Προς το περιεχόμενο

mini mac osx


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια και μιλάμε για MAC (για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα), πάρτε και αυτό:

 

 

 

Ερασιτέχνες κατάφεραν να τρέξουν Windows σε υπολογιστές Mac

 

Ένας χάκερ που διατηρεί την ανωνυμία του ανακηρύχθηκε νικητής σε ανεπίσημο διαγωνισμό για την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος Windows σε υπολογιστές Mac της Apple.

O διαγωνισμός, με έπαθλο 14.000 δολάρια, προκηρύχθηκε από τον λάτρη των Mac Κόλιν Νέντερκουρν, όταν η Apple παρουσίασε τα πρώτα μοντέλα της που βασίζονται σε επεξεργατές Intel.

Η μετάβαση στους επεξεργαστές που χρησιμοποιούνται και στα συστήματα Windows δημιούργησε σε πολλούς το ερώτημα αν οι νέοι Mac μπορούν να τρέξουν και λογισμικό της Microsoft.

Σύμφωνα με το CNet.com, ο διαγωνισμός τέλειωσε την Πέμπτη, όταν ένας χρήστης με το παρατσούκλι «narf» δημοσίευσε φωτογραφίες ενός iMac που φορτώνει τα Windows XP, μαζί με τις τεχνικές λεπτομέρειες και το λογισμικό για το εντυπωσιακό κατόρθωμα.

Το εγχείρημα ήταν δύσκολο, δεδομένου ότι οι Mac δεν χρησιμοποιούν το σύστημα BIOS στην εκκίνηση του λειτουργικού συστήματος.

Η Apple έχει δηλώσει ότι δεν θα λάβει μέτρα για να εμποδίσει την εγκατάσταση των Windows σε υπολογιστές της, ωστόσο απαγορεύει ρητά την εκτέλεση του δικού της λειτουργικού Mac OS X σε συστήματα τρίτων κατασκευαστών.

 

news.in.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas Sorry gia ta Greekglish alla den exo ellinika sto mac.

 

Mac os x version: 10.3.7

Proccesor: 1.42GHz PowerePC G4

Memory: 512 MB DDR SDRAM

 

Kano tipota me auta? :?:

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα για το θεμα σου καπου αλλού και πήρα αυτη την απαντηση:

 

<<Σε ένα 1.42 με 1GB μνήμη, 10 midi κανάλια και φορτωμένα 5-6 vst isntrument τα καταφέρνει μια χαρά.

Με audio channels δεν έχω δουλέψει ποτέ.>>

 

Βαλε και το Tiger 10.4, υπαρχει ενσωματωμενο το GarageBand που νομιιζω οτι θα σου αρεσει. Το χρησημοποιω και εγώ για pre production.

 

Ελληνικα υπαρχουν!!! κοιταξε στην ρυθμιση Keyboard kai international

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rockas:έχω και εγώ το minimac,πολύ ωραίο μηχανηματάκι αλλά είναι για άλλη φάση :να ακούς mp3,να σερφάρεις,κανα dvd κλπ.

 

αν έχεις λίγες απαιτήσεις,μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα με δύο προϋποθέσεις.

να βάλεις άλλη μια 512 μνήμη και να βάλεις ένα πιο γρήγορο σκληρό (7200 rpm).

κοίταξε μόνο αν το κάνεις να πάρεις κάποιον που να μη ζεσταίνεται και πολύ.

και γιατί δεν αναβαθμίζεις σε τίγρη?

 

γενικά o g4 είναι λίγο αρχαιολογία σαν επεξεργαστής αλλά αν δουλεύεις λίγα tracks (audio κυριως) δουλεύει μια χαρά.

 

ps:sorry aiolos ,δεν την είδα την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και το Tiger 10.4' date=' υπαρχει ενσωματωμενο το GarageBand που νομιιζω οτι θα σου αρεσει. Το χρησημοποιω και εγώ για pre production.

[/quote']

 

thnx φιλε, το GarageBand το εχω.

τωρα για να βαλω το Tiger 10.4 ειμαι λιγο ασχετος με τα mac και δεν νομιζω να το κανω προς το παρων.

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου