Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για την αγορά της πρώτης μου ηλεκτρικής κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.Ζητάω τη βοήθεια σας καθώς δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία για να διαλέξω την κατάλληλη κιθάρα που ταιριάζει στις απαιτήσεις μου (δηλαδή τι μαγνήτες χρειάζονται, τι ξύλο κ.τ.λ.π.).Οι απαιτήσεις που έχω είναι να βγάζει η κιθάρα μου ήχο rock προς hard rock αλλά όχι και πολύ metal.Βασικά θέλω ο ήχος να τήνει προς def leppard, guns n roses , scorpions, ελπίζω να καταλαβαίνετε.Το budget μου είναι μέχρι 350 ευρό μόνο για την κιθάρα.Ως τώρα κάποιος μου έχει προτείνει την vintage v100

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-tobacco-sunburst--35393

μαζί με ενισχυτή fender mustang II.Εσείς τη γνώμη έχετε γι' αυτό το πακέτο?(θα βγάζει τον ήχο που θέλω?)

Επίσης, εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτήν την cort αλλά θέλω συμβουλές ως προς το τι προσφέρει http://www.thomann.de/gr/cort_evlz4.htm  

Τέλος, όλες οι γνώμες και οι κριτικές είναι δεκτές, καθώς και όλες οι προτάσεις για κιθάρες που βγάζουν σίγουρα τον ήχο που ζητάω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα εχει συζητηθει και εξαντληθει.

 

Διαβασε τα 2003456 θεματα ακριβως απο

 

ΚΑΤΩ

 

 

 

 

σημ.η κιθαρα ΔΕΝ βγαζει ηχο,ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ βγαζει και ειναι πολυ πιο σημαντικος (ειδικα στο ειδος που σε ενδιαφερει)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον Superfunk και θα προσθεσω το εξης καλοπροαιρετα.

 

Οι καιροι ειναι τοσο δυσκολοι που στις αγγελιες θα βρεις οργανα που σχεδον χαριζονται.

Εγω θα προτιμουσα κατι μεταχειρισμενο. Ο ενισχυτης παιζει μεγαλυτερο ρολο.

Καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαιτήσεις που έχω είναι να βγάζει η κιθάρα μου ήχο rock προς hard rock αλλά όχι και πολύ metal

 

καλύτερα άσε την cort γιατί αφού δεν την θες για πολυ metal δεν νομίζω να σου κάνει (είναι και αρχή ακόμα  ;D )  ;)

 

ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ βγαζει και ειναι πολυ πιο σημαντικος (ειδικα στο ειδος που σε ενδιαφερει)

 

δώσε το περισσότερο βάρος στον ενισχυτή (όπως είπε ο  Superfunk  και ο solega )  και ΑΝ διάθεσης και κάποια χρήματα για κάποια "πεταλιερα" η πεταλάκια  θα είσαι άρχοντας  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις υπομονή και δε θέλεις SONY και καλά καινούργια κιθάρα,αυτή είναι η πιο χρήσιμη συμβουλή:

 

Οι καιροι ειναι τοσο δυσκολοι που στις αγγελιες θα βρεις οργανα που σχεδον χαριζονται.

Εγω θα προτιμουσα κατι μεταχειρισμενο.

 

και ναι,όσο ξενέρωτο και αν ακούγεται ο ενισχυτής έχει πιο καταλυτικό ρόλο στον ήχο σου.

Από εκεί και πέρα το θέμα έχει αναλυθεί άπειρες φορές,οπότε με ένα απλό search στην Αναζήτηση θα βρεις ό,τι ψάχνεις(πχ κιθάρα για αρχάριους,πρώτη κιθάρα,φτηνή/low budget κιθάρα,κιθάρα μέχρι x€ κτλ),όπως προτάσεις,reviews και κάθε είδους εναλλακτικές λύσεις.

Καλο ψάξιμο/κάψιμο. ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου