Προς το περιεχόμενο

Ηχος κιθαρας παραδειγμα προς αποφυγη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν σου κάνουν αυτοί και τους θεωρείς κιτς επειδή παίζουν γρήγορα' date=' ή έχουν απαίσιο ήχο όπως είπαν κάποιοι πιό πάνω μάλλον έχουν ακουστικό σοβαρό πρόβλημα, και επέλεξαν να παίξουν κιθάρα ενώ τους ταίριαζε η ΦΛΟΓΕΡΑ, (θα μπορούσα να πω και το όσα δεν φτάνει η αλέπού......). Όταν μιλάμε για ήχο Steve Vai π.χ ή για ήχο Κοτζεν ή Blackmore ή Clapton (σαφώς την προ λέις σενσορ εποχή) καλό θα ήταν να ΑΚΟΥΓΑΜΕ προσεκτικά τον ήχο τους.[/quote']

 

taq δε θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δε πειράζει...Εξάλλου αν ακούγαμε και επηρεαζόμαστε από τους ίδιους μουσικούς, μοιραία θα παίζαμε πάνω-κάτω ΟΛΟΙ τα ίδια και με λίγα λόγια δε θα υπήρχε μουσική (όπως την ξέρουμε...);)

 

 

 

Κοίτα Ηλία.... "φίλοι" είμαστε και φυσικά παραμένουμε συμφωνούμε δε συμφωνούμε και σιγά μη συμφωνούσαμε όλοι μαζί...... πληκτικά θα ήταν χε χε

πρόσεξε κάτι όμως..... π.χ ο Vai έχει παίξει με ένα κάρο μουσικούς όπως ο Zappa και άλλοι.... έχει επιρεαστεί από ένα κάρο τέρατα της κιθαριστικής Ιστορίας .... σου ακούγεται σαν ένας από αυτούς? .........μπα.... άσε... έχει ξεφύγει στο δικό του στυλ αυτός.... αρέσει δεν αρέσει... ένας λοιπόν κιθαρίστας από εμάς που μελετάει και ψάχνει τον ήχο του ακουγοντάς τον δεν νομίζω ότι απαραίτητα θα παίξει και σαν τον Vai. ούτε και γω γουστάρω να ακούω 3.5 εκατομύρια νότες στο λεπτό από κάποιους ..... βαριέμαι..... αλλά κάθομαι και τους ακούω για τον ήχο τους ... το στύλ τους και ΑΝ κάτι από εκεί το ΞΕΧΩΡΙΣΩ Ή το θεωρήσω του γούστου μου θα το μελετήσω .... αυτά.... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτα τα 'ελληνοαμερικανικα" μου εχουν "μεινει" απο τοτε που ζουσα στην Αμερικη! :lol:

 

ακου και ενα κλασσικο που ελεγε η θεια μου:

 

"μπιλοζιριασε και φριζαρανε τα λεκια & δεν μπορουνε τα σιπια να κανουνε κρος!!"

 

τι σημαινει?? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"μπιλοζιριασε και φριζαρανε τα λεκια & δεν μπορουνε τα σιπια να κανουνε κρος!!"

 

τι σημαινει?? :lol:

 

Από ότι καταλαβαίνω κάτι σχετικά με το ότι δεν μπορούν να σαλπάρουν τα πλοία γιατί έχει παγωνιά... Σωστά ??? :oops: :oops:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστα νεε μου!! :lol:

 

τωρα πηγαινε στη μαρκετα για να αγορασεις μια χαμπουργκα να την φας στη υγεια μου,μη παρεις ομως το καρο γιατι εχει τραφικ ,παρε το μπουσι!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τον Vai τον θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΣΗ! Είναι φαινόμενο ο άνθρωπος...

 

ούτε και γω γουστάρω να ακούω 3.5 εκατομύρια νότες στο λεπτό από κάποιους ..... βαριέμαι..... αλλά κάθομαι και τους ακούω για τον ήχο τους ... το στύλ τους και ΑΝ κάτι από εκεί το ΞΕΧΩΡΙΣΩ Ή το θεωρήσω του γούστου μου θα το μελετήσω

 

Μα ακριβώς εκεί διαφωνούμε (ή μπορεί και να λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια...):

Εγώ δεν διαφωνώ ότι π.χ. o Vinnie Moore έχει κακή τεχνική και ότι δεν χρήζει προσοχής! Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα!

Εδώ όμως συζητάμε για τον ήχο καθεαυτόν. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ...Πώς δηλαδή μας ακούγεται στα αυτιά μας. Ε εκεί ΔΙΑΦΩΝΩ! Δεν γουστάρω ουτε τον εξοπλισμό (κιθάρες, παραμορφώσεις, εφέ) που χρησιμοποιείτε σε αυτή τη μουσική, ούτε την ίδια καθεαυτή τη μουσική!

 

ΠΧ και ο Σουμάχερ είναι αδιαμφισβήτητα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οδηγός, αλλά πώς να το κάνουμε..ΒΑΡΙΕΜΑΙ τη φόρμουλα!!! :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το έχουμε πιάσει λάθος και το θέμα μπορεί να εκτραπεί στα μουσικά γούστα του καθενός.

 

Έχω ξαναγράψει ότι οποιοσδήποτε ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας είναι valid κατά τη γνώμη μου.

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε να αξιολογούμε κάθε ήχο in context. Σήμερα για παράδειγμα ο ήχος του Iommi στους πρώτους δίσκους των Sabbath θα μας φαινόταν απαίσιος, αν τον ακούγαμε αποκομμένο από το μουσικό του 'περιβάλλον'. Αλλά στα πλαίσια των Sabbath έχει παραμείνει μοναδικός.

 

Συμφωνώ λοιπόν με την τοποθέτηση του fleamail πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΧ και ο Σουμάχερ είναι αδιαμφισβήτητα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ οδηγός' date=' αλλά πώς να το κάνουμε..ΒΑΡΙΕΜΑΙ τη φόρμουλα!!! :lol: :lol:[/quote']

 

Είναι που σου αρέσει ο Schumacher. Ρώτα κι εμάς που μας αρέσει ο Raikkonen και σε κάθε gp περιμένουμε να δούμε αν θα βγάλει το γύρω ή θα του σκάσει κανας κινητήρας ή καμιά ανάρτηση (ή κανας Klien, από πίσω :evil: :evil:) και τότε βλέπεις αν θα βαριέσαι :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που σου αρέσει ο Schumacher. Ρώτα κι εμάς που μας αρέσει ο Raikkonen και σε κάθε gp περιμένουμε να δούμε αν θα βγάλει το γύρω ή θα του σκάσει κανας κινητήρας ή καμιά ανάρτηση (ή κανας Klien' date=' από πίσω :evil: :evil:) και τότε βλέπεις αν θα βαριέσαι :lol: :lol:[/quote']

ΧΑΧΑ!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα για παράδειγμα ο ήχος του Iommi στους πρώτους δίσκους των Sabbath θα μας φαινόταν απαίσιος' date=' [b']αν τον ακούγαμε αποκομμένο από το μουσικό του 'περιβάλλον'[/b]. Αλλά στα πλαίσια των Sabbath έχει παραμείνει μοναδικός.

 

Εμένα πάντως πάντα απαίσιος μου φαίνεται :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι το πραγμα πηγε πιο μακρια και εχει εξελιχθει στην προαιωνια(και καπως κουραστικη πλεον) διαμαχη των μη shredders (αυτοι που παιζουν με synaisthimatiser οπως ευστοχα ειδα καποιον να λεει σε αλλο ποστ) και των shredders(δεν εχουν synaisthimatiser)(ωπ με αυτο το σχολιο καταταχθηκα αμεσως στο συλλογικο υποσυνειδητο στην συνδικαλιστικη οργανωση των shredders........κριμα ομως που δεν μπορω να παιξω με ταχυτητες ανω των 60km/h :D :D :D :D :D ) .

 

Aυτο που ηθελα να δω ειναι ποιος ηχος κιθαριστα δεν αρεσει ανεξαρτητα απο το τι μουσικη παιζει, και απο το αν αρεσει η οχι η μουσικη αυτη......και κυριως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το note choice που κανει. Ο R.Rhoads π.χ κατ εμε εχει απειρο γουστο(οπως και ο Clapton) αλλα οι συχνοτητες της κιθαρας του μου ειναι αντιπαθεις.....ναι οι κιθαριστες δεν εχουν μονο εναν ηχο (αν και του R.R δεν μου αρεσει ΠΟΤΕ ο ηχος.....ενα κακο συνοθηλευμα υψηλομεσαιων :D :D :D οπως και ο ηχος του Clapton με τους bluesbreakers του Mayall και τη les paul πιστευω πως ειναι η επιτομη του "καλου ηχου"¨.........με τη στρατ ομως......) ο καθενας τους ομως εχει καποιον ηχο που σε γενικες γραμμες μπορουμε να τον αποκαλεσουμε signature tone.

 

Εξαλου ο ηχος (οπως και οι προτιμησεις στη μουσικη) πιστευω πως ειναι ενα απολυτως υποκειμενικο στοιχειο :D :D :D :D :D .............δεν χρειαζεται νομιζω να πεισουμε τον αλλον πως το δικο μας ειναι το καλυτερο...... :D :D :D απλα τις προτιμησεις/απεχθειες ηθελα να δω εν ειδη γκαλοπ....... :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου