Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρα πολυ ωραια η συμβολη σου στο ολο project κληρονομε.

 

 

Να πω την αληθεια, σκεφτομουν τον τελευταιο καιρο να "σχεδιασω" ενα απλο fuzz-ovd και να το ποσταρω εδω πανω...σκεφτομαι κατι βασισμενο στο noiz ovd αλλα με μερικα extras απο αλλα γνωστα σχεδια thrown in...

 

Δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο αυτο τον καιρο...αλλα αν το θελετε και οι υπολοιποι, θα επιχειρησω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ odis.  :) Και ανέβασε πράμα να παίρνουμε ιδέες! Από λίγο να συνεισφέρετε οι γνωρίζοντες, θα βρεθούμε με μπουτίκ-βίντατζ-άναλογκ μουλτι-πένταλ στο τέλος...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετοιμο!

 

το βιντεο θα πάει και σε ξεχωριστο θέμα στο testing one two για περεταιρω συζητηση

 

λέω τα προφανη, δεν ειχα προετοιμασει κάτι απλά έπαιζα. βάλτε το δυνατα για να ακουτε τους ήχους απο τα switch

 

το lead καναλι έχει διοδους γερμανιου

το crunch εχει 2 κοκκινα led

 

δε ξέρω γιατι δε το βγαζει σε high quality, ελπιζω πιο μετα να βγει, οταν ολοκληρωθει η επεξεργασια

 

έβαλα τον ενισχυτη σχετικα χαμηλα γιατι φοβόμουν μην "ανοιγει" ο κομπρεσσορας της καμερας και μου χαλασει τον ηχο, αλλά καθομαι κοντα στη καμερα και παιρνει λιγακι την πενα μου, αγνοηστε την ;D

 

κάνω αρκετά λάθη, αλλά εντάξει πιστευω κάποιος καταλαβαινει τις δυνατοτητες του πεταλιου!

 

και το σημαντικότερο: γραφτηκε με την SCHECTER C-1 CLASSIC μου ;D

 

 

edit: ο ηχος δεν ητανε καλός και ετσι το ξαναανεβασα με τον καλυτερο δυνατο ήχο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοον...

 

Γιά όσους δυσκολεύονται, έκανα μιά προσπάθεια και το αποτέλεσμα είναι ο

 

 

ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΝΟΙΖ OVERDRIVE ΣΕ VERO ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

 

 

 

1. Κόβουμε το veroboard σύμφωνα με το layout (εικ. 1) ώστε να έχει 5 λουρίδες (παριστάνονται με τα γράμματα a έως e) x 10 οφέλημες τρύπες (παριστάνονται με τούς αριθμούς 1 έως 10). Το veroboard το πριονίζουμε πέρα-πέρα με ένα μαχαιράκι πάνω στις τρύπες από την μη-χαλκιωμένη πλευρά τής πλακέτας και μετά το τσακίζουμε με τρόπο ώστε η οξεία γωνία να γίνει από την πριονισμένη, μη-χαλκιωμένη πλευρά. (εικ. 2) Προσοχή να μην αφήσουμε λιγότερες ωφέλημες τρύπες απ' ό,τι χρειάζεται! Περισσότερες ας είναι, δεν πειράζει.

 

2. Μετά κάνουμε τα κοψίματα στις λουρίδες. Στο παρόν layout υπάρχουν 2 και συμβολίζονται με ένα καφετί περιγράμματος λευκό τετράγωνο με μιά βούλα μέσα [.], στις θέσεις a4 και d6. Βρίσκουμε την τρύπα στην κενή (μη-χαλκιωμένη) πρευρά τής πλακέτας, βάζουμε ένα συρματάκι ή στυλό κλπ στην τρύπα γιά να μην τη χάσουμε και γυρνάμε την πλακέτα από τη χαλκιωμένη πλευρά. Κατόπιν περιστρέφουμε τη μύτη ενός μαχαιριού στην τρύπα ώστε να κόψουμε εντελώς τη χάλκινη λουρίδα. (εικ. 4). Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία γιά τη θέση d6 μετρώντας πάντα στην κενή πλευρά και τρυπώντας στην χαλκιωμένη. Στο τέλος η χαλκιωμένη πλευρά πρέπει να μοιάζει έτσι: (εικ.5)

 

Τα κοψιματα αυτα στις 2 τρυπες γιατι τα κανουμε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοψιματα αυτα στις 2 τρυπες γιατι τα κανουμε????

 

Κόβουν το κύκλωμα εκεί και έτσι δε συνδέονται μεταξύ τους τα εξαρτήματα που είναι δεξιά και αριστερά από τις τρύπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εκανα την παραγγελια μου απο το Banzai και περιμενω με ανυπομονισια να ξεκινησω την κατασκευη!

Ποσο καιρο θα κανει περιπου να ερθει? Καμια βδομαδουλα?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις μου ηρθε mail απο το Banzai οτι εστειλαν την παραγγελια αλλα δεν ειχαν το καλαι και θα μου το στειλουν μετα ξεχωριστα με δικα τους εξοδα.

 

Γιατι δεν εστειλαν ενα μαιλ πιο πριν να μου το πουν να παραγγειλω καποιο αλλο? ΓΙΑΤΙ?

Μεχρι να παει αυτο που θα παραγγειλουν απο taiwan γερμανια και απο κει Ελλαδα καικαμε... :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το συνηθίζουν στο Banzai αυτό! Δεν έχω κάνει παραγγελία χωρίς να υπάρχει backorder. Και για πράγματα τα οποία τα χρειαζόμουν άμεσα!

 

Αλλά μην στεναχωριέσαι.... θες να σου στείλω λίγο καλάϊ?!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε παιδιά, για όνομα....

Για καλάι μιλάμε.

Πήγαινε πάρτο από εδώ και πες τους να σου κάνουν πίστωση τη διαφορά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε δεν λεω παμφθηνο ειναι απλα οταν κανεις μια παραγγελια οτι και να παει στραβα ακομα και το πιο μικρο σε εκνευριζει. Γιατι να τρεχω μαρτιου να παρω καλαι ας πουμε?

Ξερεις δεν ειναι τα φραγκα, αλλα αν ελειπε κατι πιο σημαντικο?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου