Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακουστικής στα 500-600 ευρό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονια σε όλους με υγεία και ευτυχία!

 

θέλω να αγοράσω μια φτηνή ακουστική.Δεν είχα και δεν έχω καμία εμπειρία σε αυτές

 

Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τις Epiphone MASTERBILT series και αφού ειναι στο οικονομικό όριο θα πάρω μία απο αυτες.Έχει κανείς κάποια γνώμη;Σε σχέση με άλλες;

 

Την θέλω καταβάση να παίζω τραγουδάκια στην παρέα και να συνοδεύω και μπουζούκι καμια φορά.

 

Επιπλέον τα ξύλα , τι ήχοχρώματα παραγάγουνε; Γιατί βλέπω το ίδιο μοντέλο αλλού με μαόνι και αλλού με τριανταφυλλια στο οπισθιο και πλάγια.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Γαβριήλ

 

Αν υπάρχει και κάτι διοφορετικό , οι προτάσεις είναι δεκτες.

 

edit:Να υποθέσω οτι με nut μεγαλυτερο του 1.68 στο 1.75 παίζεις πιό άνετα;Γιατι βλέπω την κατηγορία fingerstyle το nut einai sto 1.75.

Με το cutaway χάνει αρκετά η κιθάρα σε ένταση και μπάσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαόνι είναι έχει πιό σκοτεινό ήχο, η τριανταφυλλιά πολύ πιό οξύ. πιστεύω πως είναι θέμα γούστου πάντως. καλές είναι και η guild gad αλλά και η φτηνή σειρά x της martin. για δάχτυλα να πάρεις 000 σχήμα ενώ για ''σκούπισμα'' καλύτερα dreadgnaught.

 

ότι κιθάρα και να πάρεις πάντως καλό θα ήταν να την παίξεις πρώτα. υπάρχουν σημαντικές διαφορές απο κομμάτι σε κομμάτι  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerrard ευχαριστώ.

 

Δυστηχώς δεν έχω την άνεση να δοκιμάσω οπότε επικεντρώνομαι στα χαρακτηριστικα και στα reviews.

 

Όταν λές σχήμα 000 τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι κιθάρα και να πάρεις πάντως καλό θα ήταν να την παίξεις πρώτα. υπάρχουν σημαντικές διαφορές απο κομμάτι σε κομμάτι

+1

 

θέλω να αγοράσω μια φτηνή ακουστική

με 500-600 ευρό φτηνή δεν ειναι, για να την παρεις μς κλειστα ματια.

 

θα σου προτηνα να κιταξεις cort (εχω παιξει με μερικα πολυ καλα μοντελα, αλλα εχουν ενα δικο τους χαρακτηρα η σου κανει η οχι)

ayers (πολυ καλες)

ibanez (προτημω την σειρα AW)

καλές είναι και η guild

yhamaha (ευκολοπαικτες κ αρεσοθν σε αρκετους αλλα εμενα δεν)

fender (με μοντελα που εχω παιξει δεν μου εκαναν κλικ)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι με τα χρήματα που διαθέτεις δεν παίρνεις φθηνή κιθάρα, αλλά ένα πολύ αξιοπρεπές όργανο. Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα να δοκιμάσεις την κιθάρα πριν την πάρεις, καθώς ιδιαίτερα στις ακουστικές οι διαφορές από όργανο σε όργανο είναι σημαντικές (ακόμα και εαν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο πολλές φορές).

Ηλεκτρικό σύστημα θέλεις να έχει ή όχι? (εάν όχι παίρνεις ακόμα καλύτερο όργανο)

Εάν όχι θα σου πρότεινα να δεις αυτές:

http://www.thomann.de/gr/taylor_110_new_version.htm

http://www.thomann.de/gr/martin_guitars_dx1_ae.htm

Είναι τα "φθηνά" μοντέλα αυτών των εταιρειών, αλλά σίγουρα αξίζουν τα χρήματά τους.

 

Αν θέλεις σύστημα, ρίξε μια ματιά στις Simon and Patrick. Καναδέζικες, με αρκετά γεμάτο ήχο και φοράνε και σύστημα B-Band. Πχ

http://www.thomann.de/gr/simonpatrick_woodland_spruce_a32.htm

 

Όπως και να έχει όμως η δική μου άποψη (αν και είμαι κάτοχος τις παραπάνω κιθάρας) είναι ότι είναι καλύτερα να πάρεις μία χωρίς ηλεκτρικά και να βάλεις έναν μαγνήτη αργότερα αν σου χρειαστεί.

 

Ps: οι ακουστικές τις fender δεν μου αρέσουν καθόλου :o και πιστεύω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Για τις  yamaha θεωρώ ότι αξίζουν σαν deals μόνο τα φθηνότερα μοντέλα (της τάξης των 300-400 ευρώ). Το ίδιο και οι cort (αν και τις επιλέγουν πολλοί).

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

Συμφωνω και επαυξάνω οτι θα πρέπει να δοκιμάσω το οργανό πριν το πάρω.Απλά σε αυτό το range δεν με συμφέρει να κάνω ολοκληρο ταξιδι μέχρι Θεσ/νικη με έξοδα 100 ευρο πχ και εκεί αν θα βρείς να δοκιμάσεις αυτές που θέλεις.Με συμφέρει δλδ να την πάρω διαδικτιακα και να την πουλήσω και 150 πιο κάτω.Ίσως είναι λάθος η σκέψη μου αλλα αυτη την στιγμη δεν έχω και ελευθερη μέρα να πεταχτω μέχρι τον Φεβρουάριο.

 

Δεν με ενδιαφέρει να έχει ηλεκτρικό συστημα πάνω.Γιατι θα είναι κιθάρα παρέας όχι για τίποτα ιδιαίτερο.Αλλα αν έχει δεν θα πώ και όχι :)

 

Τις Simon and Patrick τις είδα και εγώ αλλα βλεποντας τις ανέβαινα σε πιο ακριβά μοντελα.

 

Koomis εισαι ευχαριστημένος με την δική σου;

 

Επιπλέον αν κάποιος ξέρει συγκριτικα , αξίζει το cutaway ή θα κόβει πάρα πολύ;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerrard ευχαριστώ.

 

Δυστηχώς δεν έχω την άνεση να δοκιμάσω οπότε επικεντρώνομαι στα χαρακτηριστικα και στα reviews.

 

Όταν λές σχήμα 000 τι εννοείς;

 

 

000 είναι αυτό

NewMartin000X-1RGT1109.thumb.jpg.6cfdab6e403c068f0ff761cf6dfe48f9.jpg

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koomis εισαι ευχαριστημένος με την δική σου;

 

 

Είμαι υπερευχαριστημένος με την κιθάρα, αν και δεν χρησιμοποιώ πλέον το ηλεκτρικό σύστημα, καθώς έχω πάρει τον μαγνήτη rare earth humbucker της fishman, ο οποίος βγάζει πολύ ανώτερο ήχο, ακόμα και χωρίς eq. Σαν ακουστικός ήχος η κιθάρα είναι άψογη, με πολύ γεμάτα μπάσσα και ευκολόπαιχτη. Θα σου τη συνιστούσα σίγουρα εάν ήθελες ηλεκτρικά, αλλά γνώμη μου είναι να πάρεις μία χωρίς. Αντικειμενικά αν το δεις, ένα σύστημα κοστίζει. Oπότε σε μία κιθάρα χωρίς σύστημα, τα χρήματα αυτά έχουν πάει αλλού. Έτσι κι αλλιώς με έναν μαγνήτη σαν τον δικό μου (ή ακόμα καλύτερο) μπορείς να έχεις άψογο αποτέλεσμα και μία αρτημελή (!!!!) κιθάρα και όχι "τρύπια" :D :D :D!

Γι αυτό σου λέω, κοίτα τις martin και taylor που σου ανέφερα. Είναι εταιρείες που είναι γνωστές για τις ακουστικές τους κιθάρες και αυτό κάτι σημαίνει (για όλους όχι, αλλά για εμένα ναι). Εγώ πάντως αυτό θα έκανα και ίσως να το κάνω στο μέλλον.

Ps: την δική μου την πήρα μεταχειρισμένη 350 ευρώ. Οπότε έχε το νου σου και στα μεταχειρισμένα γιατί μπορεί να πετύχεις πολύ καλό deal.

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ψαχνεις για κιθαρα παρεας μην παρεις οργανο με μικροτερο σχημα, γιατι η ενταση του θα ειναι αισθητα χαμηλοτερη απο μια στανταρτ ακουστικη (dreadnought σχημα).  το cutaway δεν επηρεαζει πολυ τον ηχο της κιθαρας, απλα σε βοηθαει να παιξεις ανετα ψηλα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν μπορεσεις να δεις απο κοντα τις takamine καντο.Εχω μια takamine που τν αορασα πριν απο μισο χρονο και ειμαι ικανοποιημένος.Φιμιζονται οι ηλεκτρακουστικες τους αλλα και οι ακουστικες δεν πανε πισω..Οσο αναφορα το κοψιμο θα σου προτεινα να το αποφηγεις αν δεν παιζεις απο 14ο ταστο και κατω..πιστευω πως επηρεαζει αρκετα τον ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου