Προς το περιεχόμενο

gregg - βαλς


gregg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ όμορφο κομμάτι και με θέματα που κάτι θυμίζουν αλλά δεν τα έχεις ξανακούσει. Τα συγχαρητήριά μου για το συνθετικό μέρος! :)

 

Όσο για την εκτέλεση, ομολογώ ότι ένας σχολαστικός ακροατής θα καταλάβαινε ότι υπάρχει ένα μικρό "κόμπιασμα" σε αρκετά σημεία, ενδεχομένως βέβαια να οφείλεται στο γεγονός ότι αυτοσχεδιάζεις και σκέφτεσαι όσο παίζεις.

Η πρότασή μου είναι ότι θα ήταν καλό να δουλέψεις λίγο σε αυτές τις ηθελημένες καθυστερήσεις του tempo για να ακούγονται πιο σωστά μέσα στη μελωδία και στα γρήγορα riff του δεξιού χεριού, σου βγαίνουν πολύ μονοκόμματα ενώ είμαι σίγουρος ότι μπορείς να τα παίξεις πιο ομαλά αν σταντάρεις λίγο τα δάχτυλά σου.

 

Επειδή όμως εγώ δεν είμαι σχολαστικός και με δεδομένη την κιθαριστική ιδιότητα του εκτελεστού, δεν μπορώ παρά να δηλώσω εντυπωσιασμένος από τη δεξιότητα πάνω στα πλήκτρα. Μπράβο gregg, το 'χεις και ας μη θέλεις να το παραδεχτείς...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Blue

@alchemist

@panouhl

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για την ακροαση και την κριτικη. Να'στε καλα :)

 

Χρονια πολλα σε ολους με μια δημιουργικη χρονια και παλι!

 

gregg

 

:)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γρηγόρη,

 

Το κομμάτι είναι πολύ όμορφο πράγματι! Το θέμα είναι πολύ ωραίο! Και η αρμονική κίνηση δουλεύει πολύ καλά.

 

Αυτό που λείπει, συνθετικά, θα έλεγα είναι η πιο πολύπλοκες συγχορδίες. Για την ώρα το κρατάς χωρίς ούτε να βάζεις 7ες. Ο Chopin, πχ, του αλλάζει τα φώτα, ακόμη και όταν παραμένει σε I - V συνέχεια. Και η μελωδική σου κίνηση σηκώνει κάτι τέτοιο, είναι η αλήθεια, αφού έχεις πολλές ξένες νότες, αλλά δε στηρίζονται από την αρμονία και καταλήγει λίγο 'άδειο' σε κάποια σημεία.

 

Το παίξιμό σου δε με χαλάει, καθόλου μα καθόλου μπορώ να πω. Καταλαβαίνω αυτά που λέει ο Αντρέας, αλλά και πάλι, ταιριάζει με το κομμάτι το υπέρμετρο ρουμπάτο. Εγώ από την άλλη θα έκανα κάποια 'παρατήρηση' για τις δυναμικές. Αλλά και πάλι, από μικρόφωνο, για να βγάλεις τις δυναμικές (και μάλλον είναι ψηφιακό το πιάνο, εεε; ), δε μπορεί κανείς να κρίνει.

 

In all, εξαιρετικό κομμάτι! Σε ευχαριστούμε που μας το μοιράστηκες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ Νικολα για την ακροαση!

 

Το πιανο ειναι οντως digital ;)

 

Σχετικα με την αρμονια, εχεις δικιο, θα μπορουσε να ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα με μερικες πιο πολυπλοκες συγχορδιες.

 

Καλη χρονια φιλε μου, ελπιζω να τα πουμε συντομα και απο κοντα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον Alchemist για το κόμπιασμα

στο ρυθμικό, όμως είναι πολύ ωραίο και σαν μελωδία

και σαν ατμόσφαιρα, μου θυμίζει ωραία πράγματα

με λίγη βελτίωση θα σκίζει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου