Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Special - Is it worth it?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgstd.htm

 

Gibson SG Special και SG Standard. H πρώτη έχει σχεδόν μισή τιμή απο την άλλη

Απ'ότι έχω δει οι διαφορές τους είναι κατα κύριο λόγο αισθητικές.

 

Ουσιώδης διαφορα:

Η special έχει bridge μαγνήτη 490T αντί του 498T που έχει η standard. Εν ανάγκη τον αλλάζουμε και βάζουμε και κάτι καλύτερο απο 498T, όμως αυτό είναι μια ολόκληρη ξεχωριστή κουβέντα... :P

 

Διαβάζω επίσης ότι η standard έχει bound fingerboard ενώ η special δεν έχει. Επηρεάζει αυτό καθόλου τον ήχο ή το feeling της κιθάρας; Ή είναι και αυτό κάτι επουσιώδες...;

 

Πέραν αυτών των δύο διαφορών, τις έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς...; Αν δεν λάβεις υπόψη την εμφανισή της, η special στέκει σαν SG απέναντι στην standard; Ή έχουμε χειρότερη ποιότητα ξύλων, χειρότερη συναρμολόγηση και άλλα πράγματα που δεν θα βρει κάποιος γραμμένα στο spec της Gibson...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπική εμπειρία από τις faded είναι ότι με βόλεψαν πάρα πολύ γιατί προτιμώ τις κιθάρες μου χωρίς γυαλιστερό finish. Επίσης, κατασκευαστικά και λειτουργικά είναι άψογες, πολύ καλό value for money.

 

Απ'όσο ξέρω δεν τίθεται καν θέμα "χειρότερων" ξύλων και συναρμολόγησης. Όλα τα Gibsonάκια που βγαίνουν απ'τη γραμμή παραγωγης έχουν δεχτεί την ίδια φροντίδα και προδέρμ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει το αφινίριστο της κατάστασης, θα γίνει και road worn απο τον παίκτη γρηγορότερα... ;D

 

6105 τάστα όπως και η standard; Επίσης ηλεκτρονικά μέσα ολόιδια να υποθέσω...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω είναι καρμπόν τα ίδια όσον αφορά τα υλικά, απλά γλυτώνουν κόστος στο φινίρισμα, στο binding και στα inlays, δηλαδή τις δουλειές που θέλουν αρκετό ανθρώπινο χέρι και χρόνο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

is it worth it? yes :)

 

is it ugly? YES  ;D

 

αν ειναι να παρεις sg παρε την 61 reissue που βγαζει η gibson usa... το καλυτερο οργανο που βγαζει μετα τις les paul traditional  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως κουκλί η 61 και για τους περισσότερους το απόλυτο σχέδιο SG.

Οι faded πάντως από κοντά δεν είναι όσο άσχημες δείχνουν στις φωτόζ  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμφανισιακά είναι κούκλα η 61 reissue, αλλά πέραν των vintage pickups τι άλλες διαφορές υπάρχουν;

 

Οι ιδέες για την special faded μπήκανε αφού έπαιξα σε πρόβα με μια δανεική standard, κιθάρα που με εντυπωσίασε για τους εξής λόγους:

 

ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ χωρίς να την νιώσω neck heavy όπως λένε (καμία σχέση με την παλιά μου Epiphone G-400)

 

ΠΟΛΥ άνετη ταστιέρα με 12άρι radius και ψηλά τάστα, έπαιξα με μεγάλη άνεση

 

Εγώ σε αυτήν την κιθάρα βλέπω ένα live μηχάνημα αν θες βρώμικο ήχο humbucker. Τώρα αν η faded είναι ίδια με την standard απλά λείπουν μικροπράγματα ( που εμένα h worn brown έτσι όπως είναι ταστιέρα-σώμα κάφε μου βγάζει κάτι άνθρωπος των σπηλαίων και γουστάρω ) γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν;...

 

Με την 61 reissue δεν έχω παίξει ποτέ... Απ' ότι καταλαβαίνω όμως αλλάζουν τα specs... Θα είναι όσο άνετη είναι η standard; Έχει καλύτερη συναρμολόγηση/καλύτερα υλικά; Ή απλά η κιθάρα είναι πιο μουράτη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμφανισιακά είναι κούκλα η 61 reissue, αλλά πέραν των vintage pickups τι άλλες διαφορές υπάρχουν;

 

Οι ιδέες για την special faded μπήκανε αφού έπαιξα σε πρόβα με μια δανεική standard, κιθάρα που με εντυπωσίασε για τους εξής λόγους:

 

ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ χωρίς να την νιώσω neck heavy όπως λένε (καμία σχέση με την παλιά μου Epiphone G-400)

 

ΠΟΛΥ άνετη ταστιέρα με 12άρι radius και ψηλά τάστα, έπαιξα με μεγάλη άνεση

 

Εγώ σε αυτήν την κιθάρα βλέπω ένα live μηχάνημα αν θες βρώμικο ήχο humbucker. Τώρα αν η faded είναι ίδια με την standard απλά λείπουν μικροπράγματα ( που εμένα h worn brown έτσι όπως είναι ταστιέρα-σώμα κάφε μου βγάζει κάτι άνθρωπος των σπηλαίων και γουστάρω ) γιατί να δώσω παραπάνω λεφτά για πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν;...

 

Με την 61 reissue δεν έχω παίξει ποτέ... Απ' ότι καταλαβαίνω όμως αλλάζουν τα specs... Θα είναι όσο άνετη είναι η standard; Έχει καλύτερη συναρμολόγηση/καλύτερα υλικά; Ή απλά η κιθάρα είναι πιο μουράτη;

 

 

 

Γεια σας παιδια.Εγω ημουνα μεταξυ της στανταρ και της 61 περσι.Τελικα πηρα την 61.Η αληθεια ειναι οτι ημουν αρκετα προκατειλημμενος με την στανταρ(τζονας μπραδερς κλπ).Δεν το μετανιωσα καθολου.Η 61 ειναι απλα φοβερη κιθαρα.Παναλαφρη,φοβερος ζεστος ηχος.Εγω πιο πολυ ασχολουμαι με μπλουζ και οχι τοσο ροκ και καθολου μεταλ.Η κιθαρα ειναι τελεια.Αν εχεις και κανα καλο φεντερ ενισχυτη μπορεις να βγαλεις πολυ βιντατζ ηχο.

 

Ενας φιλος μου αγορασε την στανταρ μολις αγορασα την 61.Παιδια καμια σχεση.Δηλαδη και αισθηση και ηχος τελειως διαφορετικα.Τις συγκριναμε σε εναν jcm800(τι αλλο θες?? ;D).Οχι δεν το μετανιωσα καθολου,η 61 ειναι κλασης ανωτερη.

 

Οταν αρχισα να ψαχνομαι γλυκοκοιτουσα τη σπεσιαλ.Τη δοκιμασα κιολας.Φοβερη κιθαρα για τα λεφτα της,αλλα φιλε,καμια σχεση ουτε με στανταρ ουτε με 61αρα.Παντως ειναι φοβερη αγορα με τα λεφτα που κοστιζει.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αρχισα να ψαχνομαι γλυκοκοιτουσα τη σπεσιαλ.Τη δοκιμασα κιολας.Φοβερη κιθαρα για τα λεφτα της,αλλα φιλε,καμια σχεση ουτε με στανταρ ουτε με 61αρα.Παντως ειναι φοβερη αγορα με τα λεφτα που κοστιζει.

 

Μήπως απλά σε γλυκαίνουν οι καλύτεροι μαγνήτες που έχει;... Καλό θα ήταν να μου εξηγούσες πιο συγκεκριμένα γιατί σου αρέσει περισσότερο. Μπορεί να σε έβαζα να παίξεις με δεμένα μάτια μια SG Special με Burstbucker μαγνήτη και να νομίσεις ότι είναι μια 61 reissue...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά σε γλυκαίνουν οι καλύτεροι μαγνήτες που έχει;... Καλό θα ήταν να μου εξηγούσες πιο συγκεκριμένα γιατί σου αρέσει περισσότερο. Μπορεί να σε έβαζα να παίξεις με δεμένα μάτια μια SG Special με Burstbucker μαγνήτη και να νομίσεις ότι είναι μια 61 reissue...

 

1 χρονος παιξιματος και λες να μην αναγνωρισω την αισθηση της κιθαρας μου....?

Οι 57ρηδες μαγνητες ειναι κλασης ανωτεροι και πιστευω συμφωνουμε. Ειπες οτι μαγνητες αλλαζεις,αλλα ξερω γω γιατι να μην παρεις κατευθειαν τη στανταρ που κοστιζει 190 ευρα παραπανω και ειναι και πολυυ ομορφοτερη? Εγω παντως αυτο σου προτεινω.

 

Τωρα ανα απλα θες να ξερεις αν αξιζει η σπεσιαλ, πιστευω αξιζει.

 

Υ.Γ. Μια φορα που ρωτησα καποιον μαστερ για τη σπεσιαλ, μου ειπε οτι στην αμερικη,εχουνε τις σπεσιαλ σαν τις epiphone..Λογω ποιοτητας λεει.Δεν ειναι σωστο να τα πιστευουμε αυτα,αλλα κατα βαθος μεσα μου με σημαδεψε...

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου