Προς το περιεχόμενο

Bridge + neck στη θέση bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχωρνάτε με χωριανοί που είμαι άσχετος αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος σε στάνταρ επιλογέα στρατ και χωρίς έξτρα διακόπτες να έχω στη θέση "bridge" του επιλογέα, ήχο από το neck και το bridge μαγνήτη μαζί σε παράλληλη διάταξη.

 

Δλδ ο επιλογέας να πηγαίνει ως εξής:

 

Neck

Neck Middle parallel

Middle

Middle Bridge parallel

Bridge Neck parallel

 

Εφικτόν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το blender pot. Σου επιτρέπει στη θέση neck να μιξάρεις τον ήχο με τον bridge μαγνήτη και το αντίστροφο... Θυσιάζεις τον ένα tone, κάνεις αυτό που μένει master tone, και έτοιμος...

 

Δεν είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις, αλλά είναι κοντά...

 

blendschem2.jpg

 

Ο Fralin υποτίθεται ότι σου πουλάει ειδικό ποτενσιόμετρο για αυτή τη δουλειά, αλλά οποιοδήποτε audio των 500 ή 1000 kΩ κάνει τη δουλειά του μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλά δεν μου κάνει. Έχω 83άρα στρατ με μόνο ένα tone. Άλλωστε θέλω μια μόνιμη "κολλημένη" λύση. Έλεγα μήπως γίνεται κάπως με το wiring.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τόχω! Δοκίμασε να κάνεις απλά την προσθήκη που σου έχω σημειώσει με κόκκινο...

 

Το κόκκινο κομματάκι καλώδιο είναι μια προεκτασούλα που ξεκινάει από το ποδαράκι του επιλογέα που είναι συνδεδεμένο το καλωδιάκι του neck μαγνήτη. Το ποδαράκι που καταλήγει, είναι το δεύτερο σημείο που ακουμπάει ο επιλογές όταν έχεις επιλεγμένο bridge μαγνήτη (το πρώτο είναι εκεί που γράφει "bridge white").

 

Δεν ξέρω αν τα εξηγώ σωστα, αν και γραμμένα σε άπταιστα μπακαλικά, αλλά πρέπει να δουλεύει... ::) Γκιβ ιτ ε τράη, δεν έχεις να χάσεις τίποτες...

3s_1v_1t_5w.thumb.jpg.45b0a8d26e67fcdef452136794b1e79c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε λες... Κατάλαβα αλλά μόνο δια της πρακτικής οδού μπορώ να σου πω αν θα δουλεύει γιατί σε "καλωδιώσεις" είμαι άσχετος... Θα το δοκιμάσω όταν αλλάξω χορδές. Ευχαριστώ πολύ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο δια της πρακτικής οδού μπορώ να σου πω αν θα δουλεύει

 

Εγώ μόνο δια της πρακτικής οδού ΕΜΑΘΑ... Έχω ανοίξει τη στρατ μου εκατοντάδες φορές, με πληθώρα διαφορετικών αποτελεσμάτων κάθε φορά που την ξαναέκλεινα... :P

 

Αν μη τι άλλο έχω μάθει τι κάνει το κάθε ποδαράκι αυτό του ρημαδοδιακόπτη... ;D

 

Θυμήσου να το δοκιμάσεις... Ακούς και αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλά τα λέει ο kultura, με μόνη επισήμανση ότι στη θέση 2 (εκεί που κανονικά είναι Β+Μ) νομίζω ότι θα παίζουν και οι 3 μαζί.

 

γενικά με νορμάλ 5θέσιο στις ενδιάμεσες θέσεις έχεις και τις 2 συνδέσεις των θέσεων που "ενώνονται", δηλ στη θέση 2 έχεις 1+3 και στη θέση 4 έχεις 3+5

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου