Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Το βουητο ειναι οπως κανει ο ενισχυτης οταν βαζεις ενα distortion πεταλακι. Οχι κατι φοβερο.

Απλα ακουω μονο αυτο κ απο τη κιθαρα τιποτα.

Δυστυχως δεν υπαρχει χρονος ν ανεβει φωτο τωρα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θ ανεβασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

6. Μετά κάνουμε τίς συνδέσεις τών jacks, ποτενσιόμετρου, μπαταρίας, διακόπτη κατά τάς γραφάς τού guru Toneless και είμαστε έτοιμοι!

 

 

Προτού κάνω καμιά μεγάλη βλακεία, τα jacks με το καλώδιο θα πρέπει να κολλήσω το καλώδιο πάνω τους με το κολλητήρι ή αρκει να τυλίξω από γύρω μια φορά το καλώδιο;

 

Η πλακέτα είναι έτοιμη επιτυχώς σε vero board (yay!). Φωτογραφίες δυστυχώς δεν γίνεται να βγάλω, αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται οπτικά τουλάχιστον καλό/ σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού κάνω καμιά μεγάλη βλακεία, τα jacks με το καλώδιο θα πρέπει να κολλήσω το καλώδιο πάνω τους με το κολλητήρι ή αρκει να τυλίξω από γύρω μια φορά το καλώδιο;

 

Η πλακέτα είναι έτοιμη επιτυχώς σε vero board (yay!). Φωτογραφίες δυστυχώς δεν γίνεται να βγάλω, αλλά το αποτέλεσμα φαίνεται οπτικά τουλάχιστον καλό/ σωστό.

ετσι την πατησα κ γω ;D

 

κολλα τα κολλα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι την πατησα κ γω ;D

 

Ευσεβείς πόθοι φυσικά να δουλεύει κανονικά με τη μια, αλλά θα ομολογήσω ότι το ήλπιζα :P

 

Αρχικά με το που το συνέδεσα έβγαζε πάρα πολύ θόρυβο και κανένα σήμα από το μπάσο, και θυμήθηκα μετά ότι δεν είχα γειώσει input. Το έκανα επιτόπου. Ο θόρυβος κόπηκε με τη μια, αλλά συνεχίζω να μην έχω σήμα.

 

Ομολογώ πως μπορεί να έχουν πάει χιλια δυο στραβά. Ανεβάζω και μερικές εικόνες μήπως δείτε κάτι πολύ χοντρό γιατί εγώ ομολογουμένως όλα οκ μου φαίνονται :P

 

Πάντως σαν εγχείρημα δεν το βρήκα και τόσο εύκολο τελικά μιας και πολύ γρήγορα έχασα τη μπάλα του τι έχω συνδέσει με τι και επίσης το κολλητήρι μου μέχρι να πάρει μπρός μπορεί και να με τρέλαινε από τα νεύρα.

 

Το έχω βάλει μέσα σε ένα πλαστικό κουτί από φυστίκια.

 

DSC00639.thumb.JPG.9e41cc84d92acfb443aa3bd0d6c9c02e.JPG

DSC00640.thumb.JPG.8ca4d1ac4f9ea99cfd90c06cbddad660.JPG

DSC00643.thumb.JPG.e2fd2fea97fb73602fa0586f7a387780.JPG

DSC00645.thumb.JPG.e7206bd0e8c9d40479e1ff2dad7f8d74.JPG

DSC00646.thumb.JPG.4dc103eaf5dc6521b36bbb9d10f130e4.JPG

DSC00647.thumb.JPG.54660c3e1ac2cf74099ffe9121a282f0.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πλακετα σου δε μπορω να βγαλω ακρη :-[. Παντως μου φενεται οτι με το veroboard που διαλεξες, τα εχεις σκ@τωσει (σορρυ και για τη λεξη).

Θα σου προτεινα να παρεις απλη διατρητη πλακετα, που καθε τρυπουλα ειναι ανεξαρτητη απο τις αλλες, και να το ξανακανεις εκει.

 

Παντως, στα jacks, τα "ποδαρακια" με τις τρυπουλες, αντιστοιχουν στο tip και το ring του βυσματος. Αντι λοιπον να κολλησεις τα καλωδια του σηματος και της μπαταριας οπως τα εχεις τωρα, κοιτας πιο ποδι παει που, και τα κολλας οπως εχεις κανει με αυτο της γειωσης ;).

 

Και αμα βλεπω καλα, την γειωση της εισοδου, την εχεις βαλει μαζι με τη μπαταρια. Το σωστο ειναι στο sleeve του βυσματος. Ετσι οπως το εχεις εσυ, "ακυρωνεις" το "διακοπτη" της μπαταριας, οποτε θα τρωει ρευμα εχεις δεν εχεις καλωδιο στην εισοδο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πλακετα σου δε μπορω να βγαλω ακρη :-[. Παντως μου φενεται οτι με το veroboard που διαλεξες, τα εχεις σκ@τωσει (σορρυ και για τη λεξη).

 

Έκανα βλακεία κ τα έκανα στριμωγμένα οπότε μπορεί να έχουν πάει χίλια δυο στραβά. Έχω πάρει κ άλλη πλακέτα κ μάλλον θα το ξανακάνω σ αυτή γιατί είναι μπελαλίδικο το vero board.

 

Παντως, στα jacks, τα "ποδαρακια" με τις τρυπουλες, αντιστοιχουν στο tip και το ring του βυσματος. Αντι λοιπον να κολλησεις τα καλωδια του σηματος και της μπαταριας οπως τα εχεις τωρα, κοιτας πιο ποδι παει που, και τα κολλας οπως εχεις κανει με αυτο της γειωσης ;).

 

αχα... καλή φαση αυτό :S

 

Και αμα βλεπω καλα, την γειωση της εισοδου, την εχεις βαλει μαζι με τη μπαταρια. Το σωστο ειναι στο sleeve του βυσματος. Ετσι οπως το εχεις εσυ, "ακυρωνεις" το "διακοπτη" της μπαταριας, οποτε θα τρωει ρευμα εχεις δεν εχεις καλωδιο στην εισοδο.

 

ωχχχ....

oops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, πρεπει ολες οι γειωσεις σου να βρισκονται στο ιδιο σημειο ή να επικοινωνουν μεταξυ τους. ΟΛΕΣ.

 

Οταν εχεις μεταλλικο κουτι, οι γειωσεις (μαυρα καλωδια στο layout) στα 2 jacks επικοινωνουν μεταξυ τους μεσω του κουτιου. Σε πλαστικο κουτι, αυτη την ενωση θα πρεπει να την κανεις εσυ. Οποτε οταν χρησιμοποιεις τετοιο κουτι, στο σχεδιο να προσθετεις και ενα καλωδιο που παει απο τη γειωση του ενος jack, στη γειωση του αλλου jack.

 

Aυτο σαν γενικη πληροφορια, αν δω κατι στις εικονες σου θα ξαναποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστροφή...

Έφτιαξα καινουρια πλακέτα, πάνω σε συμβατική διατρητή πλακέτα τώρα, όχι vero board, όπως θα δείτε και στις εικόνες.

Εφτιαξα τις γειώσεις μου και τις έβαλα όλες μαζί όλα καλά κ ωραία...

 

Το od συνεχίζει να μη βγάζει σήμα :/

 

Αν πατήσω το switch ακούγεται σα να συνδέεις ή αποσυνδέεις κάτι.

 

Θεωρητικά έχω κάνει ότι είδα στο schematic, αλλά δε ξέρω τι μπορεί να φταίει. Κακές κολλήσεις ; Πχ στο volume? Λείπει κάτι άλλο; Λάθος η πλακέτα;

 

Ότι εμπνευση καλοδεχούμενη :s

DSC00657.thumb.JPG.d8d9bfc6a32f698c477f8b91bce050f0.JPG

DSC00660.thumb.JPG.9b675938531de078b55fcf49c1321b44.JPG

DSC00653.thumb.JPG.7e62406d8484edd2024f84760b1926a7.JPG

DSC00658.thumb.JPG.a6719e925676582a9ec8064dd95d53cd.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ό,τι είδα στις φωτογραφίες σου, έχω την εντύπωση πως τις κολλήσεις τις έχεις κάνει σωστά.

το μόνο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι να έχεις πάρει ελαφρώς διαφορετικό τρανζιστορ, πολλές φορές στο μαγαζί σου δίνει παραπλήσιο το οποίο όμως πχ πρεπει να το βάλεις ανάποδα.

 

τί τρανζίστορ έχεις?

δες το datasheet του στο ιντερνετ και σιγουρέψου οτι το έχεις συνδέσει σωστά.

 

μια προσωπική φοβία που δε ξέρω αν ισχύει:

επειδή στο ποδαράκι του τρανζιστορ απο το οποίο παιρνει ενέργεια βλέπω πολύ καλάι, αναρωτιέμαι αν είχες το κολλητήρι πολλή ωρα και το παραζέστανες..

αλήθεια, γίνεται να χαλάσεις ένα εξάρτημα αν το παραζεστάνεις? ποια απο τα components ειναι πιο ευαίσθητα?

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου