Προς το περιεχόμενο

Gibson SG Special - Is it worth it?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχει η σύκριση..η κιθάρα είναι τέλεια! (61 reissue)..την είχε ο πρώην κιθαρίστας σε ένα συγκρότημα που έπαιζα, και ήταν φοβερή...και εμφανισιακά, και φοβερή ποιότητα κατασκευής, ρε παιδί μου πληρώνεις και παίρνεις original κιθάρα...εγώ έχω την les paul standard, και μπορώ να σου πω ότι σου δίνει ότι και η les paul (εντάξει ίσως λιγότερο όγκο) και είναι και πιο ελαφριά, easy access σε όλα τα τάστα, πολύ καλή κιθάρα...αν τις βάλεις ένα σετάκι 10-52 και καλό setup, απλά δεν υπάρχει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1 χρονος παιξιματος και λες να μην αναγνωρισω την αισθηση της κιθαρας μου....?

Αναφερόμουν αποκλειστικά στον ήχο  ;)

 

Ειπες οτι μαγνητες αλλαζεις,αλλα ξερω γω γιατι να μην παρεις κατευθειαν τη στανταρ που κοστιζει 190 ευρα παραπανω και ειναι και πολυυ ομορφοτερη? Εγω παντως αυτο σου προτεινω.

Αν ήταν 190 ευρώ η διαφορά δεν θα το σκεφτόμουν... 400 είναι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν αποκλειστικά στον ήχο  ;)

Αν ήταν 190 ευρώ η διαφορά δεν θα το σκεφτόμουν... 400 είναι!

 

 

Νταξει φιλε λαθος μου,νομιζα οτι μιλουσαμε για τη σπεσιαλ την κανονικη,οχι τη φεηντηντ.Και μιας και εβαλες το Θωμα στην κουβεντα, να σου πω και αυτο.Ο μπον στουντιο ειναι κλεφτης και ανεξαρτητος απο τις αλλες gibson αντιπροσωπειες της ευρωπης.Εχει δικες του τιμες!!

 

Εγω μενω ηρακλειο κρητης και σε ενα τοπικο καταστημα,ο μαγαζατορας μου ζητουσε 2300 για την 61(!!!), την οποια εχει ο τομαν 1300(!!!).Και τον εβαλα να παρει μπροστα μου το μπον και ειπε οτι αυτη η τιμη ισχυει....Την πηρα απο τομαν και ξεμπερδεψα, σου προτεινω να κανεις το ιδιο.

 

Οσο για τη φεηντηντ,αν και δεν την εχω δοκιμασει, αν ειναι οπως η σπεσιαλ, με διαφορα μονο στο φινις και τετιοιες μικροδιαφορες, τσιμπα την,κρατα για λιγο τους μαγνητες και αλλαζεις σε 5-6 μηνες.Υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να σε ικανοποιησει....

 

 

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπον στουντιο ειναι κλεφτης

 

εγω εχω ακουσει οτι ειναι και ναρκωτικακιας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ακουσει οτι ειναι και ναρκωτικακιας.

 

Συγνωμη αλλα παρασύρθηκα....

 

Εδω περα ετσι τον λεμε, και τον μαγαζατορα που ανεφερα κατσικοκλεφτη.

Και οχι δεν ειμαι κακος, αυτος πουλαει τη χορδη τη 10αρα την ερνι μπολ 2 ευρω.Ε κατσε ρε φιλε....

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το faded ειναι ο ορισμος του μαρκετινγκ... cost saving procedure και στο πλασαρουν σαν και καλα reliced...

 

 

αναθεμα αν γινοταν ετσι το νιτρο, οχι μετα απο 50 αλλα ουτε μετα απο 200 χρονια  ;D

 

το πολυ πολυ να ξεβαφε η κιθαρα με το χρονο παντως faded δεν θα γινοταν ΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ειχα την special, τωρα εχω την SG3 που εχει τρεις 57αρηδες πανω και την Iommi που εχει πολυ γκαζιαρικους μαγνητες. Η σπεσιαλ ειναι φοβερη κιθαρα. Αν θες βαζεις και καπακια στους μαγνητες και γινεται ποιο ομορφη, αλλα χανει λιγο σε ενταση. Το νιτρο συμφωνα με τα site και forum της Gibson λενε οτι δινει sustain.. Κατι που δεν το θελουν ολοι. Παντως σε γενικες γραμμες και σε σχεση με πολλα αλλα ταυρακια που εχω παιξει, η σπεσιαλ δεν υστερει. Αξιζει τα λεφτα της!

Καλη Χρονια!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ακουσει οτι ειναι και ναρκωτικακιας.

 

 

ahahahhahahahhahahhahahahahhahahahahha  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Νίκο έγραψες!!! New wave of keyboard comedy!!! Happy New Easter!!!

 

και επί του θέματος... έχοντας λιώσει και τα τρία όργανα (αγορασμένα από στέκια ναρκωτικάκιδων) σε τιμές ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ, θα πώ ως προσωπική γνώμη ότι:

 

Άλλο faded (με οτιδίποτε μαγνήτες)

 

Άλλο strd

 

Άλλο 61 reisue.

 

Όλες όμως έχουν το Gibson SG vibe. Γιατί είναι διαφορετικές? Δεν ξέρω πως το κάνουν.... ξεκίνα με faded και θα δεις..  ;)

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νιτρο συμφωνα με τα site και forum της Gibson λενε οτι δινει sustain.. Κατι που δεν το θελουν ολοι.

 

εγω απο τοτε που εχω κιθαρες με νιτρο finish στο σπιτι δενω ΠΑΑΑΑρα πολυ ευκολα τι σαλτσα στα μακαρονια ;D

 

ασε που εχω απορριψει ΑΠΕΙΡΕΣ κιθαρες γιατι ειχαν υπερβολικο sustain...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το input, εγώ προσωπικά τείνω να καταλήξω πως standard και faded είναι οι ίδιες κιθάρες, απλά η standard είναι πιο κουκλί....

 

Η 61 reissue λογικό να ξεχωρίζει αφού το spec είναι τελείως διαφορετικό...

 

Για τις άλλες δύο βλέπω ότι τα spec τους είναι ίδια και μέχρι τώρα κανένας δεν έχει πει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ λόγο που βρίσκει την standard καλύτερη ( όπως πχ. "το αφινίριστο μπράτσο στην faded δεν με βολέυει στο παίξιμο γιατί δεν γλυστράει σαν το φινιρισμένο" και άλλα τέτοια )

 

Έτσι συμπεραίνω ότι οι διαφορές που εντοπίζετε είναι και οι διαφορές που θα εντοπίζατε ανάμεσα σε 2 SG Standard αφού κάθε κιθάρα είναι μοναδική (ειδικά αν είναι και διαφορετικά σεταρισμένες...  ;) )

 

Υ.Γ. Χρόνια Πολλά σε όλους  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου