Προς το περιεχόμενο

Slash "Appetite" Les Paul (lots of pics!!!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοριζικη  φιλαρακι Παρα πολυ καλη κιθαρα .Αλλοι ειναι τα Αμερικανακια που τα ακουμπανε σε κιθαρες των 2000 - 2500 χιλ  λογο LOGO  και το long tenon το βλεπουν στον υπνο τους.........Ειναι πιο πολυ les paul απο κατι αλλες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα  :)

 

Καλοπαιχτη να ειναι η κιθαρα ;), να φανταστω οτι παταει στο λαιμο τη studio gibson με την οποια επαιζες στα βιντεακια που ειχες ανεβασει ?

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη φίλε! Είχα τσιμπήσει και εγώ πριν λίγο καιρό μια Epiphone Boneyard. Ωρες ωρες η epiphone βγάζει μερικά καλά εργαλεία και όποιος μπρολάβει να αρπάξει μου φαίνεται.

 

Και πάλι καλορίζικη!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανω παραθεσεις θα απαντησω προς ολους...

 

1. φυσικα και η κιθαρα ειχε βαλιτσα μαζι με το πιστοποιητικο γνησιοτητας, αυτογραφο και πενες, manual, κλειδι για trussrod, poster.

 

2. φυσικα και δεν ειναι μαιμου, παραγγελια απο thomann συν ολα τα παραπανω που το πιστοποιουν.

 

3. το headstock δεν ειναι διαφορετικο, επειδη ομως εχει κλειδια με ratio 14:1 ισως δινουν την εντυπωση οτι κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι ετσι. εχω την εντυπωση οτι τα pegholes ισως ειναι μικροτερα των συνηθισμενων epiphone? καποια στιγμη θα το κοιταξω...

 

4. ηχητικα η κιθαρα ειναι αρκετα resonant, χωρις ενισχυτη ακουγεται καθαρα, δυνατα και αρκετα πριμαριστα. σε τεστ που εκανα με ενισχυτες το πραγμα αλλαζει...φαινεται οτι οι signature slash SD εχουν πιο γλυκο ηχο απο τους συνηθισμενους alnico II PRO και πιστευω οτι ειναι πιο ισοροπημενοι. Εχω την εντυπωση οτι ο ηχος τους σκληραινει αν παιξεις πιο aggressive αλλα ισως και να ειναι η ιδεα μου. γενικα οι signature slash εχουν σχεδιαστει για να αποδιδουν καλυτερα σε δυνατα volume και gain (διαβαστε και το site της SD)

 

Πριν λιγο ετριψα/λειανα 4,5 και 11ο ταστο μιας και ειχα καποια μικρα προβληματακια με buzz/bent. Ολα μια χαρα τωρα...οσον αφορα το action προς το παρον ειναι ρυθμισμενο σχετικα ψηλα (2,3 cm bass side - 1,8 cm treble side στο 12ο ταστο) θα κοιταξω να το κατεβασω λιγο αν με παιρνει αλλα αυτη την στιγμη δεν εχω χρονο.

 

Καποια στιγμη θα ακολουθησει και βιντεακι αλλα λογω τραυματισμου σε καποιο δαχτυλο μου αυτο προς το παρον δεν ειναι εφικτο.

 

Αν συγκρινω την κιθαρα με τις αλλες epiphone θα ελεγα οτι σιγουρα ειναι πιο καλοφτιαγμενη. Πιστευω σε γενικες γραμμες οτι τα limited edition μοντελα της Epi αξιζουν, και η Slash και η Bon, TRIBUTE και ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν τωρα. Ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση παντως σε αυτη που πηρα, ειναι το ποσο καλα εχει κατσει το μπρατσο πανω στο σωμα (δειτε τις φωτο στην αρχη του ποστ να καταλαβετε) κατι πο μεχρι τωρα εβλεπα μονο σε Gibson.

 

Αυτα σε γενικες γραμμες, ευχαριστω για τις ευχες σας....!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανω παραθεσεις θα απαντησω προς ολους...

 

1. φυσικα και η κιθαρα ειχε βαλιτσα μαζι με το πιστοποιητικο γνησιοτητας, αυτογραφο και πενες, manual, κλειδι για trussrod, poster.

 

2. φυσικα και δεν ειναι μαιμου, παραγγελια απο thomann συν ολα τα παραπανω που το πιστοποιουν.

 

3. το headstock δεν ειναι διαφορετικο, επειδη ομως εχει κλειδια με ratio 14:1 ισως δινουν την εντυπωση οτι κατι συμβαινει αλλα δεν ειναι ετσι. εχω την εντυπωση οτι τα pegholes ισως ειναι μικροτερα των συνηθισμενων epiphone? καποια στιγμη θα το κοιταξω...

 

4. ηχητικα η κιθαρα ειναι αρκετα resonant, χωρις ενισχυτη ακουγεται καθαρα, δυνατα και αρκετα πριμαριστα. σε τεστ που εκανα με ενισχυτες το πραγμα αλλαζει...φαινεται οτι οι signature slash SD εχουν πιο γλυκο ηχο απο τους συνηθισμενους alnico II PRO και πιστευω οτι ειναι πιο ισοροπημενοι. Εχω την εντυπωση οτι ο ηχος τους σκληραινει αν παιξεις πιο aggressive αλλα ισως και να ειναι η ιδεα μου. γενικα οι signature slash εχουν σχεδιαστει για να αποδιδουν καλυτερα σε δυνατα volume και gain (διαβαστε και το site της SD)

 

Πριν λιγο ετριψα/λειανα 4,5 και 11ο ταστο μιας και ειχα καποια μικρα προβληματακια με buzz/bent. Ολα μια χαρα τωρα...οσον αφορα το action προς το παρον ειναι ρυθμισμενο σχετικα ψηλα (2,3 cm bass side - 1,8 cm treble side στο 12ο ταστο) θα κοιταξω να το κατεβασω λιγο αν με παιρνει αλλα αυτη την στιγμη δεν εχω χρονο.

 

Καποια στιγμη θα ακολουθησει και βιντεακι αλλα λογω τραυματισμου σε καποιο δαχτυλο μου αυτο προς το παρον δεν ειναι εφικτο.

 

Αν συγκρινω την κιθαρα με τις αλλες epiphone θα ελεγα οτι σιγουρα ειναι πιο καλοφτιαγμενη. Πιστευω σε γενικες γραμμες οτι τα limited edition μοντελα της Epi αξιζουν, και η Slash και η Bon, TRIBUTE και ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν τωρα. Ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση παντως σε αυτη που πηρα, ειναι το ποσο καλα εχει κατσει το μπρατσο πανω στο σωμα (δειτε τις φωτο στην αρχη του ποστ να καταλαβετε) κατι πο μεχρι τωρα εβλεπα μονο σε Gibson.

 

Αυτα σε γενικες γραμμες, ευχαριστω για τις ευχες σας....!  ;)

 

Τελικα εψαξα κ ειδα πως ειναι πολυ καλη η τιμη γι αυτα που προσφερει ! Εγω μολις το ειδα απλως πηγε το μυαλο μου στην Gibson με τα 2600 χιλιαρικα!

 

ΟΠΟΤΕ ΜΕΓΙΑΑΑ και καλοπαιχτηη! (αν μετραει πλεον μετα απο τοσο flaming)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με'γεια!! Εύχομαι να την λιώσεις στο παίξιμο!

 

Γιατί ρε παιδιά δεν αφήνετε τον φίλο μας να χαρεί την κιθάρα του; από εσάς τα έκλεψε τα λεφτά; Γούσταρε τη νέα Epiphone LP Slash και την πηρε!

 

Η φάση είναι ότι πολλοί τα χώνουν στην Gibson που έχει βγάλει τόσες signature LPs του Slash, αλλά πουλάνε τρελλά! Σε πολλά stores στην Ευρώπη είναι ήδη sold out.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές, η κιθάρα ειναι απλά κουκλα !! Πραγματικά πανέμορφη !

 

Και τώρα στο θέμα μας  ;D ;D

 

Ο μιστερ ed roman αναλυει τους λογους που ειχα προσεξει κ μονος μου πριν βρω το site του γιατι Δεν θα περνα ποτε Les paul!

 

@ Rista : Σεβόμενος τις απόψεις σου και τις ...πηγές σου, οφείλω να σε ενημερώσω (μπορεί και έχει γίνει ήδη, συγνώμη αν δεν το πρόσεξα) πως η παράθεση γνωμοδοτήσεων του Ed Roman κάθε άλλο παρά ισχυροποιεί τη θέση σου. Μια σχετικά σύντομη ερευνα για τον συγκεκριμένο ...ειδικό θα σε κατατοπίσει πλήρως.

Προς περαιτέρω ενημερωση σου, ο γραφών μίλαγε στο τηλέφωνο με τον Ed Roman απο το 2001. Ο άνθρωπος είναι απίστευτο λαμόγιο και ψεύτης.

Τελειώνοντας, να τονίσω πως το να αξιολογείς τις les paul απο την αντοχή του headstock, ειναι μάλλον δειγμα κακιστης ενημέρωσης.

 

Φιλικά

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές, η κιθάρα ειναι απλά κουκλα !! Πραγματικά πανέμορφη !

 

Και τώρα στο θέμα μας  ;D ;D

 

@ Rista : Σεβόμενος τις απόψεις σου και τις ...πηγές σου, οφείλω να σε ενημερώσω (μπορεί και έχει γίνει ήδη, συγνώμη αν δεν το πρόσεξα) πως η παράθεση γνωμοδοτήσεων του Ed Roman κάθε άλλο παρά ισχυροποιεί τη θέση σου. Μια σχετικά σύντομη ερευνα για τον συγκεκριμένο ...ειδικό θα σε κατατοπίσει πλήρως.

Προς περαιτέρω ενημερωση σου, ο γραφών μίλαγε στο τηλέφωνο με τον Ed Roman απο το 2001. Ο άνθρωπος είναι απίστευτο λαμόγιο και ψεύτης.

Τελειώνοντας, να τονίσω πως το να αξιολογείς τις les paul απο την αντοχή του headstock, ειναι μάλλον δειγμα κακιστης ενημέρωσης.

 

Φιλικά

 

Ποιος γραφων δεν καταλαβα.

Ασε τον edroman! δεν εχει τοση σημασια! λαμογιο η οχι αναφερει με ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ αυτα που ΕΧΩ διαπιστωση και ΕΓΩ (apprentice Luthier ειμαι)

 

ΠΑΤΑ youtube και δωσε broken headstock!!! τυχαια σκηνικα?συμπτωσεις? δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιος γραφων

...

 

O Μητροπολίτης Αγράφων.  ;D

 

 

(rista ναι, σπάνε εκεί πολλές gisbon ειδικά αν πέσουν. Ο Ed Roman όμως δεν παύει να είναι παπατζής.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου