Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μεγειά το πετάλι! ;)

Ευχαριστώ!

Ασχετο, αλλα χρησιμοποιησες μονοκλωνα καλωδια???

Ναι! Και είναι και πολύ βολικά.

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!Ναι! Και είναι και πολύ βολικά.

 

Ναι τα ατιμα, αν και δεν τα προτιμω, μ'αρεσει που καθονται οπως τα λυγισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή δουλειά και υπομονή τελικά έφτιαξα

τον Orange Squeezer (Naranjito) compressor μου.

 

Πολύ καλή δουλειά...  8)

Θα το ξανακοιτάξω με την ηρεμία μου και λίγο αργότερα αλλά φαίνετε μια χαρά η συνδεσμολογία για αυτό που θες να κάνεις.

 

Υγ. Ακόμη δεν έχω αξιωθεί να πάρω ενα κολωνάτο δράπανο, πές μου ότι φόρμαρες μόνος σου και το κουτί.  ;) ...όσο για το orange squeezer ήταν χτύπημα κάτω απο τη μέση.  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ. Ακόμη δεν έχω αξιωθεί να πάρω ενα κολωνάτο δράπανο, πές μου ότι φόρμαρες μόνος σου και το κουτί. 

Και 'γω τα ίδια έλεγα αλλά τελικά αξιώθηκα (να πεις πως ήτανε και τπτ λεφτά...)

Κουτί; Κουτιά (6) θες να πεις... και ξεφορτώθηκα και τη λαμαρίνα που θα σκούριαζε!

Αλλιώς θα έπαιρνα inox!

Έχω και στράντζα! Πόσα σασί θες να φτιάξεις;

Αρνιά φουσκώνουμε;

 

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσπαθήσει κατά καιρούς να βρώ ενα ωραίο σχέδιο για κουτιά αλλά τίποτα.  ::)

 

Σκεφτόμουν κάτι φτιαγμένο σε 90 μοίρες -παρόμοιο με το δικό σου- και το μπροστινό μέρος φτιαγμένο σε ...κυλίνδρους. Περισσότερα με pm αν θες γιατί θα γεμίσουμε το topic με μηχανουργικές εργασίες.  ;D

 

Στράτζα δεν μου κάνει, δεν μου αρέσουν τα ορθογώνια κουτιά ούτα τα γνωστά χυτά της Hammond.  ::)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη 17 σελιδα που περιγραφονται τα υλικα δεν αναφερονται οι διοδοι μαλλν εκ παραδρομης, μπορει καποιος να μου πει τι διοδους να παρω κ πως τις ζηταω ???

θελω να το φτιαξω στην πιο απλη του εκδοχη δηλαδη αυτη στο διαγραμμα στη σελιδα 17 για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

=========

Οι δίοδοι D1, D2 καθορίζουν το χρώμα της παραμόρφωσης. Οι δίοδοι silicon που έχω επιλέξει αποτελούν μεγάλο κομμάτι ώστε το “The Noiz” να έχει "δεμένο" ήχο.

Δίοδοι γερμανίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πιο old school καταστάσεις. Επιπλέον, μπορούν να είναι matched για συμμετρική παραμόρφωση ή unmatched για assymetrical distortion, κάτι που προσωπικά –το τελευταίο- μου ακούγεται πολύ πιο ενδιαφέρον.

============

Γενικά για τις διόδους ισχύει ότι:

 

Silicon δίοδοι: Δεμένος, σφιχτός ήχος, ακριβής και με μεγάλη ένταση.

Germanium ή Sckotky δίοδοι: Ήχος που "ανοίγει", περισσότερο κομπρεσσαρισμένος από τα silicon, προσομοιάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά ενός παλιού λαμπάτου ενισχυτή με λίγες λυχνίες στην προενίσχυση, μικρή ένταση.

Leds: Ήχος περισσότερο crunch, λιγότερο κομπρεσσαρισμένος από τα υπόλοιπα και περισσότερο "μπουμ" στις μπάσες χορδές.

 

Π.χ. πιθανά ζευγάρια

1N4148-1N4148

1N4148-1N4001

1Ν4001-1Ν4001

1N4148-LED

LED-LED

1N4001-LED

1N34-1N4148

1N4001-1N34

=========

 

Αμέσως μετά από την απάντηση που διάβασες λέει και αυτά.

Εγώ έβαλα τις 1Ν4148.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για διοδους ζητα τες με το ονομα τους και ζητα τον τυπο 1Ν4148 silicon για ωραιο smooth και δυνατο ηχο σου τις προτεινω!Ακομα για περισσοτερο gain μπορεις να βαλεις διοδους γερμανιου η schottky εαν βρεις !

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω παιδια

να ρωτησω κ κατι ακομη το στερεοφωνικο jack γινεται μονοφωνικο αν του αφαιρεσεις το ενα σιδερακι οπως διαβασα καπου ή λεω χαζομαρες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου