Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης midi keyboard


MPal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όταν παίζω με το midi keybord (m-audio o2) και κάνω record στο cubase sx3 χωρίς auto quantize, τα midi δεδομένα δε καταγράφονται συνχρομισμένα με το πως παίχτηκαν. Υπάρχει τρόπος να καταγράφονται σωστά? Το keyboard το έχω συνδέσει με usb στο pc έχοντας συνδέσει και αλλές 2 usb συσκευές. Θα είναι καλύτερα εάν το συνδέσω με midi καλώδιο απευθείας στη κάρτα ήχου (TC Electronics Konnekt 24D) που σύμφωνα με την εταιρία εχεί καλό "sampling" στα midi in δεδομένα?

Να σημειώσω πως το PC είναι Intel Core2Duo στα 2.4Ghz με 2GB ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χαρά σου.

Αν και δεν έχω το συγκεκριμένο Keyboard για να ξέρω την συμπεριφορά του μπορεί να συμβαίνουν τα εξής.

'Οταν μοιράζεται την θύρα USB ίσως να υπάρχει μια μικρή καθυστέριση οπότε βγάζοντας τις άλλες συσκευές απο την θύρα και αφήνοντας μόνο αυτό βλέπεις την συμπεριφορά του.

Δεύτερον όταν παίζεις με VST instuments ανάλογα με το όργανο και το δείγμα του ήχου που χρησιμοποιεί και ανάλογα με το attack που έχει το συγκεκριμένο VST Instr, όταν γράφεις κάτι με την χρήση μετρονόμου ή κάποιου drum pattern παίζεις συγχρονίζοντας το χέρι με τό αυτί δηλαδή όταν παίζεις πχ ένα μπάσο το ακούς να "κάθεται" σωστά με τα τύμπανα.

Όταν όμως μπείς στον editor βλέπεις ότι οι νότες που έχεις παίξει δεν είναι γραμμένες ακριβώς επάνω στα μέτρα.

Στην αναπαραγωγή όμως ακούγεται σωστά... οπότε αποφεύγεις το Quantize και το αφήνεις έτσι.Εάν αλλάξεις ήχο στο VST ή βάλεις κάποιο άλλο VST μπορεί αυτά που είχες παίξει να μην ακούγονται συγχρονισμένα.

Αυτό εξαρτάται και από το Audio Latency την καθυστέριση του ήχου από την κάρτα ήχου σου στο monitoring.

 

Εάν το Keyboard έχει midi out σύνδεσέ το στο midi in της κάρτας σου για να δείς τι παίζει.Νομίζω ότι το USB έχει μεγαλύτερη καθυστέρυση από το midi.

 

Τα πάντα είναι θέμα σεταρίσματος του συστήματός σου αφού το ψάξεις λίγο νομίζω ότι θα δουλέψει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου