Προς το περιεχόμενο

AMALGAMA -Μου γελασαν τα πουλια.(παρακαλω τα σχολια σας)


AL PACINO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω για τις συμβουλες και σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι αυτα που λες ειναι κακοπροαιρετα-το αντιθετο.

ετσι μου ερχεται να στα στειλω για μια μιξη-μαστερινγκ!

λες?? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε συ... το διακυνδυνεύεις ;  

Μία φορά έχω πιάσει Noise Gate, αλλά με είχε βοηθήσει η τύχη του πρωτάρη.

 

Τις φωνές σου  εγγυώμαι ότι θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ.  

Τις πιάνω συχνά στο ποντίκι μου !    ;D

Βάλε τις σε Rapidshare - Mediafire - Hotfile - Deposit (μαζί με τη μουσική για οδηγό) και στείλε μου σύνδεσμο - κωδικό, να ξεσκάσω λίγο από τα δικά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, καθίστε να πειράζετε τη φωνή συλλαβή- συλλαβή, σύμφωνο- σύμφωνο, ή δείγμα- δείγμα. Όπως τη βρίσκει κανείς.  ;D

 

Πρώτα όμως θα έλεγα να γράψει στο κομμάτι κάνας ντράμερ της προκοπής, γιατί ο ρυθμός δεν ακούγεται . Και κανένα gate δεν θα σώσει την κατάσταση.

 

Επίσης να βάλω και ένα φοβερό κλιπάκι, που σβήνει από το χάρτη τα progressivofusionojazzikoκατασκευάσματα, όχι των συγκεκριμένων και αρκετά αξιόλογων AMAGALMA, αλλά ΟΛΩΝ ΜΑΣ  ;D  ;D 

 

 

Κουτσογιάννης Χρήστος "Με γέλασαν τα πουλιά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κομμάτι, αν και Θρακιώτικο (συγκαθιστός), μου αρέσει πολύ a capella (όταν υπάρχει η φωνή να το εμηνεύσει) ως μοιρολόι καίτοι ο ρυθμός του στα κρουστά (όχι το γύφτοδημοτικό που έχει καμμιά φορά παίζεται) είναι καταπληκτικός.

Επίσης να βάλω και ένα φοβερό κλιπάκι, που σβήνει από το χάρτη τα progressivofusionojazzikoκατασκευάσματα, όχι των συγκεκριμένων και αρκετά αξιόλογων AMAGALMA, αλλά ΟΛΩΝ ΜΑΣ  ;D  ;D 

Κουτσογιάννης Χρήστος "Με γέλασαν τα πουλιά"

Κάτι τέτοιο εννοούσα....  ;)

 

Δεν ξέρω (και δεν μ' ενδιαφέρει) αν είναι δημοτικό τραγούδι. Εκείνο που ξέρω είναι ότι αυτό που άκουσα μ' άρεσε πολύ.

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Αμα ήταν κομμάτι ροκ που το γνώριζες θα είχες κάνει ολόκληρη ανάλυση στη προσέγγιση. ;)

Και οι στίχοι και η μελωδία και ο ρυθμός προϋπήρχαν.

Απλώς το φέραμε πιο ροκοηλεκτρικά....

Και πάλι να πω ότι δεν με ξετρελλαίνει δεν με χαλάει και την θεωρώ μάλλον θετική προσπάθεια.

Τα τεχνικά τα γνωρίζετε καλύτερα από μένα...

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την αποψη πως ολοι πρεπει να πειραματιστουμε και να αφτοσχεδιασουμε στη παραδοσιακη μας μουσικη,με σεβασμο παντα!!!Αφου αυτη ειναι η μουσικη μας.κοιταξτε γυρο σας, "ολοι" παιζουν τη δικη τους παραδοση.Ειμαστε απο τους λιγους λαους που την εχουμε αφησει στη μοιρα της και μονο την αναπαραγουμε.

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γρουπ πιστευουμε οτι η παραδοση της Ελλαδας και γενικοτερα των Βαλκανιων ειναι ενας θυσαυρος.Μια απο τις βασικοτερες ιδεες στην μουσικη μας ειναι ακριβως η διανθηση η αν θελετε η διαφορετικη αποδοση καποιων φολκλορικων κοματιων ειτε προκειται για Ελληνικα ειτε για Βουλγαρικα.

Επισης συνθετουμε και με αυτη την προσεγγιση,σε ελληνικο και βουλγαρικο στιχο.

Οπως προανεφερα,το κοματι υπαρχει.εμεις δωσαμε την δικη μας εκδοχη.Βεβαια θελω να τονισω οτι η μελωδικη γραμμη της φωνης ΔΕΝ υπαρχει.Ειναι δικη μας.

Τωρα οσον αφορα στο Video απο το youtube θελω να πω οτι εκει το κομματι εμφανιζεται ως τραγουδι της ταβλας,μαλλον αμμετρο με διαφορα στολιδια.

Σιγουρα ειναι η original πλευρα αλλα δεν νομιζω οτι δεν πρεπει να επεμβαινουμε στο δημοτικο τραγουδι.Εξαλλου,οπως ειπε και ο φιλος πριν,πολλοι λαοι ασχολουνται με την παραδοση τους και εμεις την εχουμε αφησει απλα στην τυχη της.

ΔΕΝ αποζητω χειροκροτηματα,ευχαριστω για τις επισημανσεις,απλα δειχνω την δουλεια των AMALGAMA και θα με ενδιεφερε να ρωτησω κατι:

ΘΑ ΕΡΧΟΣΑΣΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΤΕ?

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΓΚΡΟΥΠ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ?(δεν μας ενδιαφερει η καριερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, με ένα πιο δεμένο και "ψαγμένο" rythm section, θα ερχόμουν ΚΑΡΦΩΤΟΣ  ;D

 

Όχι ότι δε θα έσκαγα τώρα, απλά χωρίς το... κάρφωμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός "μισεί το δημοτικό τραγούδι"; Να πάει να το κοιτάξει αμέσως!!!

 

Εγώ που έχω απλώς

μια απέχθεια προς το δημοτικό τραγούδι

να το κοιτάξω κι εγώ; Επίσης, έχω απέχθεια προς τους αγενείς ταξιτζήδες και τη φασολάδα. Αυτά είναι σημαντικά γιατρέ μου; :D :D :D

 

Φίλε μου, αυτό που λένε για την κολοκυθόπιττα το ξέρεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα παραδοσιακά προτιμώ να τα ακούω στην αυθεντική τους μορφή ,δύσκολο μεν στις μέρες μας ,αλλά δυνατό αν ψάξεις

Η προσπάθεια παρότι ξεφεύγει από τα γούστα μου-περί παραδοσιακών -μου αρέσει γιατί πάνω απ όλα δείχνετε σεβασμό ,αλλά και επειδή θεωρώ ότι είναι και καλοπαιγμένο . Εγώ προσωπικά στη μία ακρόαση που έκανα δε βρήκα ψεγάδια ,εντυπωσιάστικα δε από το γεγονός της ηχογράφησης της ντραμ από 1 μικρόφωνο

Θεωρώ δε πως η ριθμ ΄σεξιον έχει επιτελέσει άψογα το καθήκον της παίζωντας αεράτα το τραγούδι έτσι όπως κατά τη γνώμη μου έπρεπε

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου