Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"αυτό είναι rock και όχι κλασική/jazz/trance οτιδήποτε";

O ΣΟΒΑΡΟΣ μουσικός (έστω ΣΟΒΑΡΟΣ ακροατής) δεν βάζει τέτοιου είδους κανόνες...η καλή μουσική πάντα θα είναι καλή μουσική, ανεξάρτητα ύφους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή,αν το καινούργιο σου CD το ακούσει μουσικός κλασικής μουσικής(ή jazz ή trance κτλ) και το θάψει/κρίνει βάσει των κανόνων και της μουσικής που αυτός ακούει,εσυ δε θα πεις :

"αυτό είναι rock και όχι κλασική/jazz/trance οτιδήποτε";

Νομίζω,πως θα το πεις(άσχετα με το αν θα μου απαντήσεις πως δε σε ενδιαφέρει η γνώμη του ή πως αν δεν του αρέσει ποσώς σε ενδιαφέρει και ας μην το ακούσει)

Συγνωμη φιλε hadgi,μιλαμε για μουσικη ή για φιλοσοφικα ρευματα?

Γιατι οσα αναφερεις "αυτό είναι rock και όχι κλασική/jazz/trance οτιδήποτε'' ειναι ολα μουσικη.Ειναι ομοειδη δηλαδη.

Αν θεωρεις το 4'33'' μουσικη,παω πασο.Εγω απλα δεν το θεωρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν απαντούσαν "Δεν είστε μέσα στο πνέυμα του έργου, στον τρόπο σκέψης μου..." θα το δεχόσουν ή όχι;

δεν είναι φτασμένοι καλλιτέχνες,αλλά ερασιτέχνες(εκτός λίγων εξαιρέσεων),που ζητουν τη γνώμη του φόρουμ για το πόνημά τους.

με τις παραπάνω παραθέσεις,θέλω να τονίσω πως οτιδήποτε δημιουργούμε και δεν έχει απήχηση δεν είναι αναγκστικά νεοτερισμός και avant garde τέχνη.Πρέπει να έχεις πορεία και έργο να επιδείξεις,προτού κάνεις την υπέρβαση.Τα κλιπάκια του noiz δε νομίζω πως υπόκεινται σε αυτήν την κατηγορία(της υπέρβασης)

Τον Pollock, και τον κάθε Pollock for that matter, μπορείς να τον κρίνεις όπως γουστάρεις. Οι απόψεις, εφόσον βγαίνουν προς τα έξω, μπορούν να συζητηθούν αλλά ειδικά στην τέχνη δεν μπορούν να απορριφθούν.

Μη μπερδεύεις το προσωπικό γούστο(μ'αρέσει/δε μ'αρέσει) με την κατανόηση(καταλαβαίνω/δεν καταλαβαίνω) ενός έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη φιλε hadgi,μιλαμε για μουσικη ή για φιλοσοφικα ρευματα?

Γιατι οσα αναφερεις "αυτό είναι rock και όχι κλασική/jazz/trance οτιδήποτε'' ειναι ολα μουσικη.Ειναι ομοειδη δηλαδη.

Αν θεωρεις το 4'33'' μουσικη,παω πασο.Εγω απλα δεν το θεωρω.

Δε το θεωρώ μουσική,αλλά θεατρικό δρώμενο παιγμένο από μουσικούς.

O ΣΟΒΑΡΟΣ μουσικός (έστω ΣΟΒΑΡΟΣ ακροατής) δεν βάζει τέτοιου είδους κανόνες...η καλή μουσική πάντα θα είναι καλή μουσική, ανεξάρτητα ύφους.

Εννοείται,δεν υπαινύχθηκα το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ hadgi και άλλους

Επί τον τύπον τον ήλων λοιπόν.

''Το ζητούμενο-ή ίσως καλύτερα το επιθυμητό-είναι να το αντιμετωπίσει,κρίνει,αποδεχτεί ή απορρίψει μέσα στα πλαίσια και το γενικότερο τρόπο σκέψης/φιλοσοφίας του δημιουργού του.''

Η τέχνη λοιπόν για ΕΜΕΝΑ αλλά και για άλλους, δεν είναι να γνωρίζω τι σκεφτόταν ο δημιουργός της ''κουράδας'' την ώρα της δημιουργίας της.

Αλλά τι μου προκαλεί εμένα του αποδέκτη, όταν την αντικρίζω.

Αν με αγγίζει, αν μου λέει κάτι, αν ανάβουν λαμπάκια χωρίς λόγο και χωρίς προφανή σύνδεση, αιτίου και αποτελέσματος.

Χωρίς να γνωρίζω ποιος είναι ο Πικάσο, ο Νταλί, ο Σεζάρ, ο Χέντριξ, ο Μπετόβεν, ο Τολστόι, ο Φειδίας, ο, ο, ο, ο, και βλέποντας, ακούγοντας, ''αγγίζοντας'' τα έργα τους, να κάνω Ααααα, να αρχίζω να σκέφτομαι, να μένω μαλάκας ή έστω να μειδιώ, να αποστρέφομαι, να κατακρίνω.

Όχι να αναρωτιέμαι γιατί έχασα 4:33 από την ζωή μου.

Η ειδοποιός διαφορά του τελευταίου από τους ανωτέρω, είναι πως αυτοί έκαναν ''κάτι''.

Ο τελευταίος είχε μια ιδέα ,ούτε καν πρωτότυπη, και την ελπίδα πως οι υποτελείς υπήκοοι του, θα δουν την καινούργια του φορεσιά.

Επίσης, είναι πιο επικίνδυνο να νομίζεις (όχι εσύ, γενικά), πως κατέχεις τα της κουλτούρας- τέχνης και να προσπαθείς να δείξεις και στους υπολοίπους το φως, από το να λες απλά την άποψή σου τεκμηριώνοντάς την με την όποια λογική διαθέτεις.

Τουλάχιστον είναι πιο ειλικρινές και καθόλου δήθεν.

 

 

Αυγά.................................................μελάτα.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως το κάθε ένα μουσικό είδος χωριστά (είτε η διάκριση γίνεται επιτυχώς είτε ατυχώς), κρύβει από πίσω του μια «φιλοσοφία» [που δεν την χαρακτηρίζεις απαραίτητα ρεύμα (βλέπε όμως και Punk, Mods κ.λ.π) ], όπως αυτή εκδηλούται  από το «ντύσιμο» ή το attitude των μουσικών /καλλιτεχνών…..μέχρι και με την ίδια τη στάση ζωής τους μερικές φορές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το θεωρώ μουσική,αλλά θεατρικό δρώμενο παιγμένο από μουσικούς.Εννοείται,δεν υπαινύχθηκα κάτι τέτοιο.

Το να κρινει λοιπον καποιος μια οποιαδηποτε μουσικη οντας φιλος ενος οποιουδηποτε αλλου μουσικου ειδους ειναι θεμα γουστου και ουδεις τον κατηγορει.

Για να μη σε κουραζω,θεωρω το θεατρικο δρωμενο οπως ειπες(δεν το σκεφτηκα ετσι)

πολυ απλα εναν εντελως ανουσιο αστεισμο με καποια δοση σικε εκκεντρικοτητας.

Και σιχαινομαι τα δηθενιλικια..

Δεν κατηγορω καθολου κανεναν που το θεωρει βαθυστοχαστο,χαριτωμενο,φιλοσοφημενο η οτιδηποτε αλλο.

Ειμαι σιγουρος οτι καποιοι μπορουν να καταλαβουν πολυ περισσοτερα απο μενα σε καποια πραγματα.Ας το απολαυσουν οπως απολαμβανω κι εγω αυτα που καταλαβαινω...

Το να μας πεισουν οτι πρεπει να καταλαβουμε και μεις ή οτι δεν εχουμε παιδεια αν δεν καταλαβαινουμε,δεν το μπορω..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτσε Σταύρο, επειδή παρακολούθησα το post από την αρχή. Δεν προσπάθησε κανένας να επιβάλει σε κανέναν ότι το 4:33 είναι αριστούργημα…και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται έχει έλλειμμα παιδείας. Το αντίθετο έγινε. Υπήρξε προσπάθεια να διαπιστωθεί ότι όποιος γουστάρει αυτή τη «μαλακία» είναι πολτοποιημένο μυαλό! Εδώ είναι η δική μου ένσταση.  

Λακη..

Τωρα ξερεις ποιο θα ναι το επομενο σου βιντεο... ;D ;D ;D

 

Oh yes i dο!!! ;D Αλλά θα το κάνω Καβάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη σε κουραζω,θεωρω το θεατρικο δρωμενο οπως ειπες(δεν το σκεφτηκα ετσι)

πολυ απλα εναν εντελως ανουσιο αστεισμο με καποια δοση σικε εκκεντρικοτητας.

Είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ μου,πως το 4:33 με άφησε αδιάφορο.

Σε καμία περίπτωση δεν επιχείρησα:

Το να μας πεισουν οτι πρεπει να καταλαβουμε και μεις ή οτι δεν εχουμε παιδεια αν δεν καταλαβαινουμε,δεν το μπορω..

Η ένστασή μου έχει να κάνει με αυτό που πολύ εύστοχα επισήμανε ο LK:

Δεν προσπάθησε κανένας να επιβάλει σε κανέναν ότι το 4:33 είναι αριστούργημα…και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται έχει έλλειμμα παιδείας. Το αντίθετο έγινε. Υπήρξε προσπάθεια να διαπιστωθεί ότι όποιος γουστάρει αυτή τη «μαλακία» είναι πολτοποιημένο μυαλό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου