Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρέα, καθότι και το πρωτο μου post :)

 

Αγαπητέ peripatitis, με αυτά που γράφεις κινδυνεύεις να κατηγορηθείς ότι περιπατείς επειδή είδες τους πραγματικούς δρομείς, κόμπλαρες και το έριξες στη σοφιστεία. :) :) :)

 

Καλώς ήρθες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ -αρχάριος γαρ- να παίξω το 4:33.

Μου πήρε 2 μέρες και 13 ώρες περίπου από το τελευταίο μου ποστ.

Αναθεώρησα τα αφοριστικά μου και χωρίς παιδεία ποσταρίσματα, αλλά μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες (και ζητώ την βοήθειά σας).

1) trolley, τραμ ή λεωφορείο ?

2) John Cage, Nicolas Cage ή Luke Cage(του κόμικ) ?

3) Να μασάει κανείς ή να καταπίνει ?

4) Να αναπαράγει (αυτά που του είπαν ότι ΕΤΣΙ είναι) ή να διαμορφώνει ιδία γνώμη βάση της (χαμένης ?) λογικής ?

5) Είναι μαθηματικά βέβαιο πως << μετά από χρόνια τριβής σε ροκ ανοησίες, ο ενήλικας στον οποίο προτείνετε το 4:33>> θα αναγνωρίσει ένα ποιοτικό στοιχείο ?

6) Πότε θεωρείτε κάποιος ενήλικας ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μαθηματικά βέβαιο πως << μετά από χρόνια τριβής σε ροκ ανοησίες, ο ενήλικας στον οποίο προτείνετε το 4:33>> θα αναγνωρίσει ένα ποιοτικό στοιχείο ?

  Μα δεν είναι το θέμα,αν κάποιος θα βρει ποιοτικό ή όχι το "4:33".Το ζητούμενο-ή ίσως καλύτερα το επιθυμητό-είναι να το αντιμετωπίσει,κρίνει,αποδεχτεί ή απορρίψει μέσα στα πλαίσια και το γενικότερο τρόπο σκέψης/φιλοσοφίας του δημιουργού του.

  Έχουμε κάνει εδώ στο noiz άπειρες συζητήσεις με αφορμή ποστ μελών,που είναι σε δίλημμα,σχετικά με την αγορά strat ή les paul,όπου η συντριπτική πλειοψηφία των απαντήσεων συνοψίζεται στο ότι είναι όργανα διαφορετικής φιλοσοφίας,ωστόσο δε μπορούμε να παραδεχτούμε αυτήν τη διαφορετικότητα αναφερόμενοι σε ένα καλλιτεχνικό δημιούργημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μα δεν είναι το θέμα,αν κάποιος θα βρει ποιοτικό ή όχι το "4:33".Το ζητούμενο-ή ίσως καλύτερα το επιθυμητό-είναι να το αντιμετωπίσει,κρίνει,αποδεχτεί ή απορρίψει μέσα στα πλαίσια και το γενικότερο τρόπο σκέψης/φιλοσοφίας του δημιουργού του.

 

Όπα, όπα, για κάτσε ένα λεπτό. Δηλαδή για να κρίνει κάποιος ένα έργο πρέπει να μπεί στο mentality του καλλιτέχνη; Δηλαδή για να πώ "και μαμώ τα κομμάτια" πρέπει πρώτα να φάω 4 hot dog στην madison square γιατί αυτό ήταν που ενέπνευσε τον καλλιτέχνη ή μήπως πρέπει να δεχτώ τον τρόπο σκέψης του στην θεματολογία του έργου και αυτά που θέλει να εκφράσει ντε και καλά; Δηλαδη για να κρίνω τον π.χ. Ted Nugent θα πρέπει να είμαι ένας υπερπατριώτης Αμερικάνος με πάθος για τα όπλα;

 

Στην καλύτερη περιοριστικό και περιττό άσε που είναι και αδύνατον.

 

Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης, τα δικά του φίλτρα κρίσης και δεν είναι υποχρεωμένος να υιοθετήσει τα αντίστοιχα κανενός. Ειδικά στην τέχνη ο καθένας είναι ελεύθερος να κρατήσει ή να πετάξει ότι θέλει και για όποιον λόγο θέλει. Τώρα, αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τα κριτήρια είναι άλλο θέμα.

 

Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε όσοι κατά καιρούς έχουν ανεβάσει υλικό στο Noiz και έχουν δεχτεί αρνητική κριτικη, έχουν δίκιο που γκρινιάζουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα, όπα, για κάτσε ένα λεπτό. Δηλαδή για να κρίνει κάποιος ένα έργο πρέπει να μπεί στο mentality του καλλιτέχνη;

Όχι,βέβαια.Αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις το πλαίσιο στο οποίο κινείται.

Υπάρχει, ποτέ,περίπτωση να καταλάβει κάποιος έργα ζωγραφικής του Pollock,με συμβατικό τρόπο σκέψης;Θα πρέπει να γνωρίζεις που κινείται ο καλλιτέχνης,σε ποια "σχολή"/τρόπο σκέψης και έκφρασης ανήκει και από εκείνο το πρίσμα να τον κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη κανείς να καταλάβει κανέναν. Είναι όμως ανάγκη εάν ενδιαφέρεσαι να σκεφτείς κάτι παραπάνω να το εξετάσεις και από τη σκοπιά αυτού που το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αποτετοιος θελει να περασει καποιο μηνυμα.

Αυτα που εκλαμβανω εγω,ειναι

 

''Η παυση,αφου απεικονιζεται στην παρτιτουρα, ειναι μουσικη,αυτην εκτελουμε τωρα''

''Μερικες φορες,η σιωπη ειναι χρυσος''

''Η απραξια φερνει την ευδαιμονια''

''Θελω να προκαλεσω σχολια''

''Ρε αμα δε μπω στο γκινες,να μη με λενε Γιαννο''

''Ειδες αμα εισαι καταξιωμενος?Κανεις ο,τι γουσταρεις και σε θαυμαζουνε''

''Κοινο,δειτε τι ζωα ειστε,καθομαι στο βαθρο και κανετε ολοι ησυχια γιατι νομιζετε οτι ειμαι σοβαρο ατομο και θα ξεκινησω κατι σημαντικο.Ξυπνηστε!''

''Επιτελους και καποιοι μουσικοι που το βουλωνουν και περιμενουν ν αρχισουμε ολοι μαζι..

Εκεινος ο ντραμερ μου χε βγαλει την Παναγια να κουρδιζει το ταμπουρο ενδιαμεσα στα κομματια''

''Δεν τα βρασε καλα τα ρεβυθια,κατσε λιγο να παει κατω η σοδα κι αρχιζουμε''

''Αυτη με το βιολοντσελο,την ομορφουλα,αυτην θελω''

 

Για να μιλησω λιγο σοβαρα...

Προσωπικα θελω απο μουσικους ν ακουω μουσικη και για φιλοσοφια να διαβαζω βιβλια.

Το ''ΤΙ θελει να πει ο ποιητης'' σε οποιαδηποτε μορφη τεχνης το βρισκω πολυ κουραστικο,δεν περναω καλα...βρισκω πολυ περισσοτερο βαθος σ εναν παππου αποφοιτο της τριτης ταξης του δημοτικου που χει φαει τη ζωη με το κουταλι, απ οποιονδηποτε wannabe φιλοσοφο.Αν θες να πεις κατι,καντο λιανα,ντεν καταλαβαινουμε..

Οταν δε βλεπω μουσικους να θελουν να μου πουν κατι επειδη δεν καταφερνουν να το πουν με τη μουσικη τους,μου σηκωνεται η τριχα..

Ως εκ τουτου δε βρισκω τιποτα το αξιολογο σ αυτο που ειδα.

Τα περι παιδειας ειναι για οσους εχουν την αναγκη να νιωσουν ανωτεροτητα γιατι σε τιποτα μαλλον δεν ειναι καλοι..

Παιδεια ειναι η σταση προς τον συνανθρωπο και το συνολο.

Οοοφ..πολυ φιλοσοφια ρε μαμωτ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη κανείς να καταλάβει κανέναν. Είναι όμως ανάγκη εάν ενδιαφέρεσαι να σκεφτείς κάτι παραπάνω να το εξετάσεις και από τη σκοπιά αυτού που το λέει.

Ακριβώς.

Όσο γι'αυτό:

Αν ίσχυε αυτό που λες, τότε όσοι κατά καιρούς έχουν ανεβάσει υλικό στο Noiz και έχουν δεχτεί αρνητική κριτικη, έχουν δίκιο που γκρινιάζουν.

όσοι ανεβάζουν κλιπάκια χρησιμοποιούν-στο μεγαλύτερο ποσοστό τους-κοινά αποδεκτούς κώδικες (μουσικής)επικοινωνίας και επ'αυτών κρίνονται.Δεν είναι καινοτόμοι,νεοτεριστές,δεν είναι φτασμένοι καλλιτέχνες,αλλά ερασιτέχνες(εκτός λίγων εξαιρέσεων),που ζητουν τη γνώμη του φόρουμ για το πόνημά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λέξεις πρέπει και τέχνη είναι ασύμβατες.

 

Τον Pollock, και τον κάθε Pollock for that matter, μπορείς να τον κρίνεις όπως γουστάρεις. Οι απόψεις, εφόσον βγαίνουν προς τα έξω, μπορούν να συζητηθούν αλλά ειδικά στην τέχνη δεν μπορούν να απορριφθούν.

 

Το να υποστηρίζεται ότι πρέπει πρώτα να προηγηθεί μια διεργασία κάποιου τύπου και μετά η κριτική, πιο πολύ μου φαίνεται σαν μια προσπάθεια να φέρεις τον άλλον στα νερά σου ή να δικαιολογήσεις τα υποκειμενικά της σκέψης σου παρά κάτι άλλο.

 

Όσο γι'αυτό:όσοι ανεβάζουν κλιπάκια χρησιμοποιούν-στο μεγαλύτερο ποσοστό τους-κοινά αποδεκτούς κώδικες (μουσικής)επικοινωνίας και επ'αυτών κρίνονται.Δεν είναι καινοτόμοι,νεοτεριστές,δεν είναι φτασμένοι καλλιτέχνες,αλλά ερασιτέχνες(εκτός λίγων εξαιρέσεων),που ζητουν τη γνώμη του φόρουμ για το πόνημά τους.

 

Εε, και τι θες να πείς με αυτό; Δηλαδή αν απαντούσαν "Δεν είστε μέσα στο πνέυμα του έργου, στον τρόπο σκέψης μου..." θα το δεχόσουν ή όχι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλησω λιγο σοβαρα...

Προσωπικα θελω απο μουσικους ν ακουω μουσικη και για φιλοσοφια να διαβαζω βιβλια.

Το ''ΤΙ θελει να πει ο ποιητης'' σε οποιαδηποτε μορφη τεχνης το βρισκω πολυ κουραστικο,δεν περναω καλα...βρισκω πολυ περισσοτερο βαθος σ εναν παππου αποφοιτο της τριτης ταξης του δημοτικου που χει φαει τη ζωη με το κουταλι, απ οποιονδηποτε wannabe φιλοσοφο.Αν θες να πεις κατι,καντο λιανα,ντεν καταλαβαινουμε..

Οταν δε βλεπω μουσικους να θελουν να μου πουν κατι επειδη δεν καταφερνουν να το πουν με τη μουσικη τους,μου σηκωνεται η τριχα..

Ως εκ τουτου δε βρισκω τιποτα το αξιολογο σ αυτο που ειδα.

Τα περι παιδειας ειναι για οσους εχουν την αναγκη να νιωσουν ανωτεροτητα γιατι σε τιποτα μαλλον δεν ειναι καλοι..

Παιδεια ειναι η σταση προς τον συνανθρωπο και το συνολο.

Οοοφ..πολυ φιλοσοφια ρε μαμωτ..

Δηλαδή,αν το καινούργιο σου CD το ακούσει μουσικός κλασικής μουσικής(ή jazz ή trance κτλ) και το θάψει/κρίνει βάσει των κανόνων και της μουσικής που αυτός ακούει,εσυ δε θα πεις :

"αυτό είναι rock και όχι κλασική/jazz/trance οτιδήποτε";

Νομίζω,πως θα το πεις(άσχετα με το αν θα μου απαντήσεις πως δε σε ενδιαφέρει η γνώμη του ή πως αν δεν του αρέσει ποσώς σε ενδιαφέρει και ας μην το ακούσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου