Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να γίνεις επαγγελματιας drummer;


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι

παιδια εγινε ενα λαθος με το 200000

μη με παιρνετε απο τα μουτρα

ειναι 20000 ωρες και το ειχα διαβασει σε ενα αρθρο .

Γιαννη μου εισαι εκτος θεματος.

Θεωρω οτι για να μπορεις να πεις οτι πραγματικα κατεχεις ενα οργανο..χρειαζεσαι τουλαχιστον 20 χρονια σκληρης δουλειας και μελετης.

Ενταξει Harilatron? ;D

Nosi..θεωρω οτι μπορεις να γινεις μουσικος με πρωινη δουλεια. Εγω εγινα..απλα μου πηρε λιγο παραπανω.

Και αν καταφερεις και γινεις και επαγγελματιας κρατωντας την πρωινη σου δουλεια..ακομα καλυτερα γιατι θα εχεις την πολυτελεια να επιλεγεις τις δουλειες σου αλλα και τους συνεργατες σου.

Ευχαριστω ολους που βγαλατε τα κομπιουτερακια σας

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

vagelism, συγχώρεσε την φαινομενικά άσχετη τοποθέτηση με τις 200.000 ώρες.

Απλά, στην εποχή μας (και εδώ και πολλά χρόνια) η επαγγελματική αποκατάσταση δεν συνδέεται άμεσα με τις σπουδές. Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα βρεις να πάρεις ένα καλό μεροκάματο ακόμα κι αν είσαι του πολυτεχνείου ή γιατρός.  Δεν θα ήθελα να μπουμε στη συζήτηση για το αν αυτό είναι σωστό ή άδικο, αλλά είναι η πραγματικότητα.

Υπό αυτή την έννοια, η διαπίστωση ότι μαθαίνοντας drums δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά δεν νομίζω ότι λέει κάτι καινούριο ή κάτι που δεν ξέρουμε όλοι.

Στους γονείς που σε ρώτάνε σχετικά, να τους λες να κουνάνε λίγο το κεφάλι τους γιατί δεν κάνει επαφή το βύσμα.  ;D

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πρέπει κανείς να κάνει πράγματα που αγαπάει γιατί σε αυτά γίνεται -τελικά- καλός. Και αν είσαι καλός στο είδος σου όλα γίνονται λίγο πιο εύκολα. Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τη μουσική. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε..θεωρω τον προβληματισμο τους βασιμο.

Οταν σε ρωταει ενας πατερας..αν αξιζει να επενδυσει γιατι προκειται και για επενδυση..ασ πουμε..120 ευρω το μηνα επι 10 μηνεσ επι 10 χρονια μινιμουμ σπουδες {βγαινει 200000?? ???}συν τα τυμπανα συν τα βιβλια , συν  συν συν....συν ολη αυτη τη δουλεια και τις ωρες..ειναι βασιμος πιστευω ο προβληματισμος του.Και πιστεψε με εχουν περασει μερικα ταλεντακια απο τα χερια μου..που πραγματικα το εχουν να γινουν...SUPER..

Ειναι λογικο να θελουν να μαθουν αν αξιζει το κοπο.

Αυτο προσπαθουμε να εξηγησουμε με αυτο το ποστ.

Αν θα μπορεσει να επιβιωσει με εφοδιο την μουσικη ενα drummer στην Αθηνα του 2010 και αν ναι  αξιζει το κοπο να το κανει??.

vagelism, συγχώρεσε την φαινομενικά άσχετη τοποθέτηση με τις 200.000 ώρες.

Απλά, στην εποχή μας (και εδώ και πολλά χρόνια) η επαγγελματική αποκατάσταση δεν συνδέεται άμεσα με τις σπουδές. Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα βρεις να πάρεις ένα καλό μεροκάματο ακόμα κι αν είσαι του πολυτεχνείου ή γιατρός.  Δεν θα ήθελα να μπουμε στη συζήτηση για το αν αυτό είναι σωστό ή άδικο, αλλά είναι η πραγματικότητα.

Υπό αυτή την έννοια, η διαπίστωση ότι μαθαίνοντας drums δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά δεν νομίζω ότι λέει κάτι καινούριο ή κάτι που δεν ξέρουμε όλοι.

Στους γονείς που σε ρώτάνε σχετικά, να τους λες να κουνάνε λίγο το κεφάλι τους γιατί δεν κάνει επαφή το βύσμα.  ;D

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πρέπει κανείς να κάνει πράγματα που αγαπάει γιατί σε αυτά γίνεται -τελικά- καλός. Και αν είσαι καλός στο είδος σου όλα γίνονται λίγο πιο εύκολα. Προφανώς το ίδιο ισχύει και για τη μουσική. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ρωτήσω αν εσείς ως ντράμερ βγάζετε τα προς το ζην αποκλειστικά από τη μουσική;

 

ασ πουμε..120 ευρω το μηνα επι 10 μηνεσ επι 10 χρονια μινιμουμ σπουδες {βγαινει 200000?? ???}

Όχι ;D

 

συν τα τυμπανα συν τα βιβλια , συν  συν συν....συν

Με τρελό gas μπορεί να τα πιάσει τα 200000 πάντως ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση του vagelism στην ερωτηση σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση πιστευω οτι ειναι φυσιολογικη και ειλικρινης ως προς τους γονεις-μαθητη.

 

Δεν πιστευω οτι κανενας μπορει να κρινει απο την αρχη αν θα γινει επαγγελματιας και αν το κανει για καποιο τετοιο λογο θεωρω οτι ειναι σε λαθος δρομο. Οταν ξεκινησα πιανο ουτε εγω ουτε οι γονεις μου ειχαν σκοπο την επαγγελματικη αποκατασταση, κατι το οποιο δεν εγινε ουτως η αλλως. 

 

 

Θεωρω ειναι σχετικα νεο φαινομενο (τελευταια δεκαετια) εξαιτιας της ανθισης της αγορας μουσικου εξοπλισμου διαμεσου ιντερνετ να ειναι σχεδον αυτονοητο οτι η πορεια καποιου που αρχιζει μαθηματα μουσικης θα ειναι

 

1. Μαθαινω μουσικη

2. Φτιαχνω συγκροτημα

3. Παιζω σε συναυλιες

4. Αρχιζω να βγαζω λεφτα

 

 

Ο καθενας μας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει, αλλα δεν σημαινει οτι συμβαδιζει με την πραγματικοτητα της μουσικης σκηνης, οποτε καλο κανει να μας υπενθυμιζουν καποιοι που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια στον τομεα πως εχουν τα πραγματα.

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Αν αξιζει να επενδυσει ο μπαμπας? Ειναι απλο.... πρωτα πρεπει να δουμε αν....τα΄χει να τα....επενδυσει ο ανθρωπος! Στην περιπτωση των ντραμς κιολας,θα πρεπει να υπαρχει κι ο σχετικος χωρος (κατα προτιμηση υπογειο....).Αν ναι,τοτε κοιταζει να εξακριβωσει αν το σπλαχνο του το γουσταρει με χιλια και σε βαθος το αθλημα παρατηρωντας ποσο και πως δειχνει ενδιαφερον,κανοντας εστω μερικα δοκιμαστικα μαθηματα για αρχη -ενας καλος δασκαλος θα καταλαβει γρηγορα τι "κλιση" εχει ο μαθητης. Και θα ξεχωρισει αμεσως αυτους που αγαπανε τη μουσικη κι αυτους που ερχονται για να ερχονται.

    Σε περιπτωση που καποιος δειχνει ταλεντο,πρωτα απ΄ολα εκτος απ΄το ....πορτοφολι του ο μπαμπας πρεπει να γνωριζει και το χαρακτηρα του κανακαρη του....Ειναι υπομονετικος? Μελετηρος? Αποφασισμενος? τρελλαμενος?  ;D

 

    Αν ΠΑΛΙ οι απαντησεις ειναι θετικες,τοτε ΝΑΙ ,αξιζει να επενδυσει ο μπαμπας. Γιατι εκτος του οτι οι πραγματικα καλοι σε οποιοδηποτε τομεα παντα ξεχωριζουν, θα δωσει ενα τεραστιο ψυχικο εφοδιο στο παιδι που αν αγαπαει πραγματικα τη μουσικη και δεν ασχοληθει σοβαρα μ΄αυτη,θα μαραζωνει και θα το σκυλομετανιωνει ως ενηλικας ασχετα απ΄το οικονομικο,το ποσα δηλαδη θα΄βγαζε ως επαγγελματιας μουσικος.

   

    Διαφορετικα δεν υπαρχει τιποτα κακο στην ερασιτεχνικη εκμαθηση,δηλαδη καποιος που γουσταρει να μαθει οσα του χρειαζεται για να παιζει αυτα που θελει ο ιδιος.Τοτε κοιταμε να βρουμε καποιον να του μαθει αυτα που θελει αυτος κι οχι τα ωδεια.

    Αν παντως μιλαμε για περιπτωση πολυ προικισμενου παιδιου,ο αληθινος πατερας και να μην τα εχει,αν μη τι αλλο θα προσπαθησει να τα βρει!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ τον εαυτό μου ΤΥΧΕΡΟ που έχω συναυλίες στις οποίες βγάζω κάνα φράγκο πλέον μετά από 8 χρόνια ενασχόλησης με το όργανο... (εκ των οποίων κάτι λιγότερο από 1 χρόνο με δάσκαλο)... Και όταν λέω τυχερό το λέω γιατί υπάρχουν παιδιά που παίζουν παπάδες και παίρνουν τα τέτοια τους (και από λεφτά αλλά κυρίως από συναυλίες)... Θέλω να το κάνω επαγγελματικά και μακάρι να γίνει αλλά προς το παρών έχω και την πισινή μου...

Ή αφιερώνεις τη ζωή σου (δλδ το κάνεις ΚΑΙ επάγγελμα) ή παίζεις για συγγενείς και φίλους.

 

Daytime job και μουσικός, μόνο στα παραμύθια.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα... Αν παίζεις Τρίτη - Τετάρτη - Κυριακή σε Αθήνα - Άργος - Άργος λίγο δύσκολο να έχεις daytime job...

Να γίνεις επαγγελματίας δεν αξίζει... Αν το έχεις θα γίνεις όμως... Αλλά το να πεις "θα επενδύσω σε αυτό για να βγάλω λεφτά" ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα σε κάνει επαγγελματία...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να γίνεις επαγγελματιας drummer;

 

η ερωτηση σου ....θα ...ηταν περισσοτερο σωστη αν απλα εβγαζες τη λεξη "drummer" απο αυτη...

 

ετσι λοιπον θα σου απαντησω οτι στην Ελλαδα του 2011 (και για καμμια 30αρια χρονια το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ακομα...) γενικα δεν θα αξιζει να εισαι..επαγγελματιας σε ΤΙΠΟΤΑ μια και με δομικη  ανεργια κοντα στο 30%......τα πραγματα θα ειναι δυσκολα ακομα και....χειρουργος ανοικτης καρδιας να'σαι....

 

μονη λυση?

 

"οι φαμπρικες...της Γερμανιας.....

και τα μπουζουκια του Μανχαϊμ...." ;D

 

Τωρα ειδικα για το επαγγελμα του "μουσικου μεγαλης πιστας" δυστυχως μια και η κινητηρια δυναμη του χωρου (δηλ.τα κλεμμενα λεφτα και τα δανεια της ΕΕ τα οποια απο το 1981 & μετα  φαγωνονταν σε πανερια με λουλουδια και σε πρωτα τραπεζια πιστα....)..μας...τελειωσε....δυστυχως τα πραγματα ειναι τραγικα.....(με αλλα λογια οσοι κονομησαν,κονομησαν ....τερμα το εργο τωρα...με καποιες εξαιρεσεις βεβαια παντα....)  

 

 

Πολλοι επαγγελματιες συναδερφοι που εχουν χρονια στη νυχτα και στο παλκο..βλεπουν το τηλεφωνο τους να μην χτυπαει πλεον..η να χανουν τις δουλειες τους απο 20 χρονους drummer που δεν εχουν προβλημα να ξενυχτισουν για το 1/3 του μισθου.

τι γινετε λοιπον τωρα.?

 

αυτο ετσι κι αλλοιως εχει αρχισει να γινεται στις περισσοτερες επιχειρησεις μια και το νεο δυναμικο στοιχιζει πολυ φθηνοτερα απο το παλαιο,οποτε ,ειδικα αν η δουλεια δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις,οπως οι περισσοτερες δουλειες στην Ελλαδα,οι ακριβοι υπαλληλοι παιρνουν την  αγουσα για τα αποδυτηρια...

 

μονο οσοι εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ δεξιοτητες οι οποιες ειναι δυσκολο να αντικατασταθουν θα τη γλυτωσουν....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περιμένοντας τίποτα λιγότερο από τον Νίκο παραπάνω (τον ΣΦ, όχι το ΦΑ)... αγνοώ εντελώς το ποστ του ("δεν αξίζει να είσαι ΤΙΠΟΤΑ στην Ελλάδα και μπλα μπλα) και συνεχίζω με ένα μικρότατο σχόλιο:

 

ΚΑΝΕΙΣ γονέας από τους μαθητές μου (πιάνου) δεν με έχει ρωτήσει αν αξίζει να γίνει κανείς επαγγελματίας πιανίστας! ΚΑΝΕΙΣ! ΟΛΟΙ οι μαθητές μου της σύνθεσης (ΟΛΟΙ ενήλικες) θέλουν να γίνουν επαγγελματίες και κάνουν ότι μπορούν για αυτό!

 

Δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά υπολογίζοντας ότι όλοι οι μαθητές μου σύνθεσης είναι εκτός Ελλάδας, μπορεί κάτι να έχει να κάνει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά υπολογίζοντας ότι όλοι οι μαθητές μου σύνθεσης είναι εκτός Ελλάδας, μπορεί κάτι να έχει να κάνει αυτό!

 

Συ ειπας..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου