Προς το περιεχόμενο

Αγορα Ε-drums - βοηθεια


AWE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...

Την έκανα αυτή την άσκηση πέρσυ, και κατέληξα σε Roland-TD4κ. Αν παίρνοντας ηλεκτρονικα θα μπορείς να παίζεις και να μελετάς κάθε μέρα, προχώρα. Τα ακουστικά μου τύμπανα τα πούλησα, για να μπορώ να πάρω Roland, έστω και το μικρό μοντέλο.  Προσωπικά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Θα πρότεινα να παίζεις όμως κάποιες ώρες τη βδομάδα και σε κανονικό set, για

να μη χάνεις την αίσθηση του χώρου και κυρίως του ride. Τα υπόλοιπα pad δε μου έχουν χαλάσει την αίσθηση των κανονικών (rebound, ktl).

 

Τώρα μεταξύ επιλογών:

 

- Έπαιξα τα Yamaha, διάφορα μοντέλα στο Νάκα στην έκθεση, και μου φάνηκαν κάπως χαλαρά, μοντέλα από 1500e μέχρι 2.500e. Ίσως να είναι πολύ διαφορετικό το αποτέλεσμα αν τα χρησιμοποιείς για να οδηγείς μέσω midi κάποιο drum sampler απο PC, πχ. superior drummer, BFD κτλ.

 

Από Roland, πας στο drumstore στα εξάρχεια και δοκιμάζεις τα σετ που έχει στην έκθεση. Η προσωπική μου εμπειρία πάνω στα Roland:

 

- Roland hd-1 μακριά

 

- Roland TD-4κ αρκετά καλό για το κόστος του, καλή αίσθηση και αποδεκτά samples (προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το 1ο KIT), και καλό για άσκηση (couch function κτλ) ~1000e με racκ. Πολύ περιορισμένο σε ήχους όμως. Πιθανότατα θα καταλήξεις να παίζεις με midi με ήχους από PC. Επίσης περιορισμένο και σε εισόδους. Μπορείς να βάλεις ένα pad ακόμα μόνο, το οποίο μάλλον θα είναι ένα πιατίνι ακόμα. Αν όμως αλλάξεις το ride και βάλεις ενά με τριπλό trigger (που σημαίνει διαφορετική νότα για χτύπημα για edje, bow και bell), θα μείνεις αναγκαστικά με ένα ride και ένα crash, και το παλιό πιατίνι θα σου μείνει στο χέρι. Το pad της μπότας δεν είναι πολύ σταθερό, με λίγη αγάπη όμως και μια μοκέτα φτιάχνει αρκετά καλά. Μπορείς να βάλεις και διπέταλο στο ίδιο pad.

 

- Roland TD-4KX, σαν το TD-4k, μόνο που είναι όλο με mesh heads και θεωρητικά έχει καλύτερα pads. Ωστόσο, για τα tom εγώ προτιμώ τα λαστιχένια pads. Βέβαια κόσμος έχει παραπονεθεί για τενοντίτιδες με λαστιχένια pads, αλλά ένα χρόνο τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Περίπου ~1200e.

 

- Roland TD-9k. Έχει πιο πολλές εισόδους και δυνατότητες από το TD4 και λίγο πιο μεγάλο RACK. Πέρα από το ταμπούρο, τα υπόλοιπα pads είναι λαστιχένια. Έχει το ίδιο θέμα με το pad της μπότας με το TD4

 

- Roland TD-9kx, σαν το 9k μόνο που έχει mesh head pads

 

Θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο και να πάρεις τα καινούρια μοντέλα, TD-4KX2 ή TD-9KX2. Έχουν πολύ καλύτερα πιατίνια (μόνο η σειρά KX2 και στα δυο μοντέλα) και βελτιωμένο pad για την μπότα (KD-9, και τα Κ2 και τα KX2).

Επίσης θα χρειαστείς καλά ακουστικά. Εγώ κατέληξα σε Αudio Technica, περίπου 170e. Μπορείς να πας στο Unison Audiostore στην κάννιγκος που έχει έκθεση με πολλές μάρκες και μοντέλα (AKG, Sony, Audio Technica, Beyerdynamic κτλ) και να δοκιμάσεις. Όταν είχα πάει είχε και ενα Roland-TD20, οπότε τα δοκίμασα σε Vdrums.

 

Τέλος, πολύ καλή πηγή πληροφόρησης για ηλεκτρονικά τύμπανα:

 

http://www.vdrums.com/forum/forum.php

 

Αυτά τα ολίγα...

 

PS. Τα καταστήματα που αναφέρω δεν τα αναφέρω για διαφήμιση, απλά όταν έκανα τις αντίστοιχες αγορές και νομίζω ισχύει και μέχρι τώρα, είχαν έκθεση που μπορούσα να δοκιμάσω τα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους..

 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλύσαντα.. Σκεφτόμουνα κι εγώ για την αγορά e-drums (μόλις έχω ξεκινήσει μαθήματα), και έκανα μια τσάρκα στο κέντρο για να δοκιμάσω. Εννοείται ότι άλλαξα γνώμη για οτιδήποτε μόλις έκατσα στο φθηνό σετ της Roland (4k)... Άφηνα την μπακέτα να αναπηδήσει στο mesh ταμπούρο, και η άτιμη έπιανε ΟΛΑ τα χτυπήματα!!!! Είχα μείνει κατάπληκτος. Δοκίμασα πρίν το DXplorer της YAHMAHA και με το ίδιο τέστ από τα 10 rebound έπιανε μόνο τα 6-7... Αυτό πάντως που θα κάνω εγώ είναι να περιμένω λίγο και να πάω κατευθείαν σε roland. Τόσο πολύ με πείσανε.. Κάνε πάντως μια βόλτα στο κέντρο να δοκιμάσεις. Στο Νάκα έχει την Yahmaha ενώ στο drumstore μία "έκθεση" για τα Roland, με ένα παρα πολύ εξυπηρετικό παλικάρι, που σε αφήνει με την ησυχία σου να δοκιμάσεις...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου