Προς το περιεχόμενο

U(S)PS και τελωνεία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πάτησα ΟΕΟ!

 

Παρήγγηλα ένα σετ μικροφώνων της audix από Αμέρικα και μου βγήκαν 570$

 

Όπως είναι φυσικό ζήτησα από τον πωλητή (ebay) να μου το στείλει με USPS για να πληρώσω μόνο 5 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού.

 

Έλα όμως που αυτός το έστειλε με UPS!!! :evil:

 

Και χτυπάει σήμερα το τήλ και μου λένε τα κλασικά για το δέμα σας που έμεινε στο τελωνείο κτλ και μου ζητάνε 160 ευρώ φόρο (τον οποίο είχα υπολογίσει και ήξερα ότι θα πληρώσω) + 90 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού και αποθήκευσης!!!!! 8O 8O 8O 8O

 

Απατεώνες!

 

Σκέφτομαι τι εναλακτικές έχω και λέω αν το στείλω πίσω για να μου το ξαναστείλει με USPS θα χρειαστεί να πληρώσω ξανά μεταφορικά κτλ και να περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμη. Οπότε λέω ας τα πληρώσω τουλάχιστον ήρθε το πακέτο σε 2 μέρες. Έτσι κι αλλιώς αν τα έπερνα από Γερμανία θα μου έβγαιναν 1200 ευρώ και τώρα μου βγήκαν 720.

 

Αυτό που με στεναχώρησε όμως είναι ότι πληρώνω 90 ευρώ για αέρα στους απατεώνες της UPS και δυστυχώς δεν έχω και κανένα δικό μου στην Αθήνα να μου το εκτελωνίσει.

 

Συμπέρασμα για άλλη μια φορά (όπως φώναζε πάντα ο Superfunk) USPS και πάλι USPS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον ο πωλητης δεν ακολουθησε τις οδηγιες σου μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του & να σου πιστωσει καποιο ποσο στο λογ/μο σου paypal ,αν δεν θελει αφησε του "παρατηρηση" στο feedback.

Συνηθως αν καταλαβουν το λαθος τους επιστρεφουν χρηματα.

Προσωπικα αν ο πωλητης δεν δεχεται να μου στειλει κατι με USPS EMS δεν αγοραζω τιποτα απο ΗΠΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φάση είναι ότι δέχτηκε να μου το στείλει με USPS αλλά το έστειλε με UPS.

 

Μπορεί να μπερδεύτηκε

 

Πάντως είδη έχω στείλε mail με παράπονα και ζητάω και κάποια αποζημίωση. Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USPS ***ΠΑΝΤΑ*** Όχι μόνο γλιτώνεις έξοδα εκτελωνισμού, υπάρχει και ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ διαφορά στα μεταφορικά. Του τύπου, 200-300% πάνω για μια κιθάρα!

 

Πάντως με UPS ή FEDEX γλιτώνεις πολύ καιρό αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εμπειρια που ειχα με Αμερικανους στο ebay ηταν πολυ καλη και επειδη γενικα βρισκονται καποια ετη φωτος εμπρος απο εμας στο e-commerce αν του εξηγησεις νομιζω πως κατα 99% θα σου δωσει χρηματα πισω.....ειναι πολυ τυπικοι οι περισσοτεροι σε τετοια θεματα......

 

Μην τον ..........δειρεις πολυ ομως γιατι μετα ολοι θα αποφευγουν το international shipping και θα κανουν μονο σε lower 48 states και εμεις θα μεινουμε με το π.......στο χερι..... :D :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βλεπω οτι καποιοι ξερετε και εχετε αγορασει απο e-bay,επειδη κοιταγα καποια πραγματα που με ενδιαφερουν να αγορασω ισως και σε 1-2 μηνες μπορει καποιος που εχει κανει αγορες και ξερει να μου δωσει το e-mail του να μπορω να τον ρωτησω οταν τον χρειαστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα ένα refund 50 ευρώ και όλα ok!

 

Μάλιστα ο τύπος έκανε και παράπονα στην UPS και το κουλό είναι ότι μου είπε ότι οι της UPS από εκεί παραξενεύτηκαν όταν τους είπε ότι οι της UPS από εδώ με χρέωσαν για έξοδα εκτελωνισμού. Το μόνο που θα έπρεπε να χρεώνουν μου είπε είναι έξοδα αποθήκευσης...

 

Μου μυρίζει καλοστημένη απάτη και εκμετάλευση και ειδικά για εμάς της επαρχίας που δεν μπορούμε να εκτελωνίσουμε τα δέματα μόνοι μας!

 

Έχει να πέσει πολύ κράξιμο αύριο που θα μου έρθει το πακέτο...

 

¶σε που στην ανάληση που μου έστειλαν με fax ο φόρος είναι υπολογισμένος με βάση την τιμή σε δολλάρια αλλά φόρος που βγαίνει "μαγικά" χρεώνετε σε ευρώ, χωρίς να μετατρέπετε από δολλάριο σε ευρώ.

 

rivera αν χρειαστείς κάτι στείλε πμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεμα εκτελωνίζεται κανονικα, δεν χρεωνει η UPS κατι που δεν υπαρχει. μια φορα εγω πηγα και εκτελωνισα κατι μονος μου και ηταν λιγο πιο φτηνο απο το να το κανει η UPS.

το θεμα ειναι οτι περιμενω κατι απο musictoyz εδω και 3! μηνες. τους ειπα να το στειλουν USPS global express mail αλλα μαλλον το εστειλαν απλο. τι να τους πεις τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου