Προς το περιεχόμενο

Ποιο πετάλι compressor και ποιό Reverb?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά τι λέτε ! Ξεφύγατε κατά πολύ από την ερώτιση μου! Μίλισα για το ποιά πετάλια να πάρω για Reverb και Compressor!

Δεν ρώτησα πότε άνοιξε η Lexicon!

:)

 

OK έχεις δίκιο και συγνώμη για το υπο-forum που ανοίξαμε :oops: (το συνηθίζουμε εξάλλου στο NOIZ αυτό που και που...)

 

Για reverb θα σου πρότεινα το Digiverb της Digitech το οποίο είναι αρκετά καλό για τα χρήματά του (περίπου 80¤) μιας και έχει όλους τους γνωστούς τύπους reverb.

 

Ακόμη και spring reverb για κάτι τύπους σαν τον Superfunk :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Dyna Comp: παλιός και δοκιμασμένος κομπρέσσορας αλλά πλέον έχει χαλάσει στα χέρια του Dunlop. Μπορεί να βγάλει πολύ καλό ήχο και αρκετό κομπρέσιον χωρίς πολλά κουμπιά και ρυθμίσεις.

 

Orange Squeezer: Παλιός καλός κομπρέσσορας του Dan Armstrong. Επειδή χρησιμοποιεί μονάχα μισό στάδιο ενίσχυσης έχει μικρό compression και πολύ riple στη νότα. Το μόνο που κομπρεσάρει είναι μερικά μιλισεκοντ της πρώτης "πενιάς" της κιθάρας, βέβαια για αυτή την ιδιορυθμία του το προτίμουν και πολλοί.

 

Reverb όπως είπαν και κάποιοι έχει ενα καλό και φθηνό η electro harmonix. Προσωπικά σπάνια χρησιμοποιώ reverb, προτιμώ λίγο αναλογικό delay ή λίγο reverb απο ενα Roland Space echo.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρες το Space Echo τελικα ρε θηριο;

 

Αντε να ακουσουμε και καμια γνωμη....

 

Το πήρα και το έκανα βίδες την ίδια μέρα... :oops:

Μου πήρε μια βδομάδα να το κάνω να ξαναδουλέψει :oops:

 

Πολύ ευαίσθητα αλλά αν τους πάρεις τον αέρα έχεις chorus, delay, reverb για πάντα! Μέσα βρήκα και μια καλή απάντηση γιατί το Chorus ακούγεται τόσο καλά ...είναι ενα τυπικό CE-1 αλλά ξέρεις τι λένε...

 

Μια καλή συνταγή δεν την αλλάζεις ποτέ... 8)

 

Τεσπα θα βάλω καινούρια ταινία και 2-3 ποτενσιόμετρα που λείπουν απο το chorus και πάμε για πιο χοντρά πράγματα μετά. Δικοπτάκια για επιλογή κεφαλών κλπ Τσάμπα τα ονομάσανε space eсho?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα οποτε ακουω Gilmour κατι συμβαινει που ειναι πιο δυνατο απο εμενα και δε μπορω να μη πεταχτω σα τη κακια τη π.........

Οντως ο Gilmour ΔΕΝ χρησιμοποιει τα Lexicon για reverb(περιεργως)......τα χρησιμοποιει ομως για τα circular delays στην εισαγωγη του ΤΙΜΕ(και μονο για αυτο το τραγουδι......για ολα τα αλλα delay settings του χρησιμοποιει το διαστημοπλοιο της T.C 2290) οπου και κατα δηλωση του ΘΕΟΥ ειναι το (lexicon) μονο μηχανημα που εξομοιωνει αριστα τα παλια delays του (αν δε με απατα η μνημη διορθωστε με Binson Echorec).

 

Και κατι ακομη (για να μην συμφωνουμε και σε ολα ....:D :D δεν κανει.......και για να ειμαστε εντος θεματος) θες ΚΑΛΑ DELAYS& REVERBS???? ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ RACK (αααααααα ξαλαφρωσα καιρο ειχα να γινω τοσο κολληματικος ......ειδε κανεις τις παρωπιδες μου????)

:D :D :D :D :D :D ) :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά εγώ κάποια στιγμή θα πάρω ένα rack κατα προτίμηση tc el. αλλά μέχρι να βρώ τα λεφτά... Οπότε reverb σε πετάλι!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν το digitech digireverb και το rv-5 της boss αλλοιώνουν πολύ τον ήχο όταν είναι συνδεδεμένα αλλά όχι ενεργά? Στην αρχή έκλινα προς το holy grail που είναι true bypass αλλά τα άλλα προσφέρουν πολύ περισσότερα και τώρα το ξανασκέφτομαι.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με βλέπω με Holy Grail kai Rocktron (επιδή μου αρέσει αρκετά) Compressor ή με Μarshall Compressor (επιδή έχω παρατιρήσει τις συζιτήσεις του SuperFunk και δεν μπορεί να κάνει λάθος σε τίποτα :wink: )

Θα Δουμε!!!

Ανχώθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν το digitech digireverb και το rv-5 της boss αλλοιώνουν πολύ τον ήχο όταν είναι συνδεδεμένα αλλά όχι ενεργά?

Εγώ έχω το Digiverb και είναι μια χαρά...Δε νομίζω ότι επεμβαίνει στον ήχο όταν είναι off ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου