Προς το περιεχόμενο

Βαθμός δυσκολίας,εκμάθησης Drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Τα ντράμς είναι ένα όργανο παγίδα.Ξεκινώντας νομίζεις οτι έχεις να κάνεις με μια εύκολη υπόθεση,στην πορεία όμως όσο εμβαθύνεις αντιλαμβάνεσαι με τί έχεις μπλέξει.Εκεί άλλοι γοητεύονται ακόμα περισσότερο,ενώ άλλοι λακίζουν.ΣΕ αντίθεση με τα υπόλοιπα όργανα όπου στην αρχή σου φαίνονται όλα βουνό και στην πορεία γίνονται όλο και πιο απλά.

  Εν κατακλείδι τα ντράμς είναι πολύ πιο δύσκολα απο το μπάσσο,αρκετά πιο δύσκολα απο τα πλήκτρα και τα πνευστά και σχετικά πιο δύσκολα απο την κιθάρα.Άρα είναι το πιο εύκολο όργανο αρχικά και το πιο δύσκολο όταν καλείσαι να το εξελίξεις 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ντράμς είναι ένα όργανο παγίδα.Ξεκινώντας νομίζεις οτι έχεις να κάνεις με μια εύκολη υπόθεση,στην πορεία όμως όσο εμβαθύνεις αντιλαμβάνεσαι με τί έχεις μπλέξει.Εκεί άλλοι γοητεύονται ακόμα περισσότερο,ενώ άλλοι λακίζουν.ΣΕ αντίθεση με τα υπόλοιπα όργανα όπου στην αρχή σου φαίνονται όλα βουνό και στην πορεία γίνονται όλο και πιο απλά.

  Εν κατακλείδι τα ντράμς είναι πολύ πιο δύσκολα απο το μπάσσο,αρκετά πιο δύσκολα απο τα πλήκτρα και τα πνευστά και σχετικά πιο δύσκολα απο την κιθάρα.Άρα είναι το πιο εύκολο όργανο αρχικά και το πιο δύσκολο όταν καλείσαι να το εξελίξεις 

 

Όσο αναφορά τα drums, είναι γεγονός το ότι είναι δύσκολο όργανο, δεν φαίνεται στην αρχή(αντίθετα, ας πούμε, με το βιολί)

 

Είδες συμφονούμε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ που είμαι στην αρχή (δεύτερος μήνας) δυσκολεύομαι στην μπότα

ενώ με τα άλλα τα ψιλοπάω καλά

με την κιθάρα ποτέ δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα

ό,τι ήθελα να μάθω, αργά ή γρήγορα το μάθαινα

ενώ με τα τύμπανα υποψιάζομαι ότι ίσως δεν έχω καλά τον ρυθμό

κάτι δεν μου πάει καλά, όμως δεν τα παρατάω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως γενικώς πρέπει και να το έχεις λίγο με τις ανεξάρτητες κινήσεις.Εγω πχ που παίζω πλήκτρα παρόλο που έχω τον ρυθμο στα δάχτυλα δεν μου βγαίνει καθόλου στην μπαγκέτα(εχω δοκιμάσει να κάτσω σε drums ;D)όταν άλλοι άσχετοι με την μουσικη μπορούν αμέσως να παίξουν κάποιον στοιχείωση ρυθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξεις στην αρχή τύμπανα (το βασικό 4/4 γκρουβ) είναι αρκετά εύκολο. Αν δε έχεις και το "ταλέντο" δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Το θέμα είναι αργότερα. Γιατί το όργανο ξεγελά και απαιτεί όλο και πιο πολλά...

 

-δεν είπα τίποτα καινούριο, αλλά είπα να πω-

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εγώ έχω να πώ ότι όλοι όσοι είναι αρτημελής(και δεν μιλάω για κάτι κουλούς κιθαρίστες δεν θέλω να αρχίσετε να μου λέτε γιατι αυτός δεν μπορεί?) μπρορούν να μάθουν όλα τα όργανα . δεν λέω ότι θα το κάνει κανείς αλλά ο άνθρωπος έφτιαξε τα όργανα κατ εικόνα και δυνατότητας του. απο την στιγμή που είσαι αντροπο μπορεί να παίξει ότι όργανο θες και όλα όσα λέτε για το ταλέντο πλέον έχει αποδειχθεί ότι το ταλέντο δημιουργείται απο τα παιδικά χρόνια του κάθε ανθρώπου δεν γενιέσε με αυτό. τώρα για τον βαθμό δυσκολίας νομίζω ότι το έχετε λύσει ήδη απλά κάντε ένα sum up και τελείωσε το θέμα... πιστεύω.όλα τα όργανα θέλουν δουλειά και πόρωση για να τα μάθεις... αλλά κυρίως δουλειααααα πολύ δουλειαααα ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα όργανα έχουν ένα βαθμό δυσκολίας και αυτό άλλωστε είναι η μαγεία της εκμάθησης ενός οργάνου.

Με τα τύμπανα ασχολούμαι 7 χρόνια και μπορώ να πω ότι η εκμάθησή τους ήταν ένα σπουδαίο κεφάλαιο της ζωής μου. Δεν μπορώ να πω αν είναι το πιο εύκολο ή το πιο δύσκολο και δεν νομίζω ότι έχει σημασία κάτι τέτοιο. Αυτό που μπορώ να παραδεχθώ είναι ότι το να μάθεις να παίζεις ΣΩΣΤΑ τύμπανα σπανίζει αρκετά στις μέρες μας.

Το να μπορείς να παίξεις ένα απλό 4άρι beat δε σε καθιστά αυτόματα drummer. Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που πρέπει να δουλέψεις και να με μελετήσεις με αίμα, κόπο και ιδρώτα.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου