Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χχχμμμ προβλημα nο1

οι πυκνωτες που βρηκα ειναι ζευγαρια των

2 Χ 22μf

2 Χ 2.2μf

2 Χ 0.47μf

λεω να δοκιμασω με τους 0,47 που ειναι κ πιο κοντα στο 0,22 που προτεινεται στον οδηγο να δω τι θα βγει ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα για περισσοτερο gain μπορεις να βαλεις διοδους γερμανιου η schottky εαν βρεις !

 

Διορθωνω, με διοδους γερμανιου θα παρεις ΛΙΓΟΤΕΡΟ gain, θα ψαλιδισουν το σημα σου λιγοτερο.

Παρε οτι βρεις και ανακατεψε τα...η 1N4148 ειναι ισως η πιο κλασσικη διοδος σε πασης φυσεως ηλεκτρονικα. Στο noiz ovd δινει πολυ ωραιο αποτελεσμα, προσωπικα μου αρεσε παραπανω απο αλλες silicon οπως η 4001. Αν θα πας για symmetric silicon την προτεινω...αλλα και σε mix n match με αλλες ειναι καλη επιλογη.

 

 

λεω να δοκιμασω με τους 0,47 που ειναι κ πιο κοντα στο 0,22 που προτεινεται στον οδηγο να δω τι θα βγει ::)

 

Καλα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τις 1Ν4148 αφου μονο αυτες ειχε στο μαγαζι που πηγα.

εχω αρχισει κ το φτιαχνω αλλα οι πυκνωτες μου δεν ειναι σαν τους πορτοκαλι στις φωτο αλλα μπλε στρογγυλοι (ηλεκτρολυτικοι) κ λογικα θα πρεπει να προσεξω με τα - κ + ε? ή δε θα δουλεψει να μην το κανω καθολου κ να ψαξω τους πορτοκαλι απο αυριο?

 

offtopic: χχμμ ειμαι τει ηλεκτρονικης υποτιθεται εγω 7 εξαμηνο κιολας :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δουλέυουν αλλά καλό θα ήταν να κάνεις μια γύρα να βρείς απλά πυκνωτάκια για να κρατήσεις όσο περισσότερο πιο απλή γίνετε, την όλη κατασκευή...

 

Να περιμένω photos άμεσα;  :D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλέυουν αλλά καλό θα ήταν να κάνεις μια γύρα να βρείς απλά πυκνωτάκια για να κρατήσεις όσο περισσότερο πιο απλή γίνετε, την όλη κατασκευή...

 

Να περιμένω photos άμεσα;  :D

 

photos απο αυριο γιατι δεν εχω καλωδιο για το κινητο, τα πλην 8α ειναι προς το μαυρο καλωδιο οπως το σκεφτομαι βαση σχηματος απο σελ 17

αρχιζω με αυτα δε μπορω να περιμενω μεχρι αυριο ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διαφορετικα υλικα μου ειναι η μια αντισταση που ειναι 2.7Μ αντι για 2.2Μ

το διακοπτακι που ειναι μεν με 6 ποδαρακια αλλα δε ξερω αν ειναι το ιδιο με το dpdt στη λειτουργια του

κ οι πυκνωτες μου που γραφουν ενα σκετο 2.2 αν κ αυτος που ειχε το μαγαζι μου ειπε οτι ειναι  0.22μf οσο πρεπει δηλαδη απλα το γραφουν σε pico ή κατι τετοιο αντi για μF...

 

χωρις μπαταρια δουλευει στη μια θεση ο διακοπτης στη αλλη δε βγαινει καθολου ηχος

βαζοντας τη μπαταρια δεν υπαρχει κανενας ηχος ::)

 

αυριο παω να παρω τα υλικα απο την αρχη σε αλλο μαγαζι μπας κ βρω τα σωστα να ξερω οτι δε φταινε αυτα τουλαχιστον...

 

 

http://yfrog.com/htp07041020510001j

http://yfrog.com/7dp07041020540001j

αν δειτε κ κανενα λαθος πειτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές σου είναι σίγουρα λάθος, αυτές οι "φακές" όπως τις λένε, ζήτημα να φτάνουν το 0.1μF

 

Aν όντως γράφουν 2.2 επάνω, είναι 2.2pF - δηλαδή 100.000 φορές μικρότερος απο τον 0.22μF που χρειάζεσαι... πάρε σωστά υλικά και φτου κι από την αρχή...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές σου είναι σίγουρα λάθος, αυτές οι "φακές" όπως τις λένε, ζήτημα να φτάνουν το 0.1μF

 

Aν όντως γράφουν 2.2 επάνω, είναι 2.2pF - δηλαδή 100.000 φορές μικρότερος απο τον 0.22μF που χρειάζεσαι... πάρε σωστά υλικά και φτου κι από την αρχή...

 

2.2 σκετο γραφουν

ναι εεε??

φτου το κερατα!ααα που να το παρει η οργη >:(

αυριο παμε παλι απο την αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου