιση πυκνωτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον κυριοι χρειαζομαι τις γνωσεις σας ωστε να εχω την δυνατοτητα να ξαναγραφω-διαβαζω και γενικα να ζω κ αυριο!

 

Πως αποφορτιζουμε (αδειαζουμε) τους πυκνωτες πριν βαλουμε τα χερια μας σε πλακετα λαμπατου ενισχυτη?

 

μερικες ψιλοασχετες πληροφοριες.

Προκειται για εναν Epiphone blues custom 30 στον οποιο θελω να κοψω τα ποδαρακια απο τους  c6 και c5 και απλα να τα αφησω στον αερα.

EPIPHONE_BLUES_CUSTOM_30_SCHEMATIC_VER01_DPPT.pdf

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως παιζεις με την κιθαρα σου στον ενισχυτη βγαλτον απ την πριζα και κανε το σταυρο σου.

Γιατι να βγαλεις τους πυκνωτες? Ειδες καμια μοντα πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, πολύ καλά κάνεις και αποφορτίζεις τους πυκνωτές. Εκείνοι που πρέπει να αποφορτίσεις είναι οι C30 έως και C37 στο σχέδιο.

Η αποφόρτιση γίνεται με τον κάτωθι τρόπο:

φτιάχνεις με το κολλητήρι ένα καλωδιάκι >20εκατοστών με 2 δυο κροκοδειλάκια στις άκρες του. Σε σειρά με το ένα κροκοδειλάκι συνδέεις μια αντίσταση 10ΚΩ στο 1 έως 2Watt.

Το καλωδιάκι σου πρέπει να είναι καλά μονωμένο(τα κροκοδειλάκια να έχουν πλαστικό περίβλημα) όπως και οι ακροδέκτες της αντίστασης(μονώνεις με ταινία) ώστε να μη χτυπήσει εσένα το ηλεκτρικό τόξο που θα δημιουργηθεί.

Οταν το φτιάξεις, ακουμπάς το ένα άκρο του καλωδίου σου στον 1ο πολο του πυκνωτή και το άλλο στο 2ο πόλο. Θα κάνει ένα τόξο ("τσαφ"). Κράτα το για λίγα δεύτερα επάνω. Μετά από λίγο(για να κρυώσει η αντίσταση) κάνεις το ίδιο σε άλλο πυκνωτή και πάει λέγοντας.

 

http://www.instructables.com/id/Tube-Amp-Rebuild-and-Mod/step4/DISCHARGE-THOSE-CAPS/

 

Σχετικά με τη mod: τι αποτέλεσμα θέλεις να έχεις ηχητικά απ την mod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλει να υπεροδηγήσει την προενίσχυση...

Εκεί που θέλεις να δουλέψεις δεν έχει ρεύμα, παρ όλα αυτά μάλλον δεν είσαι του αθλήματος, οπότε ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ μόνος σου χέρι μέσα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βοηθαει στο να εξαλειφθουν τα υπερβολικα πριμα που εχει ο συγκεκριμενος ενισχυτης.

και να γινει πιο usable το eq του.

το treble του το εχω σχεδον μηδενικο για να σωσω τα αυτακια μου και τα ποτηρια του σπιτιου.

 

γενικα καποια αλλη λυση εκτος απο τον σταυρο μου κ την βοηθεια του Θεου υπαρχει?

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα διαβασα και την δευτερη λυση που φανταζομαι σε συνδιασμο με την προσευχη θα εχει τα αποδεκτα αποτελεσματα.

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!

 

@studio54GR γενικα δεν ειμαι του αθληματος. το παλευω μονο σε επιπεδο fx pedals σε 9v.

και οσο να'ναι μεσα στον ενισχυτη ψιλοτρομαζω.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.gibson.com/index.php?/topic/43505-blues-custom-mods/

http://forum.gibson.com/index.php?/topic/55769-blues-custom-30-gain-stages/

 

Σε αυτά τα thread αναλύουν και το Master Volume mod που είναι πολύ έυκολο να γίνει και νομίζω ότι σε κάποιο απο αυτά κάποιος προτείνει και την αλλαγή κάποιων αντιστάσεων που επηρεάζει μόνο το drive κανάλι δίνοντας του λιγο παραπάνω gain και ογκο.

Check it out!

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτή τον είχα πριν από αρκετά χρόνια... ωραία και ζεστά καθαρά, πολύ δυνατός στα 2x12, με tube rectifier και γλυκό tube powered reverb, όμως τα βρώμικά του ήταν πάντοτε προβληματικά. Αμφιβάλλω αν θα καταφέρεις πολλά με μοντς.

 

Το άθλημα είναι ΠΟΛΥ επικίνδυνο. Αν καίγεσαι να το κάνεις φώναξε έναν έμπειρο φίλο σου και κέρασέ τον καμιά μπύρα (κατά προτίμηση αφού τελειώσει την εργασία, και με χλιαρή Άμστελ αν δεν την πετύχει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η αποφόρτιση γίνεται με τον κάτωθι τρόπο:

φτιάχνεις με το κολλητήρι ένα καλωδιάκι >20εκατοστών με 2 δυο κροκοδειλάκια στις άκρες του. Σε σειρά με το ένα κροκοδειλάκι συνδέεις μια αντίσταση 10ΚΩ στο 1 έως 2Watt.

Το καλωδιάκι σου πρέπει να είναι καλά μονωμένο(τα κροκοδειλάκια να έχουν πλαστικό περίβλημα) όπως και οι ακροδέκτες της αντίστασης(μονώνεις με ταινία) ώστε να μη χτυπήσει εσένα το ηλεκτρικό τόξο που θα δημιουργηθεί.

 

 

Την αντίσταση γιατί να την βάλει; στα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου