Προς το περιεχόμενο

Μινόρε / Ματζόρε Πεντατονική με Blues Note


S3nTiNeL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και με μπέρδεψες :) Τα περίμενα λίγο πιο απλά τα πράγματα.

Αλλά όπως και στην αρχή με τις πεντατονικές δεν ήξερα που πάνε τα 4 και αργότερα κάποια πράγματα γίνανε ξεκάθαρα, κάποια στιγμη πιστεύω θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και πάνω σε αυτά που είπες.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γι αυτο σου προτεινα να παιξεις τις αντιστοιχες πεντατονικες των modes δηλαδη πχ την dorian  πεντατονικη η οποια  περιεχει διαφορετικες  νοτες απο την μινορε πεντατονικη.

to pallikari einai arxarios kai rotaei gia tin pentatoniki kai esy oxi mono den ton boithas gia auto alla tou les gia modeskai ton mperdeueis alla den ftanei auto tou les kai mia klimaka pou den iparxei kan!dorian pentatoniki...ti tipo exei auti?1 b3 4 5 6 b7?ELEOS!!!

lipon file..auto pou kaneis einai na pareis tin Am pentatoniki na pareis tis notes tis kai na tin paixeis apo oles tis bathmides tis...auta einai ta modes tin C pentatonikis...I blues den einai alli apo tin Am me tin prosegkisi ap tin tetarti bathmida sti pempti...Diladi apo C Tha paixeis C D E G A...m autes tis notes tha breis kai tis alles...

sorry gia ta greeklish alla ta xei paixei to pc....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) 1 2 b3 5 b7

Σύμφωνα με αυτά που λέει ο παρακάτω. Εγώ δεν ξέρω, δεν έχω πάει ωδείο... :) :) :)

 

http://instructional1.calstatela.edu/rlemos/Pentatonic%20Course%20Prop%20folder/Dorian%20Pentatonic%20Scale.pdf

 

Χαλαρώνουμε τώρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) 1 2 b3 5 b7

Σύμφωνα με αυτά που λέει ο παρακάτω. Εγώ δεν ξέρω, δεν έχω πάει ωδείο... :) :) :)

 

http://instructional1.calstatela.edu/rlemos/Pentatonic%20Course%20Prop%20folder/Dorian%20Pentatonic%20Scale.pdf

 

Χαλαρώνουμε τώρα...

Otan les dorikos ennoeis mia minore klimaka me xaraktiristiki bathmida tin 6 kathari....

auto pou grafei o tipas einai o deuteros tropos mias mantzore pentatonikis...i

me tin idia logiki o mixolidios b9 b13 onomazetai frigian dominant ;D ;D ;D

paidia den grafw allo tha me brizei o admin :D :D

elpizw na boithisa

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to pallikari einai arxarios kai rotaei gia tin pentatoniki kai esy oxi mono den ton boithas gia auto alla tou les gia modeskai ton mperdeueis alla den ftanei auto tou les kai mia klimaka pou den iparxei kan!dorian pentatoniki...ti tipo exei auti?1 b3 4 5 6 b7?ELEOS!!!

lipon file..auto pou kaneis einai na pareis tin Am pentatoniki na pareis tis notes tis kai na tin paixeis apo oles tis bathmides tis...auta einai ta modes tin C pentatonikis...I blues den einai alli apo tin Am me tin prosegkisi ap tin tetarti bathmida sti pempti...Diladi apo C Tha paixeis C D E G A...m autes tis notes tha breis kai tis alles...

sorry gia ta greeklish alla ta xei paixei to pc....

Φιλε καταρχας αν μπορεις γραφε  με ελληνικους  χαρακτηρες .Δεν συνηθιζω να γραφω πραγματα που δεν ξερω και βεβαια υπαρχει dorian πεντατονικη και  ειναι d-e-f-a-c οπως υπαρχει για ολα  τα modes ακομα και για τις κλιμακες της αρμονικης μινορε οπως και των jazz κλιμακων και αν θελεις  σε παραπεμπω σε βιβλιογραφια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια υπαρχει dorian πεντατονικη και   ειναι d-e-f-a-c

??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) 1 2 b3 5 b7

Σύμφωνα με αυτά που λέει ο παρακάτω. Εγώ δεν ξέρω, δεν έχω πάει ωδείο... :) :) :)

 

http://instructional1.calstatela.edu/rlemos/Pentatonic%20Course%20Prop%20folder/Dorian%20Pentatonic%20Scale.pdf

 

Χαλαρώνουμε τώρα...

Αυτος ακριβως ειναι ο τυπος και το βιβλιο  του dr. Ronald Lemos jazz guitar soloing concepts a pentatonic modal approach to improvisation το εχω στα χερια μου αρκετο καιρο τωρα και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον ενδιαφερεται να μελετησει πεντατονικες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάζοντας το κεφάλαιο του link, δεν θα το έβλεπα σαν πεντατονική. Απλά σαν μια προσπάθεια να ερμηνευτεί κάπως θεωρητικά ένα συχνό αρπέτζιο. Σίγουρα στην "κλασσική" θεωρία δεν υπάρχει, αλλά αυτό δεν σταματάει την εξέλιξη βέβαια! Θα ήθελα να μάθω όμως αν υπάρχουν και άλλοι που υποστηρίζουν οτι αυτό είναι πεντατονική. και πραγματικά θα ήθελα δεν κοροϊδεύω, αν έχεις κανένα link βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) 1 2 b3 5 b7

Σύμφωνα με αυτά που λέει ο παρακάτω. Εγώ δεν ξέρω, δεν έχω πάει ωδείο... :) :) :)

 

http://instructional1.calstatela.edu/rlemos/Pentatonic%20Course%20Prop%20folder/Dorian%20Pentatonic%20Scale.pdf

 

 

Δηλαδη τωρα στα ωδεια διδασκουν πεντατονικες?Βρε πως αλλαζουν οι καιροι ;D

 

On topic αφου μαθεις καλα τισ πεντατονικες σ ολεσ τις θεσεις, μετα μαθε τις αντιστιχες επτατονες, και αργοτερα προχωρα με τα αρπετζια, ξεκινωντας απο τα τριφωνα, μετα τετραφωνα κλπ κλπ.Και μην ξεχνας οτι ενα σολο ακομα και πιο απλο μπορει να ακουγεται υπεροχο αρκει να ειναι ρυθμικο.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάζοντας το κεφάλαιο του link, δεν θα το έβλεπα σαν πεντατονική. Απλά σαν μια προσπάθεια να ερμηνευτεί κάπως θεωρητικά ένα συχνό αρπέτζιο. Σίγουρα στην "κλασσική" θεωρία δεν υπάρχει, αλλά αυτό δεν σταματάει την εξέλιξη βέβαια! Θα ήθελα να μάθω όμως αν υπάρχουν και άλλοι που υποστηρίζουν οτι αυτό είναι πεντατονική. και πραγματικά θα ήθελα δεν κοροϊδεύω, αν έχεις κανένα link βάλε.

Me alla logia file panosprog exeis mperdepsei ta auga me ta pasxalia...o rayDtutto dikaiologeite...den exei paei odeio oute paizei progressive ;D

Paidia den thelw na ginomai kaustikos kai eirwnas alla eleos...I imamitheia einai xeiroteri tis amatheias...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου