Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακουστικής στα 500-600 ευρό.


GabrielM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , είδα και απο takamine αλλα εκεί χάθηκα εντελώς με την πλυθώρα των μοντέλων.

 

Είμαι μεταξυ

http://www.dv247.com/guitars/epiphone-dr-500mce-masterbilt--72164

http://www.thomann.de/gr/simonpatrick_woodland_cw_spruce_a32.htm

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Seagull-Maritime-SWS-HG-/art-GIT0016329-000

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Simon & Patrick την ξέρεις τη γνώμη μου.

 

Την epiphone δεν θα την πρότεινα λόγω της μουντίλας που συνήθως βγάζει το μαόνι και όσες έχω δοκιμάσει (αν και δεν έχω πιάσει την συγκεκριμένη), δεν μου άρεσαν καθόλου ηχητικά, αν και ήταν πολύ βολικές στο χέρι και το αγκάλιασμα.

 

Για τις Seagull έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γενικότερα. Πάλι έχω τις ενστάσεις μου για το μαόνι και επίσης δεν μου αρέσει το nitro finish. Προτιμώ σκέτο ξύλο κυρίως οπτικά. Μερικοί λένε ότι επηρεάζει πολύ τον ήχο. Θα μπορούσε κάποιος πιο έμπειρος να σε διαφωτίσει σε αυτό το θέμα.

 

Πάντως αν αποφασίσεις πες ποιά πήρες τελικά ;)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα

 

Η κιθάρα ήρθε παρασκευή.

Πρώτη εικόνα.Εξωτερικά τα ξύλα φένονται καλοδουλεμένα και καλοβαμένα.

Το μόνο όχι τόσο καλό είναι το binding περιμετρικά της ταστιέρας και του headstock.

 

Ακουστικά : Οι ψηλές είναι bright και οι χαμηλές όχι τόσο.Οι χαμηλές (μπάσες) μου ακούγονται πιο μουντες.Αλλα δεν με πειράζει.Ίσως μετανοιωσα με το cut away γιατι ίσως να ήθελα περισσότερο ενταση.(αν ισχύει οτι κόβει πολυ).Αλλα θα δοκιμαστεί παρέα και με αλλα 2 ακουστικά όργανα διπλα δίπλα και τότε θα συγκρίνω.

 

Κατα τα άλλα για τον σκοπό που την πήρα μια χαρα.

Βέβαια να αναφέρω οτι δεν έχω εμπειριά απο ακουστικές γενικότερα.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω και δεν ξέρω πώς να το λύσω ειναι οτι στην μπάσα Μι απο 1ο μέχρι 5 τάστο ατονάρει. Πχ η ΣΟΛ ειναι κάτι μόρια πιο ψηλα.Γενικα βγαίνουν πιο ψηλά οι νότες.Ελεγμένο.

Αλλάζω χορδές βάζω καινούργιες και πάλι το ίδιο :(

Τεντώνω λίγο την βέργα και πάλι τα ίδια.

Τι στον κόρακα το ίδιο πρόβλημα έχω και στην ηλεκτρική....

 

Αυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Το action το θεωρώ οκ.Δεν είναι ούτε χαμηλά , όυτε ψηλά.Δεν φρετάρει πουθενα.Αλλα με βάση τον οδηγό του SF δεν έχω το ανάλογο κενό διαστημα μεταξυ τάστου και χορδής στο 8ό τάστο.Δεν έχω σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

με βάση τον οδηγό του SF δεν έχω το ανάλογο κενό διαστημα μεταξυ τάστου και χορδής στο 8ό τάστο.Δεν έχω σχεδόν καθόλου.

 

ψιλά γράμματα... ακουστική κιθάρα είναι δεν μπορεί να είναι όλα τέλεια πάνω της  ;)

 

καλόπαιχτη!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου