Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ηλεκτρικό μπάσσο ~1000 ευρώ


kg74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!

 

Πάιζω μουσική (ερασιτεχνικά) εδώ και πολλά χρόνια, κυρίως έγχορδα, τον τελευταίο καιρό όμως τα είχα ψιλοπαρατήσει λόγω περιορισμένου χρόνου. Παρ΄όλο που παλιότερα ήμουν με τα μπούνια στην όλη φάση, τώρα πλέον έχω απομακρυνθεί απο την αγορά και δεν ξέρω τι παίζει.

 

Επειδή η μεγαλύτερη καψούρα από όλα τα όργανα που έχω παίξει, ήταν και είναι το μπάσσο, θέλω τώρα που οι συνθήκες το επιτρέπουν και έχω χρόνο να ξανασχοληθώ, να πάρω ένα καινούργιο. Είχα παλιότερα ένα Aria Pro II, το οποίο δυστυχώς το έχω πουλήσει. Το στυλ που μου αρέσει να παίζω είναι funk και προσανατολίζομαι σε 4-χορδο (χωρίς να αποκλείω και 5-χορδο αν αυπαρχει κανά καλό). Το budget μου είναι περίπου 1000 ευρώ, θα με βοηθούσατε πολύ, αν μου προτείνατε ορισμένα μοντέλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κώστας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις μόνος σου διάφορα 'όγρανα και να δεις πόσο εύκολα παίζεται και τι ήχο βγάζει. Επίσης δες και το μέγεθος, αν είσαι μικρόσωμος τότε ίσως σου κάνει μικρότερη κλίμακα. Αν παίζεις slap δες κατά πόσο κάνει για το στυλ σου.

 

Εγώ έχω Fender 4-χορδο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, μου κάθεται καλά στο χέρι και έχει πολύ καλό ήχο, επίσης η ποιότητα κατασκευής και το service επίσης πολύ καλά.

 

Πάντως αξίζει να συνεννοηθείς με τον εκάστοτε μαγαζάτορα να σου σετάρει το όργανο όπως το θέλεις και να το δοκιμάσεις σεταρισμένο και όχι όργανο σε κατάσταση 'βιτρίνας'.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/fender-american-standard-jazz-bass-blizzard-pearl-maple--48158

 

Δες σε ποιο χρωμα σου αρεσει περισσοτερο και καθαρισες. :)

+11111111111111111

Αφού θα πάρεις ένα και τελειώνεις, πάρε το πιο κλασικό όλων. Funk σε βγάζει μια χαρά και αν το προσέχεις θα το έχεις μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα αν και 2 band eq παρε αυτο

 

http://www.dv247.com/guitars/musicman-stingray-bass-guitar-2eq-maple-blue-pearl--79137

ή

http://www.thomann.de/gr/sandberg_california_jm4_bkb.htm

απειρες δυνατοτητες ηχων

 

αλλιως το fender και εισαι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Τα Fender και ειδικά το "αμερικάνικο" Jazz Bass είναι όντως κλασσική αξία, ειδικά για το είδος της μουσικής που θέλω να παίζω. Φυσικά και είναι μέσα στη λίστα των προτιμήσεων μου, απλά ψαχνόμουν και για κάτι εναλλακτικό. Π.χ. στα ίδια χρήματα πάνω - κάτω παίζουν τα Sterling Stingray της Musicman, Sector, Warwick, Human και φυσικά Ibanez, Yamaha, ESP τα οποία ωστόσο δεν είναι απο τα πλεόν ενδεδειγμένα για funk, εκτός και αν παίζει κάτι που το έχω χάσει τώρα τελευταία.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. στα ίδια χρήματα πάνω - κάτω παίζουν τα Sterling Stingray της Musicman, Sector, Warwick, Human και φυσικά Ibanez, Yamaha, ESP τα οποία ωστόσο δεν είναι απο τα πλεόν ενδεδειγμένα για funk, εκτός και αν παίζει κάτι που το έχω χάσει τώρα τελευταία.  

Σωστός και μαζί σου.

Αλλά αφού τα ξέρεις, τι ρωτάς;

Βούρ για επί τόπου δοκιμές....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το standard jazz bass αλλα και το MM stingray !!!

Και για αλλη μια φορα θα πω το εξης "το οτι το συγκεκριμενο MM εχει 2 band EQ δεν ειναι μειονεκτημα".

Σχετικα με τα spector σε αυτα τα χρηματα αγοραζεις τα ευρωπαικα spector (τσεχικα), τα οποια εχουν πολυ καλα specs.Τα warwick που αναφερεις ειναι τρομερη επιλογη επισης, με ωραιο look και καλα σπεκς αν και τα πολυ καλα warwick ειναι λιγο πιο τσιμπημενα.

 

Για να μην σε μπερδεψω η δικια μου επιλογη θα ηταν ενα εκ των MM stingray, fender jazz bass std.  ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τουλάχιστον ξεδιαλύνει το πράγμα... για να είμαι ειλικρινής, μάλλον για MusicMan θα πάω, αφού παλιότερα έβλεπα τα Stingray και μου έτρεχαν τα σάλια :-\

 

Για αυτό εδώ κάποια άποψη;

 

http://www.dv247.com/guitars/sterling-by-musicman-ray35-5-string-bass-guitar-honeyburst--72614

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εγω επιμενω στο sterling το αμερικανικο ειναι αποδεδιγμενα εγγυηση αν μπορεσεις να βρεις να δοκιμασεις τα συγκεκριμενο(made in korea η taiwan)πες και πως σου φανηκε... ;)

οσο για τα ibanez δεν μου αρεσουν εμενα προσωπικα γιατι δεν βαζουν καλο hardware και πολυ flat μανικι για τα γουστα μου.ηχητικα αψογα κατα τ' αλλα...

spector και warwick πολυ φαρδυ μανικι πρεπει να δοκιμασεις για να αποφασισεις...

schecter και  esp καφρο-οργανα για μεταλ

human base ειχα παιξει με ενα αλλα ηχος μου φανηκε καπως ξερος αλλα παρολ' αυτα φυσικος το προτεινω ανεπιφυλακτα...ακουσε δειγματα του friedland στο youtube

 

φιλικα Κωστας

καλες αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου