Προς το περιεχόμενο

Focusrite Scarlett 2i2 ή καποια αλλη;


marioG542

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Ηρθε η ωρα για την αγορα καρτας ηχου usb! Την θελω ποιο πολυ για να ακουω απο τον υπολογιστη (μελετη), για ηχογραφηση ηλεκτρικης κιθαρας και αργοτερα ισως ηχογραφηση με μικροφωνο (φωνης,ενισχυτη). Το budget ειναι σχετικα χαμηλο! Μεχρι 150€! Σκεφτομαι για την scarlett! Ακουω γνωμες για την συγκεκριμενη ή αν εχετε καποια αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα! Το laptop μου ειναι i3, 4gb μνημη με win7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρά επιλογή είναι και πολύ όμορφη μάλιστα! Πολύ καλή περίπτωση ήταν και η Tascam US-600 που είδα στο thomann πριν λίγες μέρες λίγο κάτω από τα 150 ευρώ αλλά μάλλον εξαντλήθηκε (λογικό)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mackie Blackjack. Πολύ καλός ήχος, απροβλημάτιστη λειτουργία με τους τελευταίους drivers και ποιότητα κατασκευής που πρέπει να την δεις για να την πιστέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από post μου σε άλλο θέμα εδώ, σχετικά με την κάρτα:

 

Η κάρτα (ειδικά για τα λεφτά της) είναι πολύ καλή.

 

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι ότι clipάρει σχετικά εύκολα, δηλαδή ακόμα και με το gain τελειώς χαμηλωμένο, μου έχει τύχει να clipάρει και να μην μπορώ να γράψω. (για την ακρίβεια πρόβλημα είχα μόνο σε ένα μπάσο με υψηλό output λόγω active μαγνητών, όχι ότι θα στο κάνει παντού.).

 

Άλλο ένα μικρό μειονέκτημα είναι ότι η ένταση στα ακουστικά είναι σχετικά χαμηλή, ακόμα και αν τερματίσεις το volume knob κάτι που μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα πχ, αν θέλεις να ακούς δυνατά όταν γράφεις ή για κάποιον τραγουδιστή.

 

Αυτά σαν μείον από 1-2 μήνες που την είχα δουλέψει, κατα τ'άλλα είναι απλή και καλή πρόταση αν δεν σε πειράζουν τα παραπάνω.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από post μου σε άλλο θέμα εδώ, σχετικά με την κάρτα:

Άλλο ένα μικρό μειονέκτημα είναι ότι η ένταση στα ακουστικά είναι σχετικά χαμηλή, ακόμα και αν τερματίσεις το volume knob κάτι που μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα πχ, αν θέλεις να ακούς δυνατά όταν γράφεις ή για κάποιον τραγουδιστή.

 

Και αυτο ειναι ενα σημαντικο προβλημα για μενα γιατι παιζει και μια κουφαμαρα λογο παλαιοτερης ενασχολησης με το djing! Το ενα αυτι δεν δουλευει στο full! Εκει που οι αλλοι κουφαινοντε εγω συνεχιζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αναφέρεις τα rca? ??? Σε τι ηχεία θα την συνδέσεις? (παρεπιπτόντως, ο ενισχυτής ακουστικών της είναι ο πιο δυνατός που έχω ακούσει σε κάρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με βολευε για συνδεση με ενυσχητη! Γινετε βεβαια με καποια κονσολιτσα απλα μεχρι να αποκτηθει αυτη, θα με βολευε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την Steinberg UR22.

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134588

Έχει και MIDI!

Πολύ σταθερή με όλα όσα χρειάζεσαι σε πολύ καλή τιμή και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που εχω την Scarlett 2i4 που λογικα ειναι το ιδιο, αλλα με περισσοτερες εισοδους-εξοδους μπορω να πω οτι ο ενισχυτης των ακουστικων ειναι πολυ δυνατος και δεν υπαρχει περιπτωση να το παω τερμα ποτε γιατι δεν παλεβεται. Ηταν επισης και ενας λογος που αλλαξα την προηγουμενη καρτα που ειχα (maudio fast track usb). Επισης πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και μου ετρεξε και σε xp και σε win7 χωρις κανενα προβλημα.

Δες και αυτο http://www.hifizine.com/2012/12/focusrite-scarlett-2i2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου