Προς το περιεχόμενο

Traps drums A400 ή Ε450


johnys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Μένω σε πολυκατοικία και έχω κάτι σάπια millenium mps200 (ναι είναι σάπια :P) και έχω αρχίζει να ξενερώνω μαζί τους ειδικά με τον εγκέφαλο που δεν μπορεί το διπέταλο πλέον ρε παιδάκι μου!Ψήθηκα για κανονικό drum kit αλλά μένω σε πολυκατοικία(μόνο πάνω και κάτω εχω γείτονες ενώ μονώσεις δε παίζει να γινουν πλην χαλιων,μοκετας για μπότα κλπ) και σκεφτόμουν την λύση των Traps A400 για αρχή.Έχω ακούσει ότι είναι μειωμένος ο θόρυβος σε σχέση με τα κανονικά (η εύκολη μεταφερσιμότητα μεγάλο ατού επίσης) και με pads κιόλας στις ασκήσεις μπορώ να κάνω δουλειά.Η άλλη λύση ειναι τα E450(e-drums) που τα χω βρει μεταχειρισμένα στο e-bay 250 χωρίς μεταφορικά και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά ρεαλιστικά για ηλεκτρονικά όσων αφορα την αίσθηση αλλά και πάλι αν μπορώ να κοπανάω τα A400 σχετικά άνετα θα τα προτιμήσω!Τι έχετε ακούσει για αυτά?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φυσικά Traps σίγουρα δεν είναι ήσυχα. Η εύκολη μεταφορά και όχι η χαμηλή ένταση, είναι μάλλον το βασικό τους ατού.

Δεν ξέρω τι αν(τ)οχές έχουν οι γείτονές σου, αλλά αν είναι κοντά στο μηδέν, δε θα σε σώσουν τα Traps. Για τα ηλεκτρονικά δεν ξέρω. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βεβαιωθείς αν είναι καλύτερα από τα Millenium πριν τα αγοράσεις.

Δες κι εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=182558.0.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς δεν θα είναι ήσυχα και η βλακεία είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ούτε γνωρίζω κανέναν που να τα έχει για να εκφέρω γνώμη(υπάρχει κανείς άραγε στο noiz?)!Απλώς θα με βόλευαν πιστεύω επειδή μπορεί σε κανά 2 μήνες να βρούμε ένα χώρο με κάτι παιδιά να jammaroume 2 φορές την εβδομάδα ξέρω γω και η εύκολη μεταφερσιμότητα τους με ελκύει όσον αφορά και αυτό το θέμα.Για τo proctice όπως είπα σκέφτομαι τα ειδικά pads όπως αυτά

.Τα ηλεκτρονικά απ' την άλλη είναι mesh heads πόση πιθανότητα έχουν τα σάπια millenium με τη κολογόμα-καουτσούκ που μου σπάει τα νεύρα να τα πλησιάζουν έστω και λίγο?Επίσης οι διαστάσεις σε σχέση με τα υπόλοιπα e-drums είναι πολύ ρεαλιστικές (πχ μπότα 20'') και αυτό είναι μεγάλο ατού!Αλλά και πάλι δε μπορώ να τα ακούσω οπότε και πάλι είναι ρίσκο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά επί την ευκαιρία... ;)

 

Εκτός από τα Α400 μπορείς να δείς και την Rythm Traveler της Pearl http://www.pearleurope.com/ProductDetails.aspx?ProductId=16&TopId=1&MainId=5&SubId=14&ProductName=Rhythm%20Traveler

 

Το πρόβλημα του θορύβου επειδή το έχω περάσει και εγώ (και όσοι μένουν σε διαμερίσματα και όχι μόνο) μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα mesh heads της ddt http://www.axis-online.eu/shop/ddt/Mesh-Head:::4_5.html?language=en, σε συνδυασμό βέβαια με τα mufflers της HQ percussion για τα πιατίνια.

 

Τώρα το αποτέλεσμα είναι ότι ο θόρυβος μειώθηκε αισθητά και η αίσθηση επαναφοράς είναι ίδια όπως με τις "συμβατές" μεμβράνες και το λέω γιατί στον δάσκαλό μου κάθομαι σε τύμπανα με μεμβράνες και δεν αντιμετωπίζω κανενός είδους πρόβλημα στα χέρια.

 

Αυτά και καλή αγορά

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ναι μάλλον προς το rythm traveliari καταλήγω επειδή έχει και τα mesh heads(η οτι τελως παντων είναι ) για τη σίγαση του θορύβου και την εύκολη μεταφορά που υποτίθεται θα έχω.Στο drumstore έχει όμως 490 ευρώ πφφφ....και γενικά βλέπω στο internet ότι η τιμή με τα μεταφορικά κάπου εκεί κυμαίνεται!God damn it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου