Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με το μονόκλωνο τι πρόβλημα υπάρχει;

Επειδή στο αρχικό άρθρο νομίζω το πρότεινες το προτίμησα κ εγώ κατευθείαν.

 

Παρεπιπτόντως, όταν είναι κλειστό το πετάλι πάλι το σήμα μου μειώνεται σημαντικά. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά πολλές φορές, το πάχος που προμηθευονται αρκετά καταστήματα είναι μεγάλο και δύσκολο στη χρήση του.

Επίσης, κόβετε πιο εύκολα σε σχέση με ενα πολύκλωνο καλώδιο.

 

Όχι, δεν πρέπει να μειώνετε το σήμα, εκτός και αν το ποτενσιόμετρο είναι σε πολύ χαμηλή θέση.

Τσέκαρε και τη μπαταρία σου...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρεπιπτόντως, όταν είναι κλειστό το πετάλι πάλι το σήμα μου μειώνεται σημαντικά. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Καθόλου. Εφόσον η συνδεσμολογία στο dpdt είναι true bypass, θα έπρεπε όταν είναι off το πετάλι να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ένταση με αυτή που θα είχες αν δεν υπήρχε καθόλου το πετάλι (κατευθείαν στον ενισχυτή δηλαδή)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πάλι update. Ήταν θέμα μπαταρίας :D

 

Δουλεύει κανονικά κ η παραμόρφωση είχε πλάκα! :D :D

Thanks again :D

 

Όταν το έχω κλειστό βγάζει αρκετό θόρυβο υποθέτω κάποια γείωση έχω κακοκολλημένη, θα τις ξαναελέγξω το συντομότερο!

 

Κ ξανά ευχαριστώ ήταν δύσκολο τελικά αλλά αφού το έκανα να δουλέψει χαίρομαι :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν, είπα να μελετήσω το κυκλωματάκι μέσω εξομοίωσης. Αυτό που βρήκα είναι ότι και χωρίς τις διόδους, το τρανζίστορ έχει αρκετή ανάδραση (η αντίσταση 560Ω) ώστε να παραμορφώνει μόνο του. Και μάλιστα ασύμμετρα...

 

Άρα πρώτο mod: αφαιρούμε τις διόδους και βάζουμε στη θέση της 560Ω αντίστασης ένα ποτενσιόμετρο 10kΩ (μεσαίο ποδαράκι και ένα οποιοδήποτε από τα ακριανά) για ρύθμιση gain. Έχουμε λοιπόν ένα booster, που ανάλογα τη θέση του ποτενσιομέτρου θα δίνει από εντελώς καθαρό σήμα μέχρι τρελό distortion (ή ακόμα και fuzz με πολύ ringing και overtones με ένα BC547 transistor - πειραματιστείτε!).

 

Συγκεκριμένα (σύμφωνα με τη εξομοίωση) γυρνώντας το ποτενσιόμετρο αυξάνουμε την ένταση του σήματος μέχρι και 5 φορές (περίπου στο 1/3 της διαδρομής του) χωρίς όμως να το παραμορφώσουμε (άρα απλό booster). Συνεχίζοντας να το γυρνάμε παραπέρα, αρχίζει και ψαλιδίζει η μία ημιπερίοδος (ασύμμετρα) μέχρι που φτάνει να τετραγωνίσει εντελώς και να εμφανιστεί και ringing με ορισμένα transistor (με το BC547 πχ είδα overtones σε αρκετά υψηλή συχνότητα, περίπου 5-6πλάσια της τονικής).

 

Δεύτερο mod: ακόμα και με τις διόδους στη θέση τους, βάζοντας το παραπάνω ποτενσιόμετρο στη θέση της 560Ω θα μας δώσει πολύ ωραίες στρογγυλεμένες/compressed άκρες στο σήμα όταν το ποτενσιόμετρο είναι στην "καθαρή" περιοχή του, που μοιάζουν αρκετά με το "στρογγύλεμα" της λυχνίας, άρα μπορούμε να το ονομάσουμε "overdrive". Mπορούμε λοιπόν να βάλουμε ένα διακοπτάκι ώστε να μπορούμε να συνδέουμε κατά βούληση τις διόδους στο κύκλωμα ή όχι.

 

Τρίτο mod: μπορούμε, αντί για διακοπτάκι στις διόδους, να βάλουμε μεταγωγέα και να επιλέγουμε διάφορους κλάδους διόδων: πχ αυτές τις δύο ή έναν κλάδο με LED ή έναν άλλο κλάδο με περισσότερες διόδους σε σειρά κλπ. The sky's the limit...

 

Και αρκετά άλλα, αλλά μάλλον καλύτερα είναι να τα παραθέσω και με σαφή σχέδια συνδεσμολογίας - σε κάποιο επόμενο ποστ, εφόσον υπάρχει και ενδιαφέρον.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια...

Καταρχας συγχαρητηρια στον Mr Toneless για το ολο εγχειρημα(και που με εβαλες κ εμενα στο τριπακι του DIY με τα πεταλια και ηδη εχει ανοιχτει και το Wah, δε μου φταναν οι κιθαρες...χαχα  :P)

Λοιπον,

Εχοντας διαβασει το αρθρο και καμποσα ποστ απο το θρεντ ειπα να κανω κ εγω μια προσπαθεια για το od οπως ειναι στο αρχικo αρθρο, σαν πρωτο βημα...

Δεν μπορω να πω οτι στεφθηκε και με απολυτη επιτυχια...

 

Αρχικα να πω οτι διοδους βρηκα τις 1Ν4002 που απ'οτι ειδα στο ιντερνετ εχουν τα διπλασια reverse voltage (χωρις να ειμαι και πολυ σιγουρος για το τι σημαινει αυτο... ;D :P)

Στο bypass mode ολα οκ δουλευει κανονικα, αλλα οταν ενεργοποιω το πεταλι, κοβει πολλη ενταση... :-\

Και φτανει την ενταση του ενισχυτη περιπου εκει που τερματιζει το pot...

Και επισης, αν παιξω στις μπασες χορδες, η γενικα 2 χορδες μαζι, συγχορδιες κτλ ακουω ενα "pop" να το πω, μπουκωμα να το πω...

Αν δεν το περιεγραψα καλα πειτε μου να δωσω οσο μπορω κ αλλες λεπτομερειες...

 

Παιζει να φταιει το pot? παιζει να φταιει το 8' ηχειο του καημενουλη του Drive :P?

Τι παιζει να φταιει?

Αν και θελω να κανω και μια δοκιμη με καινουρια μπαταρια, διοτι τωρα χρησιμοποιησα μια που ειχα προχειρη...

 

Αλλα δωστε κανα hint ρε παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα να πω οτι διοδους βρηκα τις 1Ν4002 που απ'οτι ειδα στο ιντερνετ εχουν τα διπλασια reverse voltage (χωρις να ειμαι και πολυ σιγουρος για το τι σημαινει αυτο... ;D :P)

 

χωρις κι εγώ να είμαι εκατο τα εκατό σίγουρος, έχω την αίσθηση οτι σημαίνει την μέγιστη ανάποδη πολικότητα στην οποία μπορείς να βαλεις την δίοδο χωρις να περνάει ρεύμα.

 

Η δίοδος αυτό κάνει, έχει τη δυνατότητα να άγει ρεύμα μόνο προς τη μία πλευρα. Αν την βάλεις σε ανάποδη πολικότητα (πρακτικά προσπαθησεις να τη διαρεύσεις με ρεύμα ανάποδα απο την πλευρά που άγει) μεγαλύτερη του reverse voltage, μάλλον θα χαλάσει

 

ελπίζω να μη λέω ό,τι να'ναι

 

αρχικά για το πρόβλημά σου, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις διοδους leds, θα εχεις μεγαλύτερη ένταση έτσι, αν και θα πέσει το drive.

αυτό το pop που λες μπορεί να ειναι φυσιολογικό και να οφείλεται στην επιλογή διόδων, δηλαδή ίσως είναι θέμα του clipping stage του πεταλιού, οπότε αλλάζοντας τις τωρινες σου διόδους με leds, θα βγάλεις ένα καλό συμπέρασμα για το αν το "pop/μπουκωμα" παραμένει.

 

 

δες και ένα βιντεο που έχω ανεβάσει παραπάνω για να ακούσεις -οσο γινεται- τις led

 

 

καλή επιτυχία! ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε Ηρακλη

Ειδα το βιντεο σου, απλως ειχα διαβασει καπου στο thread οτι καποια pot ισως ειναι χαλασμενα κτλ με την αγορα τους, λογω φθηνης ποιοτητας κατασκευης...

Συγκεκριμενα τα παιδια συζητουσαν  για τα ποτενσιομετρα που μποορεις να βρεις στην αγορα της θεσσαλονικης και γι' αυτο το λογο λεω μηπως φταιει το ποτενσιομετρο... :-\

Θα δανειστω καποια απο αυτες τις μερες ενα πολυμετρο απο καποιον φιλο να δω τι παιζει με το ποτ, αλλα ειπα να ακουσω και καμια πιο εμπειρη γνωμη.... ;D

Καποια αλλη αποψη επι του θεματος εχουμε...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποτενσιομετρο που έχεις επηρρεάζει το βολιουμ.

αν το αφήσεις ακούνητο σε μια θέση, θεωρητικά δεν μπορεί να επηρρεάσει το κύκλωμά σου παραπέρα.

 

αν το ποτ δεν είναι καλό, συνηθως κάνει χρατς-χρουτς όταν το κουνάς, ή στη μια απο τις ακραίες θέσεις κάνει βόμβο.

 

μάλλον η επιλογή των διόδων είναι "ψόφια".

 

 

τώρα που το σκέφτομαι, ίσως το ποτενσιόμετρο δεν "τερματίζει". Δοκίμασε να ενώσεις τα 2 ποδαράκια του, το μεσαίο και εκείνο που πάει στις διόδους (όχι το άλλο που πάει στη γείωση) ακουμπώντας κάτι μεταλλικό, και δες αν θα αυξηθεί η ένταση καθόλου.

 

αν δεν αλλάξει καθόλου, τότε λογικά δε φταίει το ποτ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη το εχω βγαλει απο το κυκλωμα για να το τεσταρω με πολυμετρο...

Θα το τσεκαρω αυριο και θα σου πω...

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου